عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور :

محصول صادراتی مرجوعی نداشتیم

کد خبر: 87759
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۲۲ ب.ظ

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون هیچ محصول کشاورزی صادراتی ایران به کشورهای مقصد مرجوع نشده است.

به گزارش ندای مردم ،محمدعلی باغستانی  در واکنش به ادعای برخی منتقدان دولت مبنی بر ارجاع یک محصول کشاورزی در فضای مجازی افزود: خبر کذبی با عنوان بازگشت محصول از عمان مطرح شد که این مساله از اساس بی پایه و شایعه است.

وی گفت: در این زمینه فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) نیز تاکنون هیچ یک از محصولات کشاورزی ایران را مرجوعی اعلام نکرده است.

باغستانی یادآور شد: کارشناسان سازمان حفظ نباتات ایران به دلیل بحث صدور گواهی و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه محصولات کشاورزی در مبادی ورودی و خروجی های کشور حضور دارند، به همین دلیل محصول کشاورزی ایران تاکنون بازگشت نشده است.

به گفته وی، هم اکنون ۸۰ درصد از سموم مورد نیاز بخش کشاورزی در ایران تولید می شود و تمام این سموم به همراه سموم وارداتی براساس شاخص های مورد نظر فائو از سوی حفظ نباتات بررسی و اگر سموم تایید شد اجازه مصرف به کشاورزان داده می شود.

باغستانی در خصوص جایگزین کردن طرح بیولوژیک به جای دفع آفات با سموم شیمیایی نیز گفت: در این زمینه ایران گام های بلندی برداشته است و سالانه ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه بیولوژیک با آفت مزارع و باغات در کشور انجام می شود.

به گفته وی، سیاست این سازمان روند کاهش سموم شیمیایی برای محصولات تازه خوری و محصولات گلخانه ای تدوین شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال طرح مقابله با آفت سن در بیش از ۲ میلیون هکتار از مزارع ایران اجرا شد و این آفت در مزارع کشور کنترل شد.

باغستانی در خصوص احتمال طغیان آفت ملخ در مزارع و کشتزارها نیز گفت: مبارزه با ملخ از وظایف دولت است و در این زمینه امسال نیز این سازمان طرح مبارزه با آفت عمومی ملخ را اجرا کرد.

به گفته وی، سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه با آفت عمومی ملخ در کشور انجام می شود و هیچ مشکلی برای اراضی کشت در خصوص آفت ملخ ایجاد نشد.

پیشتر تعدادی از منتقدان دولت از ارجاع هندوانه صادراتی کشاورزان جنوب از عمان خبر داده بودند که وزارت جهادکشاورزی این شایعه را به شدت تکذیب کرد.

در برخی از شبکه های اجتماعی نیز تعدادی از منتقدان حوزه زیست محیطی میزان سموم در بین محصولات کشاورزی را بالا عنوان می کردند که این نظریه نیز از سوی رئیس سازمان حفظ نباتات به عنوان اصلی ترین متولی سنجش سلامت محصولات کشاورزی رد شد.

دیدگاه کاربران