عضویت در خبرنامه الکترونیک

شورای شهر تهران؛ کانون هم افزایی و اصلاح سیاست های شهری

کد خبر: 88412
تاریخ انتشار: ۰۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۵۵ ق.ظ

شوراهای اسلامی شهر و روستا سکاندار هم افزایی و اصلاح سیاست های شهری به شمار می روند. پنجمین دوره از شوراهای اسلامی شهر تهران در حالی کار خود را آغاز می کند که این شورا با پشتوانه رای بالای مردم می تواند با پیگیری مطالبات به حق شهروندان در جهت برطرف ساختن مشکل های این کلانشهر گام های اساسی بردارد.

به گزارش ندای مردم ،شورای اسلامی شهر و روستا نمادی آشکار از مردم سالاری و جمهوریت نظام اسلامی را به تصویر می کشد. انتخابات این شورا به عنوان یکی از اصیل ترین نوع مشارکت های مردمی در عرصه تصمیم گیری های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، نقش موثری در بهبود امکانات، خدمات و تحقق عدالت اجتماعی ایفا می کند و از جایگاه ویژه ای در نظام جمهوری اسلامی برخوردار است. اصل های ۱۰۰، ۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۳ و ۱۰۶ قانون اساسی به شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان شورا، حدود و اختیارهای آنان و … می پردازد.

اعضای پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا پس از انتخابات ۲۹ اردیبهشت سال جاری و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری به وسیله مردم انتخاب شدند تا فصلی نوین از فعالیت این شورا را آغاز کنند.

برگزاری مراسم تحلیف شورای شهر تهران در نخستین روز از شهریور سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به بررسی اختیارات و وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا بپردازد و مروری بر چهار دوره فعالیت این نهاد داشته باشد.

** وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا
اعضای منتخب شوراهای اسلامی شهر و روستا با استفاده از اختیارات قانونی خود می توانند گام های موثری در راستای برطرف ساختن مشکلات حوزه انتخابی خویش بردارند که از وظایف و اختیارات این شورا می توان به انتخاب شهردار، تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی برای حل کمبودها و نارسایی های حوزه انتخابیه، نظارت بر حسن اجرای مصوبه های شورا، تایید صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری و تصویب بودجه، اصلاح و متمم بودجه سالیانه شهرداری اشاره کرد.

نظارت بر حسن جریان دعاوی مربوط به شهرداری، نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر، نظارت بر امور تماشاخانه‌ها، سینماها و دیگر مکان های عمومی، نظارت بر اجرای طرح های مربوط به ایجاد و توسعه معابر، خیابان ها، میدان ها و فضاهای سبز، تصویب نامگذاری معابر، میدان ها و خیابان ها و تصویب نرخ کرایه وسایل نقلیه درون شهری از دیگر وظایف و اختیارات شوراها به شمار می آید.

*** مروری بر چهار دوره فعالیت شوراهای اسلامی تهران
**دوره نخست
نخستین دوره انتخابات شوراها در هفتم اسفند ۱۳۷۷ خورشیدی در حالی برگزار شد که در تهران یک میلیون و ۴۰۳ هزار و ۳۸۹ تن در این انتخابات مشارکت و ۱۵ منتخب خود را راهی شورای شهر کردند. از حوزه انتخابیه این شهر ابراهیم اصغرزاده، فاطمه جلایی‌پور، سعید حجاریان، محمدحسین حقیقی، احمد حکیمی‌پور، رحمت الله خسروی، محمدحسین درودیان، عباس دوزدوزانی، منصور رضوی، محمود علیزاده طباطبایی، امیر حسین عابدینی، محمد عطریانفر، غلامرضا فروزش، عبدالله نوری، محمد غرضی؛ جمیله کدیور، مرتضی لطفی و صدیقه وسمقی به شورای شهر راه یافتند که از این میان عبدالله نوری، محمد غرضی و جمیله کدیور به دلیل حضور در کابینه دولت و نامزدی در دوره ششم انتخابات مجلس شورای اسلامی از عضویت شورا کناره گیری کردند و سه تن از اعضای علی‌البدل جایگزین آنها شدند.

** دوره دوم
دومین دوره از انتخابات این نهاد با شرکت ۵۲۶ هزار و ۹۷۲ تن از پایتخت نشینان در ۹ اسفند ۱۳۸۱ خورشیدی برگزار شد و ۱۵ نخبه شهری را برای مدیریت امور شهری انتخاب کردند. حسن بیادی، مهدی چمران، رسول خادم، محمود خسروی‌وفا، منظرخیر حبیب‌اللهی، خسرو دانشجو، مسعود زریبافان، حسن زیاری، نسرین سلطانخواه، نادر شریعتمداری، حمزه شکیب، عباس شیبانی، حبیب کاشانی، مهنوش معتمدی‌آذر و امیررضا واعظی آشتیانی اعضای شورای شهر تهران را در این دوره تشکیل دادند.

**دوره سوم
سومین دوره از شوراهای تهران با انتخابات ۲۴ آذر ۱۳۸۵ خورشیدی و با حضور یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۵۵۸ تن در پای صندوق های رای کار خود را آغاز کرد و شهروندان تهرانی در این دوره کلید شهر خود را به دست ۱۵ منتخب شامل معصومه آباد، معصومه ابتکار، پروین احمدی‌نژاد، حسن بیادی، مهدی چمران، رسول خادم، خسرو دانشجو، علیرضا دبیر، هادی ساعی، حمزه شکیب، عباس شیبانی، مرتضی طلائی، حبیب کاشانی، احمد مسجدجامعی و محمدعلی نجفی سپردند.

**دوره چهارم
چهارمین دوره از رقابت ها برای کسب کرسی شوراها در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ خورشیدی برگزار شد و ۲ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۳۵۷ تن در این دوره در پای صندوق های رای حاضر شدند و با انتخاب ۳۱ تن از حوزه انتخابیه تهران دربردارنده افرادی چون مهدی چمران، علیرضا دبیر، احمد مسجد جامعی، حسین رضازاده، حبیب کاشانی، هادی ساعی، مرتضی طلایی، پرویز سروری، رضا تقی پور، الهه راستگو، عباس شیبانی، اسماعیل دوستی، احمد دنیامالی، محمد سالاری، محمد مهدی تندگویان، فاطمه دانشور، احمد حکیمی پور، محمد حقانی، مجتبی شاکری، سید ابوالحسن مختاباد، رحمت الله حافظی، ابوالفضل قناعتی، اقبال شاکری، مهدی حجت، غلامرضا انصاری، معصومه آباد، عبدالمقیم ناصحی، محسن سرخو، عباس جدیدی، محسن پیرهادی و محمد مهدی مفتح است.

**پنجمین دوره
پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا برای انتخاب ۲۱ تن منتخب برای شورای شهر در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ خورشیدی برگزار شد و ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۱۵۹ تن با حضور در مرکزهای رای گیری به محسن هاشمی بهرمانی، مرتضی الویری، احمد مسجد جامعی، شهربانو امانی، بهاره آروین، محمدجواد حق شناس، سید ابراهیم امینی، حسن خلیل آبادی، افشین حبیب زاده کلی، سید آرش حسینی میلانی، زهرا صدر اعظم نوری، علی اعطا، محمد سالاری، سید حسن رسولی، مجید فراهانی، ناهید خداکرمی، زهرا نژاد بهرام، سید محمود میرلوحی، الهام فخاری، محمد علیخانی و بشیر نظری رای دادند.

مراسم تحلیف پنجمین دوره شورای شهر تهران با حضور فرماندار، استاندار و نماینده وزیر کشور آغاز شد.

در این مراسم مهدی چمران، سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت، فرمانداران ری، شمیرانات و ورامین، احمدی معاون وزیر کشور و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله پروانه مافی، سید فرید موسوی ، طیبه سیاوشی، رحیمی، فاطمه سعیدی حضور دارند.

دیدگاه کاربران