عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر شورای اسلامی شهر كرج :

تحقق توسعه شهری براساس الگوی اسلامی‌ـ ایرانی

کد خبر: 88495
تاریخ انتشار: ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۸:۲۶ ق.ظ

جامعه‌ایران اسلامی ابعاد و ماهیت اسلامی‌ـ ایرانی دارد. بنابراین لازم است در موضوع توسعه‌یافتگی، از منظر مدل و الگوی اسلامی‌ـ ایرانی به آن پرداخت. یكی از مشكلات اساسی شهرها در دنیای معاصر تعریف الگوهای توسعه شهری و به اجرا گذاشتن آن است.

به گزارش ندای مردم، بخش مهمی از محتوای الگوها از مبانی ارزشی جامعه برمی‌خیزد و نتیجه آن پیامدهای توسعه‌ای متفاوت است. شهر اسلامی می‌تواند مبنای ارزیابی الگوهای توسعه شهری باشد. جهان به سرعت به سوی شهری شدن می‌رود و در این میان سهم كلانشهرها در جذب جمعیت و تراكم مادی و معنوی بیشتر از سایر نقاط است. پرسش مهم در زندگی امروزی این است كه كلانشهرهای امروزی چه الگوهای توسعه‌ای را دنبال می‌كنند و شباهت‌ها و تفاوت‌های این الگوها با یكدیگر چیست؟
برخی عقیده دارند امور كلانشهرها مانند آلودگی محیط زیست، اشتغال و مسكن تفاوتی با یكدیگر ندارد و از این رو الگوهای توسعه شهری در جهان رو به همسانی ‌می‌رود. می‌توان با بررسی الگوهای توسعه شهری در شهرهایی چون تهران، استانبول، دوبی، لندن و نیویورك كه فرهنگ های مذهبی متفاوتی دارند، میزان تفاوت‌ها و شباهت‌های الگوهای توسعه را دریافت.

لازم است مبانی ارزشی اسلامی تاثیر جدی بر الگوهای توسعه‌ای شهرهای كشورهای اسلامی بگذارد. در شهرها اما به دنبال تفكیك فضای شهری نبوده‌ایم و فضای كاری از فضای ارزشی و سنتی جدا نشده است.

روزانه بخش عمده‌ای از وقت مردم در ترافیك تلف می‌شود و پول در جامعه سرمایه داری بر هر عامل دیگراولویت یافته است. منطق سرمایه داری برای ما قابل پذیرش نیست و باید به سمت الگوی اسلامی– ایرانی پیشرفت گام برداریم. در این زمینه ضروری است كه به تاكیدات مقام معظم رهبری توجه موكد كنیم تا شیوه و الگویی را كه به اسم الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت از سوی ایشان بیان شده است به حقیقت نزدیك كنیم و در این مسیر بتوانیم تغییر سرنوشت خودمان را با هم و در یك مسیر معلوم و مشخص پیش ببریم.
الگوی اسلامی‌ـ ایرانی از جامعیت لازم برخوردار خواهد بود و همه ابعاد و عرصه‌های مورد نیاز كشور را شامل می‌شود. سرمایه اصلی نظام، همراهی و اعتماد مردم به خدمتگزاران است و اگر به این سرمایه بی‌توجهی كنیم، قاعدتاً خطایی نابخشودنی است. وقتی در فضای عقلانیت و خرد جمعی قرار گیریم، ناخودآگاه افراط و تفریط به كنار می‌رود و تمامی جریان‌ها و گروه‌ها اگر در فضای افراط و تفریط عمل كنند، نمی‌توانند عملكرد متناسب با خواست و نیازهای مردم را به سرانجام برسانند. آزمون و خطاها كمك كرده است كه بتوانیم به یك راه حل همگانی پسند برسیم كه در آن هدف اول و آخر آن توجه به معیشت و رفاه جامعه است و فضا به گونه‌ای پیش رفته است كه مردم نیز بیشتر احساس مسئولیت می‌كنند.

دیدگاه کاربران