عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون وزیر راه و شهرسازی:

یک سوم شهرنشینان، بَد مسکن هستند/ اجرایی شدن ۶۸۰ پروژه در بافت‌های ناکارآمد

کد خبر: 88524
تاریخ انتشار: ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۲:۵۹ ب.ظ

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: یک سوم جمعیت شهری بدمسکن هستند و در این مناطق حادترین مشکلات از جمله ایمنی، برخورد با آسیب های اجتماعی و بحران هویت وجود دارد .

به گزارش ندای مردم، محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست خبری با اشاره به اینکه شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در راستای ارتقا کیفیت محلات اقدامات بسیاری مناسبی انجام داده است، اظهار کرد: در ۱۱۰ شهر سکونتگاه غیررسمی، ۴۹۵ شهر بافت های فرسوده میانی، ۱۶۸ شهر بافت تاریخی و ۱۴۰ هزار شهر بافت نوکارآمد داریم .

وی در ادامه افزود: در حاضر ۱۱۰۰ سکونتگاه غیررسمی و حاشیه نشینی در ۱۱۰ شهر داریم که برآورد می شود جمعیت این محلات به ۱۱ میلیون نفر برسد و این میزان سکونتگاه رسمی در ۶۱ هزار هکتار قرار دارد. همچنین حدود ۸ میلیون نفر ساکن محدوده های تاریخی و میانی هستند که این میزان جمعیت در ۶۰۰ محله تاریخی در مساحتی بالغ بر ۲۴ هزار هکتار قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یک هزار محله بافت میانی در ۵۵ هکتار قرار دارد که به این ترتیب می توان گفت در ۵۴۳ شهر حجم بازآَفرینی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه یک سوم مساحت شهر و یک سوم جمعیت شهری بدمسکن هستند، گفت: در این مناطق حادترین مشکلات از جمله ایمنی، برخورد با آسیب های اجتماعی و بحران هویت وجود دارد که اکثر ساکنان بافت های ناکارآمد با این مسائل درگیر هستند.

ایزدی تصریح کرد: مهمترین اقدام در طی سالهای گذشته سند ملی احیا، بهسازی و نوسازی شهر بود که در این سند نتوانستیم شیوه مواجه برای رفع مسئله را تهیه کنیم.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران اظهار کرد: برای اولین بار در کشور شیوه مواجه به بافت های تاریخی را نیز تهیه کرده که طبق آن اصول مواجه برای حفاظت و بازآفرینی تاریخی را نیز تهیه کرده‌ایم.

ایزدی یکی دیگر از گام‌های کلیدی برای این بخش را تشکیل ستاد ملی بازآفرینی شهری در سال ۹۴ عنوان کرد و گفت: در این ستاد نمایندگان ۲۰ دستگاه اجرایی از جمله شهرداری قوه قضاییه و قوه مقننه حضور دارند که تا به امروز ۹۳۰ جلسه ستاد شهری و ۳۲ جلسه ملی با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: تهیه محدوده محلات و اولویت بندی برای اقدامات مشترک نیز از دیگر برنامه های این بخش به شمار می‌رود.

ایزدی افزود: درگذشته منابع دولتی سازمان عمران و بهسازی حدود ۳۷ میلیارد تومان بوده اما در حال حاضر ما دارای ۹ ردیف تملک سرمایه و عمرانی با اعتباری بالغ بر ۶۴۰ میلیارد تومان شده ایم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران اظهار کرد: دولت از این میزان اعتبارات به شکل صحیح در نظام بودجه ریزی استفاده کرده و خوشبختانه با حمایت نمایندگان نیز در ۴ شهر مشهد، قم، شیراز و سیستان و بلوچستان توانسته ایم، ردیف مجزا دریافت کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برای اولین بار توانستیم اقدام به تدوین دستورالعمل توسعه‌گر کنیم به طوریکه با همکاری بانک مرکزی و بانک مسکن یک هزار میلیارد تومان از محل منابع مسکن مهر تسهیلات به انبوه سازان اختصاص دهیم، همچنین آیین نامه نحوه تدوین منابع مالی برای ورود توسعه گران به بافت های میانی شهر نیز فردا به تصویب می رسد.

ایزدی با بیان اینکه ما باید سعی کنیم نظام ساخت و ساز را تخصصی کنیم، گفت: در این بخش ما صلاحیت و نحوه ارزیابی را قرار داده‌ایم و برای ورود به بافت های فرسوده تنها انبوه سازانی می توانند وارد این بخش شوند که مجوزهای لازم را از وزارت راه و شهرسازی دریافت کنند.

وی افزود: متأسفانه انبوه سازان در طول سال گذشته مسیر درستی را برای ساخت و ساز انتخاب نکرده اند، به همین منظور ما در حال حاضر حدود ۳ میلیون واحد خالی از سکنه داریم که به همین منظور مجموعه ای از شرایط را فراهم کرده ایم که انبوه سازان بتوانند دراین بخش سرمایه گذاری کنند.
حمایت از بخش خصوصی ورود سرمایه گذاران را به بخش مسکن

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه برای انبوه سازان دو مدل طراحی را کرده ایم، گفت: یکی از این مدل‌ها مشارکت و اعطای تسهیلات و امتیازات برای ورود انبوه سازان به بافت های فرسوده است و مدل دیگر اعطای زمین صفر به آنها در بافت های تاریخی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: نهاد دیگر که می تواند زمینه سرمایه‌گذاری برای تسهیل‌گران را فراهم کند، دفاتر خدمات نوسازی و بهسازی است که در این دفاتر مردم خود برای نوسازی بافت های فرسوده بسیج می شوند.

وی توضیح داد: در حال حاضر یکی از ابزارهای دولت حمایت از بخش هدایت زمین است و ما در این دولت سعی کرده ایم با حمایت از بخش خصوصی ورود سرمایه گذاران را به این بخش تسهیل کنیم.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران یادآور شد: در گذشته دولت رقیب اصلی بخش خصوصی بود اما ما در این دولت سعی کردیم حامی انبوه سازان و بخش خصوصی باشیم و در حال حاضر یکی از اقداماتی که نشانگر حمایت ما از بخش خصوصی است نوسازی همت آباد اصفهان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: ساکنان همت آباد اصفهان در گذشته از کمبود ایمنی و بحران هویت رنج می بردند اما توانستیم با اعطای تسهیلات و پرداخت وام ودیعه مسکن بخشی از مشکلات این محدوده را برطرف کنیم.
اعطای زمین صفر در بافت های تاریخی به سرمایه گذاران

در ادامه هوشنگ عشایری عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه ابتدای سال ۹۳ ستاد ملی بازآفرینی تشکیل شد، گفت: در سال ۹۲ میزان پروژه های شرکت عمران حدود ۴۰ پروژه با رقمی معادل ۳۷ میلیارد تومان بوده اما در سال ۹۶ و با پایان دولت یازدهم این تعداد پروژه به ۶۸۰ طرح با رقمی معادل ۶۴۰ میلیارد تومان رسید.

عشایری اظهار کرد: در حال حاضر در ۱۶۸ شهر در بیش از ۵۲ محله بازآفرینی صورت گرفته که از این تعداد پروژه بخش های مربوط به پروژه های سخت افزاری و نرم افزاری بوده که در بخش سخت افزاری حدود ۷۰۴ پروژه به مرحله اجرایی رسیده است. همچنین ۶۱ پروژه آموزشی در مساحتی بالغ بر ۶۴۲ هزار متر مربع انجام شده است.

وی در ادامه افزود: ۳۹ درمانگاه با مساحتی بالغ بر ۲۶۳ هزار مترمربع، ۳۶سالن ورزشی، ۱۹ کتابخانه، ۳۲ سرای محله و ۴۸ پروژه مجتمع تجاری و ۲۸ پروژه فضای سبز در مساحتی بالغ بر ۱۳۷ هزار متر مربع انجام شده است.

عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بیان کرد: در ۲۲۷ پروژه بافت های تاریخی بهسازی معابر صورت گرفته و ۳۴ پروژه شبکه انتقال آب، ۲۱ پروژه شبکه برق و روشنایی ونیز ۱۴۰ پروژه مسکونی در محلات مختلف کشور طی سالهای گذشته انجام شده است.

عشایری با اشاره به اینکه ۱۲۰ خانه از محله های تاریخی را در شهرهای مختلف تملک و مرمت کرده ایم گفت: این واحدهای با اختیار نهادهای عمومی قرار داده ایم همچنین زمین های متعددی را در بافت های تاریخی قرار دارد که ما آمادگی کامل برای بهسازی آنها داریم.

عشایری توضیح داد: قرار نیست در بافت های تاریخی به علت محدودیت طرح های ساختمانی به صورت تراکم ساخته شود بلکه ما سعی کرده ایم با همکاری شهرداری اجازه ساخت بیش از ۳ طبقه را ندهیم زیرا در بافت های میانی ما با حجم تراکم ساختمانی و بی انضباطی شهری روبرو شده ایم، بنابراین محدودیت هایی را در این بخش اجرایی کرده ایم.

وی با اشاره به کمبودهای موجود بخش های آموزشی بهداشتی و امنیتی در تأکید کرد: در حال حاضر اکثر سرمایه گذاران معیاری را برای قیمت زمین در نظر می‌گیرند که سعی کرده‌ایم در این بخش از طرح زمین صفر استفاده کنیم، به این صورت که زمینی را در این بافت ها در اختیار توسعه‌گران و سرمایه‌گذاران قرار داده و تمامی زمین‌های تشویقی را نیز برای سرمایه‌گذاران تضمین می‌کنیم .

دیدگاه کاربران