عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران :

راهکارهای ارتقای درآمدهای پایدار مدیریت شهری

کد خبر: 88679
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸ ب.ظ

طباطبایی مزدآبادی با تأکید بر اینکه درآمدهای مدیریت شهری باید پایدار باشد تا روند توسعه حفظ شود، گفت: در این میان یکی از مهمترین راهکارها جلب مشارکت های مردمی با گسترش چتر آموزش شهروندی است.

به گزارش ندای مردم، سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در نشستی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی توسعه شهری، تأمین منابع کافی درآمدی و کفایت هزینه های خدماتی است، گفت: اغلب شهرداری ها این منابع را از طریق منابع درآمدی داخلی و منابع درآمدی خارجی کسب می کنند که کدهای درآمدی همچون عوارض پروانه های ساختمانی، نوسازی، فروش اوراق مشارکت، کمک های دولتی و… را در بر می گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در برخی از کشورها شهرداریها از نظر منابع مالی وابسته به دولت هستند و در برخی دیگر سهم عمده منابع درآمدی شهرداری ها از محل مالیات ها و عوارض محلی و فروش خدمات شهری تامین می گردد و سهم شهرداری ها از محل اعتبارات دولتی به کمترین حد کاهش می یابد، خاطرنشان نمود: در عوض در این کشورها، به دلیل وجود شفافیت اداری و مدیریت واحد شهری، سهم شهرداری ها از مشارکت شهروندان در پرداخت های قانونی در بالاترین میزان ممکن قرار دارد.

مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری درباره تامین منابع درآمد شهرداری ها در ایران گفت: کمک های دولت و نهادهای دولتی، درآمدهای حاصله از فروش اموال، درآمدهای حاصله از ارایه خدمات توسط موسسات انتفاعی شهرداری؛ درآمدهای مستمر شهرداری ها از محل عوارض و مالیات ها، کمک های اهدایی شهروندان و نهادهای خصوصی، فروش اوراق مشارکت و پروژه های سرمایه گذاری مشارکتی از جمله اصلی ترین منابع درآمدی مدیریت شهری هستند.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منابع درآمدی مدیریت شهری را در دو قسم پایدار و ناپایدار عنوان کرد و گفت: از جمله منابع درآمدی پایدار شهرداری های ایران، می توان به نوسازی و عوارض نوسازی بناهای مسکونی و تجاری، مالیات بر زمین و مستغلات و فروش خدمات شهری و از جمله درآمدهای ناپایدار نیز می توان به فروش تراکم و تخلفات ساختمانی اشاره کرد.

طباطبایی در ادامه راهکارهایی برای ارتقای درآمدهای پایدار مدیریت شهری ارائه کرد و گفت: بهتر است شهرداری ها و سازمان ها و شرکت های تابعه و کلیه نهادهای خصوصی که به فعالیت در حوزه خدمات شهری مبادرت می کنند، از پرداخت مالیات های دولتی معاف شوند.

وی ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی نظیر کارخانجات بازیافت کاغذ و پلاستیک و احداث مجتمع های تفریحی- توریستی نظیر هتل ها، پارک ها و زمین های ورزشی و ….. با مشارکت بانک ها و بخش خصوصی را از دیگر راهکارها خواند و افزود: برگزاری دوره های آموزش شهروندی زیر نظر شهرداری ها در جهت گسترش فرهنگ پرداخت عوارض و مالیات های شهری و ترغیب شهروندان به مشارکت هر چه تمام تر در راستای نیل به توسعه شهری از جمله راهکارها در این خصوص است.

 

دیدگاه کاربران