عضویت در خبرنامه الکترونیک

خطر بافت های فرسوده در کمین دانش آموزان فردیسی/ رسیدگی به وضعیت راه ها تنها به وعده ختم نشود

کد خبر: 88744
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰ ب.ظ

رسیدگی به مشکلات بافت های فرسوده به ویژه مدارس، جاده ها نباید تنها به یک وعده تبدیل شود بلکه باید پیگیری مسئولین شهری و استانی از بروز حوادث ناخوشایند در شهرها جلو گیری کرد.

به گزارش ندای مردم، حوادث طبیعی و جاده ای همواره در کمین انسان ها قرار دارد اما نباید این موضوع دستاویزی برای سهل انگاری مسئولین در رسیدگی به بهبود وضعیت جاده ای تبدیل شود.

متاسفانه هر از چند گاهی شنیدن اخبار حوادث ناگواری مانند حادثه تصادف قطار ایستگاه هفت‌خوان سمنان که منجر به کشته‌ شدن تعدادی از هموطنان شد یا واژگونی اتوبوس در استان هرمزگان و کشته شدن ۱۲ دانش آموز دختر تنها نمونه ای از حوادث تلخی است که این روزها موجی از ناراحتی را برای مردم به همراه داشته است.

اما به طور قطع تا زمانی که مسئولین به فکر چاره اندیشی و بهبود وضعیت راه ها و جاده ها و بافت های فرسوده شهری نباشند این حوادث اولین و آخرین اتفاقاتی نخواهد بود که رنگ سیاه اندوه و ماتم را بر چهره شهرها خواهد کشید .

متاسفانه بسیاری از شهرها در گوشه و کنار کشور با معضل فرسودگی راه ها و جاده ها و بافت های فرسوده شهری دست به گریبان هستند که به دلیل کمبود اعتبارات و چه بسا سهل انگاری در رسیدگی مسئولین دست خوش حوادث ناگواری درآینده قرار خواهند گرفت.

شهرستان فردیس که پل ارتباطی شهرهایی مانند شهریار، ملارد، اندیشه و کرج است با موضوع بافت های فرسوده شهری و جاد ه ای دست به گریبان است.

پل شهید کلانتری یا پل سرحد آباد که به دلیل عمر بیش از ۲۰ ساله، دچار فرسودگی شده است و بارها به گوش مسئولین استانی و شهرستانی رسیده است اما هنوز اقدامی در جهت تعمیر این پل انجام نشده است.

پل شهدای ارتش که یکی از سند های افتخار مسئولین در گزارش عملکرد ها و ارائه خدمات به شهرستان فردیس است از روشنایی کافی برخوردار نیست و همیشه باید گوش به زنگ شنیدن اخبار ناگواری از قبیل تصادف دراین خیابان بود.

جاده ی خوشنام که در تاریکی شب به بیشتر به جاده ی وحشت شباهت دارد یکی دیگر از خیابان های است که سایه ی تاریکی بر ان گسترده شده است.

مشکین دشت و روستای فرخ آباد مسیر تردد بین استان البرز و تهران و شهرهای هم جوار می باشد نیز با مشکلات بسیاری در مناسب سازی جاده ها و نبود امکانات رو به رو است.

تاریکی معابر ،عدم وجود پل عابر پیاده ، کمبود چراغ راهنمایی و رانندگی، کمبود علائم هشداردهنده همه از مشکلات مردم شهرستان فردیس است

تمام این موارد را باید به ۱۰۴ هکتاربافت فرسوده در شهرستان فردیس اضافه کرد ۳۶ هکتار از این بافت های فرسوده به منطقه ۱۰ و ۱۸ هکتاربه منطقه ۳ و نزدیک به ۵۰ هکتار از آن به مشکین دشت تعلق دارد.

علاوه بر این باید این موارد را به بافت فرسوده مدارس در فردیس اضافه کرد،۳۰ مدرسه در سطح شهرستان دارای قدمت ۳۰ ساله هستندکه با توجه به نزدیک شدن سال تحصیلی جدید و حضور ۷۹ هزار دانش آموز در این شهرستان زنگ خطری جدی برای دانش اموزان این شهرستان به حساب می اید.

تعمیر و تجهیز کلاس های درس به سیستم گرمایشی و سرمایشی، بهسازی میز و نیمکت ها، سرویس بهداشتی مدارس، بهبود وضعیت آسفالت مدارس و غیره به منظور رسیدگی به معضل فرسودگی مدارس انجام شده است در حالی که به نظر می رسد برای بهبود این شرایط بهتر است کارهای اساسی و عمده ای همچون محکم سازی بنا مدارس به صورت کارشناسی انجام شود.

عدم مناسب سازی جاده ها که محل تردد و رفت و آمد دانش آموزان است نیز شرایط مساعدی ندارد و یکی از عاملان خطر ساز در ایام مدارس به شمار می آید که لازم است رسیدگی به این موضوع نیز در دستور کار شهرداری ها قرار گیرد.

رسیدگی به مشکلات بافت های فرسوده به ویژه مدارس، جاده ها نباید تنها به یک وعده تبدیل شود بلکه باید پیگیری مسئولین شهری و استانی از بروز حوادث ناخوشایند در شهرها جلو گیری کرد.

دیدگاه کاربران