عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران :

سرنوشت میدان ولی‌عصر در انتظار میدان امام خمینی؟

کد خبر: 88750
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹ ب.ظ

شهردار تهران روز گذشته در حالی از برنامه خود برای تبدیل میدان امام خمینی (ره) به پلازای شهری همچون میدان ولی‌عصر (عج) خبر داد که آنچه در این میدان اجرا شده، با تعریف شهرسازی «پلازا» مغایرت اساسی دارد.

به گزارش ندای مردم، محمدعلی نجفی دیروز در مراسم افتتاح موزه علی‌اکبر صنعتی در منطقه ۱۲ به شهردار منطقه پیشنهاد داد نقاطی ازا ین میدان مانند میدان ولی‌عصر (عج) در قالب احداث پلازا احیا شود.

در ادبیات شهرسازی «پلازا» به مجموعه‌ای اطلاق می‌شود که حاوی فضای باز بوده و عنصر «پیاده» نسبت به عنصر «سواره» در آن غلبه داشته باشد تا به محل مناسبی برای اجتماع شهروندان تبدیل شود. چنین فضایی قطعا باید به مبلمان شهری مجهز شود و می‌تواند حاوی مرکز خرید یا واحدهای تجاری و تفریحی کوچک‌مقیاس متناسب با نیاز شهروندان باشد.

اما پروژه موسوم به پلازای میدان ولی‌عصر(عج) با مختصات متفاوتی ساخته شده؛ به نحوی که در آن تراز منفی یک میدان به عبور عابران پیاده اختصاص یافته و شرایط مناسب گعده شهروندی را ندارد؛ ضمن اینکه تراز همسطح به نفع خودروها سبک‌سازی شده است، نه شهروندان. به نظر می‌رسد شهردار جدید تهران هنوز از پروژه موسوم به پلازا در میدان ولی‌عصر(عج) بازدید نکرده و در نتیجه از کیفیت این پروژه مطلع نیست.

آنچه تحت عنوان ساخت پلازا در تهران تجربه شده، صرفا تغییرات عمرانی در چهره میدان ولی‌عصر(عج) بوده و ایده پلازا در آنجا به شکل مطلوب پیاده‌سازی نشده است. هرچند اظهارات نجفی می‌تواند به معنای ایجاد پلازا به مفهوم واقعی و اصیل آن در میدان امام خمینی (ره) باشد.

دیدگاه کاربران