عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری :

۸۱درصد دست‌فروشان تهران شهرستانی هستند/ ایجاد بازار شب در خیابان ولیعصر(عج) در صورت صدور مجوزهای لازم

کد خبر: 88809
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۷:۵۷ ق.ظ

مدیرعامل شرکت شهربان تصریح کرد: اجرای طرح ساماندهی دوره‌گرهای چهارراه‌های پایتخت، در ۲۹ محور از پیش مشخص شده توسط شرکت شهربان شهرداری تهران صورت می گیرد و در این راستا بیش از ۸۰۰ نفر شناسایی شده‌اند. شیشه پاک کردن، فروش عطر، دستمال کاغذی و اسفند دود کردن و گل فروشی اقداماتی است که انجام می شود.

به گزارش ندای مردم ،ابوالقاسم چیذری مدیرعامل شرکت شهربان شهرداری  اظهار داشت: طرح ساماندهی دستفروشان شهر تهران، که طی روزهای گذشته از سوی شرکت شهربانی کلید خورد، در هفته جاری اجرا می‌شود و بر اساس آن دستفروشان در نقاط از پیش تعیین شده مستقر می شوند.

وی افزود: در این طرح، با توجه به مستنداتی که برای دادستان کل ارسال شده است همچون گذشته حکمی صادر می شود مبنی بر اینکه اگر دستفروشی، پس از هدایت به محل ساماندهی از طرح‌ تبعیت نکند، از سوی عوامل نیروی انتظامی که در اجرای طرح، شرکت شهربان شهرداری تهران را همراهی می کنند به عنوان مخل نظم عمومی، با او برخورد می شود.

مدیرعامل شرکت شهربان خاطر نشان کرد: در اجرای طرح ساماندهی دست‌فروشان در شب عید سال گذشته، به هنگام ثبت نام، یک آیدی کارت در اختیار این افراد قرار می گرفت که نشان می داد در کدام نقطه، به بساط گستری و دست‌فروشی، مجاز هستند. کارت فوق ۲۵ روز اعتبار داشت و به گروه خاصی اختصاص نداشت، بلکه به همه دست‌فروشان ثبت نام کننده واگذار می‌شد و تنها موضوعی که به هنگام ثبت نام از آن ها پرسیده نمی‌شد میزان سابقه آن‌ها در اشتغال به دست‌فروشی بود.

چیذری تاکید کرد: خیابان ولیعصر محل مناسبی برای ساماندهی دائمی دست‌فروشان نیست، بلکه تنها مکانی است که می تواند به صورت شب بازار، یعنی از ساعت ۹ و سی دقیقه شب به بعد و آنهم در صورت صدور مجوز از سوی حوزه‌های امنیتی در اختیار دست فروش ها قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: نگاه اصلی شرکت شهربان شهرداری تهران، برای ساماندهی دست‌فروشان حفظ کرامت و مسأله تامین معاش این افراد است و پس از این دو مقوله هیچ گونه اغماض و چشم پوشی با خاطیان و متخلفان این حوزه صورت نخواهد گرفت.

مدیر عامل شرکت شهربان شهرداری تهران در خصوص معبر فروشان گفت: در حال حاضر مسأله معبر فروشی و واگذاری معابر شهری توسط اراذل و اوباش خیابان فروش، نسبت به ۲ سال گذشته بسیار کمتر شده است و کاهش این معضل، نتیجه تلاش مستمر شرکت شهربان شهرداری تهران در ارایه گزارش به نیروی انتظامی و دستگاه قضایی کشور و پیگیری سه جانبه آن ها است.

وی اظهار داشت: می توان گفت که هم‌اکنون، در شهر تهران اراذل و اوباش معبر فروش نداریم اما تعدادشان خیلی کم است و به زودی پس از پیگیری‌های لازم در این حوزه، تعداد عوامل رقم زنندگان این معضل اجتماعی، به صفر خواهد رسید و دیگر شاهد فعالیت آن‌ها در معابر شهر تهران نخواهیم بود.

فروش موادمخدر توسط دستفروش ها

مدیر عامل شرکت شهربان شهرداری تهران با اشاره به خرید و فروش مواد مخدر گفت: هم اکنون در برخی از نقاط تجمع دست‌فروشان پایتخت خرید و فروش موادمخدر مشاهده شده است که در این میان می توان به محور ۱۵ خرداد، محور شوش و شب بازار ضلع جنوب شرقی میدان شوش و همچنین در برخی نقاط محور صادقیه اشاره کرد.

چیذری در رابطه با افرادی که در قالب دست‌فروش اقدام به خرید و فروش مواد مخدر می کنند یادآور شد: برخورد با افرادی که در قالب دست‌فروش اقدام به خرید و فروش مواد مخدر می کنند، در حوزه اختیارات شرکت شهربان شهرداری تهران نیست و این مجموعه تنها در صورت مشاهده، نسبت به ارجاع مراتب فوق به عوامل انتظامی عمل می کند زیرا کار عوامل برقراری انضباط شهری در این مجموعه رفع سد معبر است نه برخورد با متخلفان و کسانی که مرتکب جرائم مختلف اجتماعی می شوند.

وی افزود: یک طرح دیگر که همزمان با طرح ساماندهی دست‌فروشان اجرا می شود، تمامی کسانی که در چهارراه های مختلف شهر تهران به هر شکلی ائم از دوره گردی، دست‌فروشی، شیشه پاک‌کردن و اسفند دودکردن اقدام می کنند با توجه به سن و سالی که دارند برای ساماندهی، به مراکز مختلف ارجاع داده می شوند. بر این اساس، کودکان کم سن و سال با حکم ویژه دادستان و با حضور عوامل انتظامی تحویل مراکز مربوطه ساماندهی می شوند.

تنها ۷ درصد دستفروشها تهرانی هستند

مدیرعامل شرکت شهربان تصریح کرد: اجرای طرح ساماندهی دوره‌گرهای چهارراه‌های پایتخت، در ۲۹ محور از پیش مشخص شده توسط شرکت شهربان شهرداری تهران صورت می گیرد و در این راستا بیش از ۸۰۰ نفر شناسایی شده‌اند. شیشه پاک کردن، فروش عطر، دستمال کاغذی و اسفند دود کردن و گل فروشی اقداماتی است که انجام می شود.

چیذری از اوج ساعت فعالیت دست‌فروش‌ها در شهر تهران اینچنین گفت: اوج ساعت کار دست‌فروش‌ها از ساعت ۱۵ تا ۱۸ عصر است و پس از آن ساعت ۱۹ تا ۱۲ نیمه شب با بیشترین حجم حضور آن‌ها در معابر و گذرگاه‌های شهری مواجه هستیم.

وی یادآور شد: تطببق آمارهای اولیه در حال حاضر ۷ درصد دست‌فروش‌ها تهرانی، ۸۱ درصد غیر تهرانی و حدود ۱۲ درصد نیز افراد مهاجر غیر ایرانی هستند.

درآمد روزانه دستفروشان چقدر است؟

مدیرعامل شرکت شهربان گفت: درآمد ۵۰ درصد از دست‌فروشان روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است، ۱۵ درصد درآمد ۳۰۰ هزار تومانی دارند و ۳۵ درصد باقی‌مانده هم بطور میانگین روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان درآمد دارند. در این میان جالب است بدانید که ۶۰ درصد دست‌فروشان ساکن شهر تهران بوده و ۴۰ درصد باقی‌مانده در شهرستان های اطراف پایتخت زندگی می کنند و برای کسب درآمد هر روز خود را به این شهر می رسانند.

چیذری ادامه داد: ۷ درصد دست‌فروش‌ها سن زیر ۱۰ سال دارند، ۱۶ درصد زیر ۲۰ سال، ۴۳ درصد سنی بین ۲۰ تا ۴۰ سال دارند و مابقی دست‌فروشان را افراد بالای ۴۰ سال تشکیل می دهند.

۱۶ دستگاه متولی برخورد با دستفروشان

وی اضافه کرد: شهرداری تهران یکی از دستگاه‌های برخورد با معضل دست‌فروشی و مسئله رفع سد معبر است و در این راستا حدود ۱۶ نهاد و دستگاه دیگر هم دارای مسئولیت هستند که متاسفانه با یک بی‌تفاوتی هدفمند از کنار این معضل عبور می کنند. مسأله رفع سد معبر و ساماندهی دست‌فروشان موضوعی است که باید به دور از نگاه‌ سیاسی مرتفع و برطرف شود.

دیدگاه کاربران