عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر منطقه 9 شهرداری کرج :

ضرورت نظارت شهرداری ها بر ساخت ساز غیر مجاز، لازمه حفظ کالبد شهری است

کد خبر: 88815
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۲:۰۹ ب.ظ

مدیر منطقه ۹ شهرداری کرج در راستای نظارت و کنترل نحوه اجرای ساخت وسازهای منطقه ۹، از املاک در حال ساخت به همراه مسولین نظارتی واجرایی بازدید به عمل آورد.

به گزارش ندای مردم ، سید رضا مساعد درحاشیه بازدید میدانی از سطح منطقه گفت: شهرداری های با نظارت مستقیم بر ساخت و ساز شهری می توانند از رشد ساخت وساز های غیرمجاز جلوگیری کنند.
وی اظهار داشت: شهرداری‌ها جایگاه مهمی در انتظام شهری دارند بویژه اینکه باید نسبت به ساخت سازهای تحت نظارت خود در چهارچوب طرح‌های جامع و تفصیلی شهر و هرگونه عملیات خارج از ضوابط شهرسازی حساس باشند.
مساعد با اشاره به اینکه کنترل و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از مقوله‌های مهمی است که مسئولین باید مورد توجه قرار دهند، گفت: باید تلاش شود تا فرآیند توسعه و پیشرفت شهر‌و خدمات رسانی مطلوب به مردم از راه قانونی هموار گردد و امورات مهم و حیاتی مردم معطل نماند.
مدیر منطقه ۹ شهرداری کرج افزود: دامنه نظارت شهرداری تنها محدود به کنترل و نظارت بر ساخت‌وساز در محدوده شهر نیست بلکه در خصوص حریم شهر نیز وظایف مشابهی دارند که می‌تواند از ساخت و ‌ساز غیرمجاز، غیراصولی و غیراستاندارد در محدوده حریم شهر‌ها جلوگیری کرد.
وی افزود: از دلایل عمده مورد توجه بر ساخت ‌وساز در حریم شهر‌ها می‌توان به رعایت توازن شهر‌ها در آینده و حفظ اراضی، باغ‌ها و جنگل‌ها در حریم شهر‌ها اشاره کرد این نقش برجسته در ماده ۱ قانون تعاریف محدوده حریم شهر، روستا و شهرک مورد تاکید قرار گرفته است.
در این قانون بر نقش نظارتی شهرداری‌ها در انتظام فضای شهری علاوه بر محدوده شهر به حریم شهر نیز تاکید شده و علاوه بر این ابزار کنترل و نظارت قانونی دیگری در زمینه رعایت اصولی ساخت ساز‌ها در اختیار شهرداری هاست، که می‌توان به مقررات بند ۲۴ ماده ۵۵ و ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها در خصوص صدور پروانه و جلوگیری از عملیات احداث ساختمان‌های بدون پروانه در ماده ۱۰۰ اشاره کرد.
مساعد تاکید کرد: انتظار می‌رود مامورین خدمات شهر و کنترل نظارت، نظارت بیشتری بر چگونگی ساخت ساز‌ها و تاسیسات شهری داشته باشند بطوریکه نه مانع توسعه وپیشرفت شود و نه اینکه ساخت سازهای غیرمجاز صورت گیرد.
مدیر منطقه ۹ شهرداری کرج همچنین ضمن بازدید از تعدای املاک در حال ساخت در سطح منطقه برای چندین ملک متخلف دستورتوقف عملیات ساختمانی و رفع خلاف صادر کرد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به لزوم و رسیدگی به درخواست ها شکایات شهروندان پاسخ گویی به پیام های ثبت شده در سامانه ۱۳۷ انجام می گردد.

دیدگاه کاربران