عضویت در خبرنامه الکترونیک
احمد مسجد جامعی *

که ایران چو باغی‌ست خرم بهار

کد خبر: 89
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱:۴۵ ب.ظ

به تازگی تاریخ جامع ایران در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی رو نمایی شد، در آنجا یکی از سخنرانان در مورد ایران گفت: «ما ملتی تاریخی هستیم و تاریخ ملی داریم.»

ندای مردم – این ملیتی که از سپیده دم تاریخ بشری پیشینه دارد‌ و حضورش را در بسیاری از آثار باقی مانده تمدنی می‌توان دید، ‌افت و خیزهای فراوانی را تجربه کرده و آب‌دیده شده است.

این ملت را به آسانی نمی‌توان از صحنه تاثیرگذاری بر تاریخ جهان کنار گذاشت. یکی از ویژگی‌های ملی ایرانیان این است که پیوسته راه‌های صلح‌آمیز در برابر خشونت‌طلبی در پیش می‌گیرند، ‌به نحوی که منافع ملی خود را نیز تامین کنند. انقلاب مشروطیت،‌ ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی،‌ همه در همین راستاست که هر کدام در زمانه خود الهام بخش جهانیان به‌وی‍ژه در این سوی عالم بوده‌اند.

دستاورد اخیر هسته‌ای یکی از حلقه‌های این رشته بلند تاریخی است. در شرایطی که از انقلاب‌های موسوم به بهار عربی در قرن بیست و یکم، با آن همه تجربه جهانی ‌صلح و دموکراسی جز خشونت و ترور و خونریزی نتیجه‌ای حاصل نشد و بهاری به خزان نشسته را بر روی دستان منطقه گذاشت، این بار مردانی با کوله باری انباشته از این پیشینه تمدنی و بهره‌مندی از عقلانیت و نورانیت علوی، ‌باز هم راه‌گشای افقی نو بر روی جهان و این منطقه آشفته و زخم خورده شدند و برای نخستین بار در رمضان المبارک از یک سو ایران و از سوی دیگر همه قدرت‌های جهانی،‌ در سندی مشترک به توافق رسیدند.

باشد که یاران دانا و توانای ما با ظرافت و درایت و تدبیر،‌ این راه را به سرانجام رسانند و الگویی دیگر بر تجربه‌های پیشین این مرز و بوم اهورایی بیفزایند: «که ایران چو باغی‌ست خرم بهار».

* عضو شورای اسلامی شهر تهران

دیدگاه کاربران