عضویت در خبرنامه الکترونیک
دستیار معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) :

۶۰ درصد سالمندان روستایی تحت پوشش کمیته امداد هستند

کد خبر: 89072
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱:۴۵ ب.ظ

دستیار معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: ۴۰درصد سالمندان در جامعه‌ شهری و ۶۰ درصد در روستاها تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند.

به گزارش ندای مردم، مجید ملکشاهی، دستیار معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) در نشست خبری به مناسبت هفته سالمند اظهار کرد: هم‌اکنون یک‌میلیون و ۴۰۰هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد ۶۴ درصد را زنان و ۳۶ درصد را مردان سالمند تشکیل می‌دهند. ۵۴‌درصد افراد تحت‌پوشش زنان سالمند سرپرست خانوار و ۴۶درصد را مردان سالمند تشکیل می‌دهند. به طوری‌که به عنوان مثال سالمند زن ۹۰ساله‌ای تحت پوشش کمیته امداد داریم که دو دختر ۶۰ و ۷۰ ساله بازمانده از ازدواج وی نیز تحت‌پوشش کمیته امداد هستند.

وی یادآور شد: ۴۰درصد سالمندان در جامعه‌ شهری و ۶۰ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.

ملکشاهی یادآور شد: جمعیت سالمندان برحسب محل اقامت و سن در سه لایه قابل تفکیک است، به طوری که در لایه اول سالمندان سالم، مستقل و در رده سنی ۶۰ تا ۶۹ سال تحت‌پوشش کمیته امداد هستند که ۴۱ درصد از جمعیت سالمندان تحت‌پوشش کمیته را تشکیل می‌دهد. همچنین در لایه دوم سالمندان سالخورده و نیمه‌مستقل در رده سنی ۷۰ تا ۷۹ سال، ۳۲ درصد جامعه هدف را تشکیل می‌دهند و در لایه سوم نیز سالمندان سالخورده که از ۸۰ سال به بالا در نظر گرفته و این سالمندان به عنوان سالمندان پیر و وابسته محسوب می‌شوند. این جامعه ۲۷ درصدی نیاز به خدمات ویژه حمایتی و رفاهی بیشتری دارد.

این مقام مسئول در کمیته امداد ادامه داد: براساس سیاست‌های کلان کمیته امداد، برخی احکام سیاست‌ها را در جامعه هدف مورد تاکید قرار دادیم و در ۲ سال گذشته فرصتی فراهم شد تا بر مبنای اسناد فرادستی شرایط ویژه‌ای را برای سالمندان در نظر بگیریم.

ملکشاهی یادآور شد: با توجه به ویژگی‌های روحی و جسمی سالمندان، خدمات مددکاری و مشاوره به سالمندان به صورت ویژه در نظر گرفته شد، زیرا برخی از خانواده‌ها آن‌طور که باید و شاید از این گنجینه ارزشمند خانواده استفاده نمی‌کنند که متاسفانه بی‌توجهی خانواده‌ها به سالمندان منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی وسیع در جامعه‌ تحت‌پوشش شده است.

وی ادامه داد: ارائه خدمات مددکاری به سالمندان یکی از اولویت‌های کمیته امداد است، به طوری که سالمندان به صورت حضوری و غیرحضوری با مددجویان خود در ارتباط هستند و مددکار خانواده نیازهای سالمند را مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌دهد و در برخی از موارد خدمات موردنیاز آنان را به حوزه‌های خدماتی تخصصی ارجاع می‌دهد.

وی تصریح کرد: کمیته امداد، مددکاری سالمندان را به صورت تخصصی مورد توجه قرار داده و برخی از خدمات موردنیاز آنها را برون‌سپاری کرده است. همچنین درصد بسیاری از سالمندان به دلیل نداشتن سرگرمی و مشغله دچار مشکلات روحی و جسمی می‌شوند. بر همین اساس، کمیته امداد کارمحوری این سالمندان را در دستور کار خود قرار داده است، به طوری‌که به عنوان مثال کمیته امداد از خانم سالمندی که دارای هنر لیف‌بافی است، خرید خدمت می‌کند و بر همین اساس در نظر داریم کارمحوری را برای زنان و مردان سالمند افزایش دهیم تا از این طریق امید به زندگی آنان با رویکرد شغل‌های خانگی تقویت شود.

دیدگاه کاربران