عضویت در خبرنامه الکترونیک
مؤسس روزنامۀ شهرآرا :

امروز دوران روزنامه‌های محلی است

کد خبر: 89115
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱:۰۱ ب.ظ

مؤسس روزنامۀ شهرآرا با بیان اینکه روزنامه‌های شهری با پول مردم اداره می‌شوند و زمان دریافت عوارض از آنان دربارۀ نوع جناحشان سؤالی پرسیده نمی‌شود می‌گوید: «پس مردم با همۀ جناح‌ها شهرشان را اداره می‌کنند. بر‌‌همین‌اساس یک روزنامۀ شهری نباید به‌نمایندگی از یک جریان سیاسی له یا علیه دیگرجریانات موضع‌گیری کند.».

به گزارش ندای مردم ،سید‌جلال فیاضی می‌گوید: «با‌توجه‌به گسترش رسانه‌های مختلف دیداری، شنیداری و … مردم به اخبار ملی و بین‌المللی به‌راحتی دست پیدا می‌کنند. این رسانه‌ها کمتر به مسائل محلی و منطقه‌ای می‌پردازند. بسیاری از روزنامه‌های دنیا رویکردشان را منطقه‌ای و محلی انتخاب کردند، زیرا اخبار و اطلاعات ملی و بین‌المللی آن‌ها در چارچوب سایت‌ها و رسانه‌های غیرچاپی منتشر می‌شود.». وی ادامه می‌دهد: «امروز دوران روزنامه‌های محلی است. مردم هر‌چقدر با مسائل منطقۀ خودشان و مسائلی که در روزمرۀ زندگی‌شان با آن‌ها دست‌به‌گریبان هستند مواجه شوند علاقۀ بیشتری به این رسانه پیدا می‌کنند.». فیاضی با بیان اینکه شهرآرا به‌علت اینکه روزنامه‌ها به‌سمت محلی‌شدن پیش می‌روند تأسیس شد می گوید: «زمانی که ما روزنامه‌های با‌سابقۀ شهر را بررسی می‌کردیم مشاهده کردیم که مشهد سهم قابل‌توجهی در این رسانه‌ها ندارد و به معضلات و توسعۀ مشهد کمتر توجه می‌شود؛ بنابراین شهرآرا به‌عنوان یک روزنامۀ شهری و مشهدی با این رویکرد پایه‌گذاری شد.».

وی دربارۀ پوشش مسائل سیاسی ازطرف روزنامه‌های محلی مانند شهرآرا یادآور می‌شود: «مسائل سیاسی در کشور دو بخش است، مسائلی که مربوط به سیاست کلی کشور است و به اصول کلی آن ربط دارد که طبیعی است هر رسانه یا روزنامه‌ای که در چارچوب مقررات آن کشور قرار دارد به این مسائل بپردازد، اما یک روزنامۀ شهری، باید دامن خود را از مناقشات سیاسی دور کند. برای یک روزنامۀ سراسری ملی جدول‌کشی یا آسفالت یک منطقه اهمیتی ندارد، اما در یک روزنامۀ محلی آسفالت یا جدول‌کشی مهم است. مسائل ریز و کوچکی که مردم با آن‌ها دست‌به‌گریبان هستند و برایشان مهم است در روزنامه‌های محلی آورده می‌شود؛ بر‌همین‌اساس هم در‌کنار روزنامۀ شهرآرا «شهرآرامحله» پایه‌گذاری شد.». عضو سابق شورای شهر مشهد با بیان اینکه «ما اعتقاد داریم که مردم باید خودشان را در شهرآرا ببینند.» می‌گوید: «عکسِ یکِ روزنامۀ شهرآرا یا عکس‌های دیگر آن باید آن‌چیزی باشد که در زندگی روزمرۀ مردم وجود دارد.». وی تصریح می‌کند: «غیر از تیترهایی که مربوط به مقام معظم رهبری است مقاماتی که یکی از دو ویژگی مطلوب ما را می‌داشتند به تیترهای اصلی روزنامه می‌رسیدند، اینکه دربارۀ مشهد حرفی زده بوده باشند یا در مشهد صحبتی کرده بوده باشند. در این دو حالت بود که تیتر مقامات را به صفحۀ یک روزنامه می‌آوردیم.».

فیاضی عنوان می‌کند: «اگرچه صاحب‌امتیاز این روزنامه شهرداری است، اما هیچ مشکلی ندارد که روزنامه سیاست‌ها و عملکرد آن را مورد‌نقد قرار دهد؛ البته این نقد باید نقدی سازنده باشد و تخریب‌کننده نباشد.

دیدگاه کاربران