عضویت در خبرنامه الکترونیک
استاد دانشگاه تهران :

حق حریم خصوصی در حوزه شهری رعایت شود

کد خبر: 89156
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱:۱۹ ب.ظ

استاد دانشگاه تهران گفت: منشور حقوق شهروندی هر چند ضمانت اجرای کافی ندارد، ولی سند بسیار خوبی است که تمام حقوق شهروندی در یک جا جمع شده و امروز منبعی برای اظهارنظر در جوامع دانشگاهی است.

به گزارش ندای مردم، عباس کریمی صبح امروز (یکشنبه) در همایش علمی حقوق شهروندی و حاکمیت قانون که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد با اشاره به منشور حقوق شهروندی، اظهار کرد: در مهمترین شهر کشور یعنی تهران در زمینه مدیریت شهری تحول بسیار مهمی داشتیم که شورای شهر جدید تهران است. در اسناد مختلف درباره حقوق شهروندی تذکر داده شده است. منشور حقوق شهروندی که توسط رییس‌جمهور ابلاغ شده شده هر چند که ضمانت اجرای کافی ندارد، ولی سند بسیار خوبی از این جهت است که تمام حقوق شهروندی در یک جا جمع شده و امروز منبعی برای اظهارنظر در جوامع دانشگاهی است.

وی افزود: در رابطه با مواد حقوق شهری دو مبحث متفاوت داریم که عبارتند از حقوق شهروندی حمایتی و حقوق شهروندی حفاظتی. در حقوق شهروندی حفاظتی از حقوقی صحبت می‌ شود که ما داریم، اما فقط باید حفاظت کنند که به آن تعرض نشود. حقوق شهروندی حمایتی که باید از ما به عنوان شهروند حمایت شود تا جنبه‌های حقوق شهروندی گسترش پیدا کند.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در بحث حقوق شهروندی حفاظتی دو بند وجود دارد؛ یکی جان و سلامتی است که ماده ۲ و ماده ۷ منشور حقوق شهروندی مطرح می‌کند. در حوزه شهری باید مقررات شهری طوری تدوین شود که جان و سلامتی به خطر نیفتد. شورای شهر نباید اجازه دهد از ابزارهایی استفاده شود که جان و سلامتی شهروندان به خطر بیفتد مثل استفاده از پارازیت.

کریمی یادآور شد: حیثیت و اعتبار و حق حریم خصوصی باید در حوزه شهری رعایت شود، مثلاً با زدن اتوبان دو طبقه در شهر حریم خصوصی مردم را به خطر می‌اندازیم. همچنین موضوع داشتن مسکن امن، محیط امن و عاری از مواد مخدر یکی دیگر از مباحث مهم در این حوزه است. همچنین حق بر محیط زیست سالم و حق بر حفظ میراث فرهنگی از حقوق شهروندی می‌باشد.

وی با اشاره به حق امکان دادخواهی در رابطه با تضییع حق مالکیت، اظهار کرد: یکی از حقوق مهم در حوزه شهروندی حق امکان دادخواهی در رابطه با تضییع حق مالکیت است که ماده ۵۶ منشور حقوق شهروندی به آن اشاره می‌کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به حقوق شهروندی تصریح کرد: در زمینه حقوق شهروندی حمایتی، شهرداری باید به حمایت از شهروندان خود بپردازد و همچنین بحث اقلیت‌ها در دستور کار قرار گیرد و اقلیت‌ها بتوانند به راحتی مراسمات مذهبی خود را برگزار کنند.

کریمی در رابطه با حقوق زنان و معلولین در منشور حقوق شهروندی، بیان کرد: این مسأله باید در محیط شهری و سایر حوزه‌ها به رسمیت شناخته شود و امکانات کافی برای زنان فراهم شده و همچنین در زمینه معلولین و اقشار آسیب پذیر نیز رسیدگی شود.

وی در پایان گفت: امیدواریم شورای شهر تهران به این مسائل رسیدگی کند و دست یافتن به همه اینها تلاش شورای شهر جدید تهران را می‌طلبد

دیدگاه کاربران