عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران :

خیابان سی تیر، طرحی که همچنان در مرحله آزمون و خطا قرار دارد

کد خبر: 89166
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸ ب.ظ

ناهید خدا کرمی عضو کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در همین خصوص بیان کرد: به زودی بازدیدی را از خیابان سنگ فرش شده سی تیر خواهیم داشت و در صورت هر گونه تخلف با مسئولان مربوطه برخورد خواهد شد.

به گزارش ندای مردم، حدود یک سالی می شود که خیابان سی تیر در قلب طهران به عنوان مکانی برای شب گردی های مردم تهران انتخاب شده است. خیابانی که از نظر تاریخی یکی از خیابان های مهم تهران محسوب می شود و از نظر جغرافیایی نیز در منطقه ۱۲ قرار گرفته است.

زمانی که طرح خیابان سی تیر اجرایی شد قرار بر این بود که تنها در شب های عید اجرایی شود، اما به دلیل استقبال زیاد شهروندان این طرح ادامه پیدا کرد و تا به امروز نیز هرشب پاتوق مردمی است که دوست دارند شب ها در تهران به گردش و قدم زدن بپردازند.

با وجود اینکه تمام مغازه های تهران به دستور اماکن باید ساعت دوازده شب بسته شوند، دور از انتظار نبود که چنین طرحی با استقبال مردم رو به رو شود چرا که خیلی از شهروندان دوست دارند در شب های تهران و فارغ از ترافیک و الودگی به گردش و تفریح بپردازند.

از طرف دیگر طبیعی است که چنین طرحی دارای نواقص فراوانی باشد چرا که برای اولین بار در کشورمان اجرا شده اما اینکه یک سال از آن می گذرد و همچنان این نواقص را به همراه دارد جای هیچ توجیهی نیست.

یکی از عمده ترین مشکلات این خیابان، باز بودن آن و امکان تردد وسایل نقلیه است که این امر هم برای عابران پیاده مزاحمت ایجاد کرده و هم برای رانندگانی که قصد تردد از این خیابان را دارند.

به دلیل طولانی بودن خیابان سی تیر و اینکه امکان بستن آن بر روی خودرو ها و موتور سیکلت ها وجود ندارد، حرفی نیست اما سوال اینجاست که اگر این خیابان چنین مشکلاتی دارد چرا ان را برای چنین طرحی انتخاب کرده اند؟ از طرفی تعداد فست فود و کافه های سیار در این خیابان چندان زیاد نیست و چیزی بالغ بر دویست متر این خیابان را اشغال کرده. دویست متری که در ابتدای خیابان قرار دارد و ما بقی مسیر این خیابان تبدیل به پارکینگ خودروی اشخاصی شده که قصد قدم زدن در این قسمت خیابان را دارند.

پس بهتر بود اگر قرار بر این است که این سبک شب گردی ادامه دار باشد، یک خیابان دیگری در پایتخت که برای چنین طرحی سازگار است در نظر بگیرند چرا که این مکان برای همان ۱۵ روز عید کفایت می کرد نه بیشتر.

حال مسئله دیگری که مورد بحث مسئولین در شهرداری و شورای شهر قرار گرفته است، به بهداشت مواد غذایی فست فود های این خیابان بر می گردد که بسیاری را نگران کرده است.

ناهید خدا کرمی عضو کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران دوره پنجم، در همین خصوص بیان کرد: به زودی بازدیدی را از خیابان اشاره شده خواهیم داشت و در صورت هر گونه تخلف با مسئولان مربوطه برخورد خواهد شد.

سوال دیگری که در این مورد پیش می آید این است که چرا مسئولان از همان ابتدا به فکری برای بهداشت و انتخاب فروشندگان نکردند و حالا که یک سال از آن می گذرد به این فکر افتاده اند که باید نظارتی بر آنان صورت بگیرد؟!

شاید باید این طرح هم سالها مورد آزمایش و خطا قرار بگیرد تا بتواند جای خود را در بین مردم و مسئولان باز کند. همانطور که اکثر طرح های مسئولان یک دوره آزمون و خطای طولانی را طی می کند؛ این مورد نیز ناگزیر به طی شدن چنین فرایندی است.

دیدگاه کاربران