عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری تهران:

شهردار لواسان در پروسه شهرسازی این شهر بازنگری کند

کد خبر: 89255
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸ ب.ظ

مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری تهران ضمن هشدار نسبت به از بین رفتن باغ ها و فضای سبز لواسان، از شهردار این شهر خواست، در پروسه شهرسازی بازنگری کند.

به گزارش ندای مردم، احمد تواهن پیش از ظهر شنبه در مراسم معارفه علی حیدریان، به عنوان شهردار لواسان، طی سخنانی گفت: هیچ کس در عملکرد خود بی عیب نیست، اما می توان خوب عمل کرد، تا زمانی که عملکرد نباشد، قطعا نقدی نیز نیست و همین انجام کار سبب نقد می شود.

وی با اشاره به کارهای بر زمین مانده در لواسان گفت: مدت زیادی صرف شد تا حکم شهردار منتخب امضا شود، این تاخیر به دلیل وجود ایرادات در نرم افزارهای قانونی است، ما در استان تهران ۴۳ شهر داریم، که ۱۰ شهر جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر دارند و بر اساس قانون، حکم شهرداران شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر توسط وزیر کشور و حکم شهرداران زیر ۲۰۰ هزار نفر توسط استاندار امضا می شود.

تاکنون ۷ شهر استان تهران شهردار معرفی نکردند

مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری تهران اضافه کرد: تا امروز در استان تهران، تنها حکم شهردار شهر تهران، در بین شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر امضا شده است و احکام مابقی شهرها هنوز امضا نشده است.

وی اضافه کرد: تاکنون شهرداران ۳۶ شهر معرفی شدند و ۷ شهر استان هنوز شهرداری را معرفی نکرده اند، طبق قانون اولین وظیفه شورای شهر، انتخاب و معرفی شهردار مورد نظر است، در طول این مدت که نباید بیش از ۳ ماه باشد، برای معطل نماندن امور جاری شهر، فردی از میان کارکنان رسمی آن شهرداری به عنوان سرپرست امور شهر را بر عهده می گیرد.

شهردار لواسان در پروسه شهرسازی این شهر بازنگری کند

تواهن محور برنامه ها را قانون دانست و گفت: ممکن است، قانون در بسیاری از موارد قدرت پاسخگویی نداشته باشد، اما تا زمانی که قانون جدید جایگزین نشود، باید به قانون فعلی عمل کرد.

مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری تهران، محیط زیست لواسان را شکننده دانست و گفت: این محیط زیست مورد هجوم افراد غیربومی فراوانی واقع شده است و لذا حرکت بدون برنامه، شهر را با چالش مواجه می کند، از شورای شهر می خواهم برنامه توسعه پایدار لواسان را تدوین کنند، توسعه پایدار باید با در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی باشد.

وی تدوین برنامه ۵ ساله میان مدت را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: پروسه شهرسازی و آن چه در قسمتی از شهرداری لواسان به عنوان شهرسازی در حال انجام است، به هیچ عنوان پاسخگو و در شان و منزلت شهر لواسان نیست.

تواهن افزود: متاسفانه برای اعطا مجوز شهرسازی به بر، کف، ارتفاع و پارکینگ توجه نمی شود، این موارد اقلام اساسی هستند، که بایستی در پروانه ذکر شود، اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده ای نزدیک چیزی به عنوان لواسان نخواهد بود و تمامی باغ ها، فضای سبز، کوچه باغ ها و … دستخوش ساخت و سازهای غیرقانونی خواهند شد.

وی از شهردار لواسان خواست در پروسه شهرسازی لواسان بازنگری کند و افزود: باید قبل از فاجعه فکری برای شهر لواسان کرد.

دیدگاه کاربران