عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر راه و شهرسازی:

ضرورت تغییر نگاه در سیاست گذاری مسکن

کد خبر: 89281
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲ ق.ظ

سیاست وزارت راه و شهرسازی بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت زندگی در بافت های فرسوده است.

به گزارش ندای مردم ،عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به محوری کردن سیاست دولت در حوزه مسکن در مقطع زمانی فعلی بر ضرورت تغییر نگاه در سیاست گذاری های مسکن تاکید کرد.

عباس آخوندی در هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن گفت: مهم ترین سیاست راهبردی وزارت راه و شهرسازی در شرایط فعلی موضوع بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت زندگی در بافت های فرسوده و سکونت گاه های حاشیه ای است.

وی افزود: سیر تحولات جمعیتی طی سال های اخیر به سمتی حرکت کرده است که دیگر سیاست ساخت و تولید انبوه مسکن جوابگو نیست، هرچند دولت در تلاش است سیاست های بازآفرینی شهری را به منظور ارتقای کیفیت زندگی ساکنان بافت های میانی شهرها و افراد به مسکن را دنبال کند.

آخوندی با بیان اینکه ساختار جمعیتی کشور تغییر کرده است و دیگر سیاست های مبتنی بر رشد سریع جمعیت و مهاجرت پذیری انبوه کلان شهر ها در حوزه مسکن ناکارآمد شده است، خاطر نشان کرد: مهم ترین اصل سیاست گذاری در حوزه ی مسکن در شرایط فعلی درک همین موضوع است.

وی ادامه داد: طی سال های ۷۹ تا ۹۱ که دوره ی اوج شهر فروشی و تراکم فروشی در پایتخت بودکه ۷۶۰ هزار واحد مسکونی پروانه ساخت صادر شد. این در حالی است که در همین مدت تنها ۴۰۰ هزار نفر به جمعیت تهران افزوده شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست شهر فروشی به دلیل تغییر ساختار جمعیتی ، کاهش آهنگ رشد جمعیت و مهاجرت، دیگر سیاستی کارآمد و درآمد زا برای شهرداری نخواهد بود، گفت: البته این موضوع هرگز به معنای از بین رفتن تقاضا و نیاز به واحد های مسکونی مصرفی نیست اما شناخت جنس تقاضا و تمرکز به ساخت مسکن و حمایت از متقاضیان واقعی اصل کلیدی در شرایط فعلی است.

وی افزود: در واقع هم سازندگان ، هم دولت و هم سایر دست اندرکاران حوزه ی مسکن باید ببینند که تقاضا و دامنه ی تقاضا در چه بخشی از جامعه قرار دارد متناسب با آن اقدام به سیاست گذاری برای بازار مسکن و ساخت مسکن کنند.

آخوندی با بیان اینکه خلق مجدد شهرها، بازآفرینی و نوسازی بافت های فرسوده و حمایت متقاضیان خانه اولی مهم ترین سیاست ها در حوزه ی مسکن در شرایط فعلی است، تصریح کرد: تا کنون ۲۸۲ هزار نفر در صندوق پس انداز مسکن یکم با میانگین بیش از ۲۰ میلیون تومان سپرده ثبت نام کرده اند که به معنای وجود ۲۸۲ هزار نفر متقاضی برای آپارتمان مصرفی است.

وی ادامه داد: این موضوع به معنای سرمایه گذاری درست برای پاسخ به تقاضای واقعی است و سازندگان مسکن نیز باید با تغییر نگاه خود و انتظار بی مورد برای ساخت و ساز انبوه، دامنه فعالیت خود را به ساخت واحد های مصرفی متناسب با نیاز فعلی و فعالیت در بافت های فرسوده انتقال دهند.

دیدگاه کاربران