عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس :

خودروها عامل ۸۰ درصد آلودگی هوای پایتخت/ورود مجلس به نحوه هزینه کرد اعتبارات زیست‌محیطی شهرداری تهران

کد خبر: 89296
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱:۰۴ ب.ظ

رییس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس با اشاره به اینکه رفع برخی مشکلات محیط زیستی اولویت شهرداری ها نیست،گفت: محیط زیست برای رفع آلایندگی نیازی به اعتبار اختصاصی ندارد.

به گزارش ندای مردم ،مهرداد بائوج لاهوتی ، درخصوص برخی انتقادها نسبت به اینکه محیط زیست برنحوه هزینه کرد عوارض آلایندگی نظارت ندارد،گفت: بخشی از عوارض ناشی از آلایندگی توسط محیط زیست دریافت می شود، ضمن اینکه قسمتی نیز به حساب شهرداری ها واریز می گردد؛ به عنوان مثال فعالیت کارخانه ای آلاینده مانند آسفالت در محدوده شهر باید عوارضی به شهرداری ها تا زمان رفع آلایندگی پرداخت کند.

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی، افزود: هدف قانونگذار از دریافت عوارض این است که بتوان به هرطریقی شرایط بازدارندگی را برای رفع آلایندگی فراهم کرد، درحال حاضر اکثر کارخانه ها عوارض آلایندگی را به شهرداری ها پرداخت می کنند؛ ضمن اینکه شهرداری ها نیز باید منابع حاصل از عوارض را دربخش هایی مانند حمل و نقل هزینه کنند.

وی با بیان اینکه انتقادهای سازمان محیط زیست مبنی بر عدم نظارت این سازمان برنحوه هزینه کرد عوارض آلایندگی تا حدودی قابل قبول است، تصریح کرد: درقانون پرداخت عوارض به حساب شهرداری ها مطرح شده است، باید بتوان مسئولان یک کارخانه آلاینده را به نوعی مجاب به رفع آلودگی ها کرد؛ البته سازمان محیط زیست به عنوان متولی رفع آلودگی هوا باید درنحوه هزینه کرد عوارض نظارت کند.

بائوج لاهوتی با اشاره به اینکه رفع برخی آلایندگی ها از نظر سازمان محیط زیست دارای اولویت است،گفت: ممکن است شهرداری ها این عوارض را درمحلی هزینه کنند که از نظر محیط زیست دارای اولویت نباشد، البته این موضوعات درجلساتی که با رییس سازمان محیط زیست در ماه های آینده برگزار می شود مورد بررسی قرار می گیرد؛ به طورحتم رییس فعلی این سازمان از توانایی لازم در ایجاد تحول در محیط زیست برخورداراست.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه محیط زیست باید دستگاه ها را مکلف به رفع آلایندگی ها کند، گفت: الزامی به این نیست که منابع برای رفع آلودگی ها دراختیار محیط زیست قرار گیرد، درحال حاضر سازمان شهرداری ها در طول سال حدود ۵ هزار میلیارد تومان منابع به شهرداری ها اختصاص می دهند؛ بنابراین سازمان محیط زیست می تواند از سازمان شهرداری ها تقاضای حل موضوعاتی نظیر مشکلات پسماند کند.

رییس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس، با تاکید براینکه منابع و اعتبارات سازمان محیط زیست قابل قبول نیست،افزود: اما تمامی منابع در اختیار سازمان های دیگر متعلق به محیط زیست است، ضمن اینکه باید شرایطی ایجاد کرد که نیازی به دریافت عوارض نباشد، متاسفانه در پایتخت بیش از ۸۰ آلایندگی ناشی از تردد خودروها است؛ به طورحتم فعالیت خودروهای قدیمی و فرسوده و غیراستاندارد باید متوقف شود، بنابراین سازمان محیط زیست به عنوان متولی سلامت باید از فعالیت این خودروها جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بررسی لایحه «مالیات بر ارزش افزوده»،گفت: متاسفانه در اجرای قانون عوارض آلایندگی این است که نقش و تاثیر سازمان حفاظت محیط زیست تنها به تشخیص و اعلام صنایع آلاینده محدود شده است و این سازمان بر هزینه‌کرد عوارض آلایندگی هیچ نظارتی ندارد. /

پایان پیام

دیدگاه کاربران