عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار منطفه 15:

افتتاح نخستین مرکز درمان و بازتوانی مادر و کودک در منطقه ۱۵

کد خبر: 89334
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳ ق.ظ

نخستین مرکز درمانی و بازتوانی مادر و کودک با ظرفیت نگهداری و اقامت ۴۰ مادر و کودک در منطقه ۱۵ افتتاح شد.

به گزارش ندای مردم، مهندس محمدی شهردار منطقه با اعلام مطلب فوق افزود: این مرکز با هدف توانمند سازی اجتماعی مددجویان بهبود یافته از اعتیاد و افزایش بهره وری چرخه باز پروری راه اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه این مرکز  با مجوز سازمان بهزیستی کشور و زیرمجموعه برنامه کشوری درمان و کاهش آسیب اعتیاد با همکاری شهرداری منطقه ۱۵ آغاز به کار کرده است افزود: گروه هدف این مرکز زنان مصرف کننده مواد و در معرض آسیبی هستند که مسئولیت سرپرستی و مراقبت از فرزندانشان را بر عهده دارند و در دوره درمان و بازتوانی محل امنی برای نگهداری از فرزندانشان ندارند. این مرکز امکان پذیرش مادران را به همراه کودکان نوزاد تا ۱۲ سال دارد.

شهردار منطفه در ادامه با تاکید براینکه فرایند پذیرش در این مرکز به صورت داوطلبانه است و مددجوها مجبور به ماندن در مرکز نیستند افزود: مددجوها از یک تا شش ماه با تشخیص درمانگران در این مرکز نگهداری می شوند. با وجود اینکه امکان سم زدایی، قطع مصرف مواد و درمان های نگهدارنده در این مرکز وجود دارد اما هدف اصلی بازتوانی است.

مهندس محمدی یادآور شد: در این مرکز به مددجوها با کمک روانشناس ، مشاوره ، مددکار و گروه همتا مهارت های زندگی روزمره آموزش داده می شود تا شرایط ورود آن ها به جامعه فراهم گردد.

به گفته وی کودکان صفر تا شش سال در مهدکودک این مرکز نگهداری می شوند . این امکان برای کودکان شش تا ۱۲ سال هم فراهم شده است که در خارج از مرکز به مدرسه بروند.

شهردارمنطقه در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از برنامه های اصلی این مرکز بازتوانی و افزایش مهارت زنانی است که با تمایل خودشان  می خواهند حرفه ای تازه بیاموزند و یا وارد بازار کار شوند.

شایان ذکر است، این مرکز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس سازمان بهزیستی کشور، نمایندگان دفتر مقابله با مواد و جرم سازمان ملل متحد، جمعی از سازمان های مردم نهاد و خیران افتتاح شد.

دیدگاه کاربران