عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور :

اظهار تاسف معاون وزیرکشور از درآمد شهرداری‌های خوزستان

کد خبر: 89358
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳ ق.ظ

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به ارقام و آمار اعلام‌شده از بودجه‌های شهرداری‌های خوزستان توسط معاون عمرانی استانداری اظهار کرد: از شنیدن این اعداد و ارقام، آن هم برای استانی که تقریباً حیات کشور به آن وابسته است، متأثر شده‌ام. تمام درآمد محقق‌شده خوزستان کمتر از نصف درآمد محقق شده شهرداری شیراز در سال گذشته است. کل درآمد محقق‌شده اداره این شهر در سال گذشته ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.

به گزارش ندای مردم ،«محمدعلی افشانی» در همایش شوراها و شهرداران خوزستان که پنج‌شنبه ۲۷ مهرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اگر فکر کنیم که دولت با این پول‌ها مشکل شما را حل می‌کند، مشکلات حل نمی‌شود. باید تلاش کنیم تا ببینیم چگونه می‌توان درآمدزایی کرد که یکی از راه‌های آن مالیات بر ارزش افزوده است که کاملا صحیح است و من به صورت جدی پیگیر تساوی سهم دولت و شهرداری‌ها از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده هستم و این موضوع را در مرحله اول در کمیسیون عمران پیش بردم که تا همین دو هفته اخیر نیز در این کمیسیون مطرح بود. البته معلوم نیست که این پیشنهاد وقتی به صحن برود، چه بر سر آن می‌آید، چون باز مشکلات شهرداری‌ها حل نمی‌شود.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه شهر اهواز برای تکمیل پروژه مترو باید از فاینانس استفاده کند خطاب به اعضای شوراها و شهرداران حاضر در همایش گفت: در اسفند سال گذشته برای اجرای خط ۲ پروژه قطار شهری شیراز مصوبه ۷۷۰ میلیون دلار را گرفتیم. بنابراین باید ظرفیت‌های قانونی را به‌خوبی بشناسیم.
افشانی گفت: طی ۳۵ سال کار با شهرداری‌ها و شوراها دریافته‌ام که یکی از علل اختلاف میان شهرداری‌ها و دستگاه‌های دولتی اطلاع نداشتن از قانون است. ما مشکل قانون نداریم، بلکه مشکل اجرا و تسلط بر قانون داریم.

اختصاص عوارض آلایندگی نفت به اهواز
شهردار اهواز نیز در این جلسه با بیان اینکه با وجود فعالیت ۲۲۰ حلقه چاه فعال نفت در اهواز، مردم این شهر از عوارض آلایندگی نفت بی‌بهره هستند گفت: وضعیت آلودگی کنونی در اهواز می‌طلبد که در قانون بودجه ۹۷ موضوع آلایندگی نفت و صنایع مربوط لحاظ شود.
«منصور کتانباف» اظهار کرد: موضوع آلودگی، محیط زیست، هوا، آب و خاک به علت بی‌توجهی انسان‌ها به این نعمت خدادادی، مشکلات متعددی برای شهروندان به همراه داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به ریزگردها، پیامدهای ناشی از فعالیت‌های صنعتی، صنایع نفت و فعالیت‌های تولیدی فولاد و تولید فاضلاب و پساب‌های صنعتی و خانگی، و رهاسازی آن در رودخانه و به نابودی کشاندن بهترین خاک در خطه خوزستان، می‌طلبد که برای جبران این نقیصه در قانون بودجه سال ۹۷، موضوع آلایندگی نفت و صنایع مربوطه گنجانده شود.
کتانباف با اشاره به اینکه قوانین شهرداری‌ها در کشور به‌روز نیست عنوان کرد: در حالی که ۷۰ درصد جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند، شهرداری‌ها در نظام اداری کشور تعریف مناسبی ندارند. به علت نبود درآمدهای پایدار و به‌منظور جلوگیری از شهرفروشی ناشی از این مشکل، پیشنهاد می‌شود که اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده به طور مساوی بین دولت و شهرداری‌ها تقسیم شود.
وی ادامه داد: آنچه در حال حاضر به عنوان بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شود قابل محاسبه نیست، چون قانون به شهرداری‌ها اجازه حسابرسی نداده است. عوارض جرایم رانندگی، عوارض سوخت، گمرک و عوارض فرودگاهی به‌موقع و به صورت کامل به شهرداری پرداخت نمی‌شود.
شهردار اهواز خواستار پیگیری بخش بدهی‌ها و معوقات دولت به شهرداری‌ها شد و گفت: بافت فرسوده و عدم پرداخت سهم دولت و همچنین عدم ارائه بسته‌های تشویقی مسئله بسیار مهم و قابل توجه دیگری است که باید پیگیری شود.
کتانباف با بیان اینکه به حمایت قاطع دولت از پروژه مترو و حوزه تاکسیرانی و اتوبوسرانی اهواز نیاز داریم اظهار کرد: بیش از یک دهه است که کلانشهر اهواز تلاش دارد تا مترو را راه‌اندازی کند و در دوره فعلی می‌توان با حمایت و کمک دولت این مسئله را برای مردم اهواز حل کرد.

مشکل حاشیه‌نشینی
شهردار اهواز ادامه داد: اتوبوسرانی از دیگر مشکلات اساسی شهر است که مردم را گرفتار کرده است. تأمین ماشین‌آلات و تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی از دیگر مواردی است که باید پیگیری شود. با وجود ساختمان‌های بلند در شهر، حتی یک دستگاه خودرو آتش‌نشانی مناسب که بتوان آن را در موقع نیاز مورد استفاده قرار داد، نداریم.
کتانباف به مشکلات ناشی از اسکان غیررسمی و حاشیه‌نشینی در اهواز هم اشاره کرد و گفت: عمده اراضی در حاشیه‌نشینی و اسکان غیررسمی بدون سند مالکیت و تصرفی هستند و باید حتما تعیین تکلیف شوند و شرایطی ایجاد شود که مردم بتوانند از حداقل امکانات و خدمات شهری بهره‌مند شود.

سرانه فضای سبز اندک خوزستان
معاون عمرانی استاندار هم در این جلسه گفت: متوسط سرانه فضای سبز شهری در خوزستان معادل ۷/۸ متر مربع است که با توجه به استاندارد کشوری که ۱۲ تا ۱۴ متر مربع است، با استاندارد سرانه فضای سبز فاصله زیادی داریم.
«فرامند هاشمی‌زاده» اظهار کرد: استان خوزستان دارای ۷۶ شهر است که از این تعداد، ۱۰ شهر دارای جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر، ۶ شهر دارای جمعیتی بین ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر و ۶۰ شهر دارای جمعیتی کمتر از ۵۰ هزار نفر هستند.
وی با اشاره به جمعیت ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار نفری خوزستان بیان کرد: با این‌که خوزستان دارای جمعیت شهری ۳ میلیون و ۵۵۴ میلیون نفری است، سرانه فضای سبز شهری معادل ۷/۸ متر مربع است که با توجه به استاندارد کشوری و نیز با توجه به شرایط خوزستان، این رقم پایین است. این عدد با در نظر گرفتن وضعیت پدیده گرد و غبار، مسائل آلاینده‌ها و گرما در استان بسیار پایین است.

بودجه سال ۹۶ شهرداری‌های خوزستان
معاون عمرانی استاندار در ادامه به بودجه مصوب سال ۹۶ شهرداری‌های خوزستان اشاره کرد و گفت: سرجمع بودجه مصوب سال ۹۶ شهرداری‌های خوزستان حدود ۲ هزار و ۷۳۴ میلیارد تومان و امسال سرانه بودجه هر شهروند در استان ۷/۷ میلیون ریال است.
هاشمی‌زاده افزود: بیشترین سهم بودجه مصوب در بین شهرهای خوزستان با ۱۹۰۰ میلیارد تومان به کلان‌شهر اهواز تعلق گرفته که معادل ۸۶/۵۴درصد بودجه شهرهای استان است. همچنین در سال جاری سرانه بودجه هر شهروند در اهواز ۷/۱۲ میلیون ریال است.

دیدگاه کاربران