عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر اجرایی اندیشکده سمن ها :

تهران شاهد احیای بافت سنتی در سبک زندگی شهری خواهد بود

کد خبر: 89361
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳ ب.ظ

محمد نژاد گفت: یکی از کارهای اجرایی اندیشکده سمن ها، احیای بافت سنتی در سبک زندگی شهری می‌باشد که با توجه به صنعتی شدن سبک زندگی و فعالیت های ماشینی، به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش ندای مردم ،سازمان های مردم نهاد (سمن)، نظام پنهان ارتقای سلامت جامعه هستند. این سازمان های داوطلب، مستقل از دولت بوده و در عین غیرانتفاعی بودن، در خدمت مردم هستند و به همین دلیل، صدای مردم نامیده می شوند. سمن ها، نماد و واسط مشارکت مردم هستند و مشارکت مردم نیز یکی از بازوهای اصلی ارتقای سلامت، کاهش فقر و بی عدالتی در سلامت جوامع است. این گزارش، با هدف بررسی نقش و عملکرد سازمان های غیردولتی ایرانی در تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه ایران، برای طراحی الگوی تعامل سازمان های غیردولتی با بخش متولی سلامت در دولت ارائه می‌شود.

از دیدگاه سمن ها، میزان رضایت و موفقیت در مداخلات آموزشی و ارایه خدمات درمانی، پیشگیری و مشاوره ای بیشتر از مداخلات حمایت طلبی مربوط به حاکمیت (کار با دولت، مشارکت در روندهای قانونی و قضایی) بوده است و این نتیجه ضمن این که قابلیت های سمن ها را در ارایه خدمات آموزشی و مشاوره ای نشان می دهد، به تصمیم گیرندگان بخش عمومی (دولت) نیز هشدار می دهد که استفاده نکردن از ظرفیت نهفته و پنهان این سامانه ها، روند توسعه کشور را کند می کند.

بیشترین منبع درآمد مالی سازمان های مردم نهاد، کمک های مردمی و خیریه و سپس دولت بوده است و اغلب باور دارند که «حمایت مالی دولت از سمن ها به صورت ردیف بودجه اختصاصی» لازم است.

با این که سمن ها از مجموع فعالیت ها و نقش های حمایتی خود، توانمندسازی، مشارکت جامعه هدف و حمایت طلبی بیش از سایر موارد، موفقیت داشته اند، اما تلاش برای تقویت بیش از پیش این توانمندی ها و همچنین روش های دیده بانی، تحقیق و شبکه سازی سمن ها، در دست یافتن به پیامدها و اثرات برنامه ها کمک خواهد نمود.

نداشتن برنامه راهبردی در ۳۵ درصد از سمن ها، هشداری برای کاهش اعتبار سمن ها در جامعه است، چرا که داشتن برنامه نشان از تعهد اعضای هیات موسس و مدیره برای خدمات رسانی به گروه هدف است. ضمن این که خود برنامه برای آگاهی از اقدامات آتی سمن، برای تامین کنندگان منبع مالی کمک کننده است. منابع مالی محدود، ارتباط ناکافی سازمان های غیردولتی با دولت و باور ضعیف دولت از نقش سمن ها، سه مانع اصلی اعلام شده از سمن های مورد مطالعه بوده است. ضروری بودن ارتباط با دولت به اعتقاد اغلب سمن ها و کمی رضایت از تعامل فعلی با دولت، الزام بازنگری در این اعتماد را ایجاب می کند.

خانم محمد نژاد دبیر اجرایی اندیشکده سمن ها در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی تهران نیوز اظهار داشت: یکی از کارهای اجرایی اندیشکده سمن ها، احیای بافت سنتی در سبک زندگی شهری می‌باشد که با توجه به صنعتی شدن سبک زندگی و فعالیت های ماشینی، به فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان اینکه با سرد شدن روابط اجتماعی، انگیزه نوع دوستی و محبت در شهر تهران کم رنگ شده است گفت: این یک آسیب جدی میباشد که مردم شهر کمتر میخندند و درحل مشکلات یکدیگر وارد نمی‌شوند و با گذشت این رویه شهر تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ و صنعتی به جامعه ای تبدیل خواهیم شد که مانند ربات کارکرده تمامی لطافت های زندگی را فراموش خواهیم کرد.

محمد نژاد افزود: به امید خدا شاهد اجرای برنامه ای در آینده هستیم که در حال حاضر فعالیت‌های زیر ساختی آن همچون موضوعات علمی آن را آغاز کرده ایم و در حال بررسی تبعات مثبت و منفی آن هستیم که اگر به خواست خدا اجرایی شد بتوانیم بهترین داشته ها را برای مردم محله ایجاد کنیم.

دبیر اجرایی اندیشکده سمن ها با اشاره به اینکه این طرح به طور آزمایشی است بیان داشت: با کمک برخی از سازمان‌های مردم نهاد در محله یوسف آباد قابل اجرا می‌باشد که پس از انجام فرایند پژوهشی و علمی و اخذ مجوزهای لازم از مراجع صاحب نظر شروع به کار میدانی خواهیم کرد.

وی افزود: این طرح دارای ۲ فاز اجرایی میباشد، در فاز اول که هم اکنون مشغول آن هستیم پژوهش و نیازسنجی پروژه می‌باشد و فاز دوم طرح پس از اخذ مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه جذب سرمایه های اجتماعی را به صورت مردم محلی و اماکن عمومی آغاز می‌کنیم، نخستین فاز اجرایی طرح، اقدام به جمع آوری اطلاعات از ظرفیت‌ها و پتانسیل شرکای اجتماعی که توسط فعالان اجتماعی (به ویژه بانوان خانه دار) محلات یوسف آباد، امیرآباد شمالی و محله های مجاور می‌باشد.

محمدنژاد در پایان خاطرنشان کرد: با برگزاری سلسه نشست های دورهمی برای مردم محله یوسف آباد و ایجاد اعتماد بین مردم یک محله با یکدیگر و همچنین با نیروهای سازمانی و سایر شرکای اجتماعی ذینفع در یک محله خواهان آن هستیم که یک‌دیگر را از ظرفیت هم با خبر کنیم و در انتها بتوانیم برای تمامی ساکنین و تشکیل دهندگان ساختار خرد محلی فرصتی ایجاد کنیم که هم محلی های خود را بشناسند و در سایه تعاملی سازنده و همدلانه با ایجاد عرق و تعلق محله ای فعالیتهای مثبت و اثر گذاری را در تمامی حوزه ها در کوچکترین ساختار شهری رقم بزنیم و همچنین امیدواریم که این امر باعث ایجاد حس امنیت، خودباوری، افزایش اعتماد عمومی، امید و زمینه ساز نشاط اجتماعی گردد.

آنچه مطرح میباشد این است که این سبک فعالیت ها در جامعه کم رنگ شده و اکثر سازمان های مردم نهاد خیریه هستن و جای تعجب دارد با وجود این همه خیریه چرا باز مشکلات اجتماعی داریم .ایجاد روحیه پیمانکاری در سازمان های مردم نهاد باعث کاهش اعتماد عمومی و سرمایه های اجتماعی می‌شود. امید داریم در شورای شهر پنجم جلوی برخی از بنگاه‌های اجتماعی که از جنس خیریه و اغلب پیمانکار هستند گرفته شود و فعالیت های مردمی و دانشجویی جایگزین آن گردد .

دیدگاه کاربران