عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای شهر تهران :

ایستادگی اعضای شورای پنجم برای اجرای مدیریت شهری هوشمند و شیشه‌ای

کد خبر: 89462
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱:۳۲ ب.ظ

عضو شورای شهر تهران گفت: بر سر میثاق خود برای مدیریت شهری هوشمند و شیشه ای ایستاده ایم و با کمک مردم، چشم‌انداز تهران ۱۴۰۰ را برای نهایی سازی سند ۱۴۰۴ هدف خواهیم گرفت.

به گزارش ندای مردم ،ناهید خداکرمی عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور شانزدهمین جلسه رسمی شورای شهر تهران که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای شهریورماه که به طور رسمی کار خود را به عنوان عضو شورای اسلامی شهر تهران آغاز کردیم، تلاش شد تا تصویری حقیقی از نقاط قوت و چالش‌های های شهر تهران به دست آید.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا، ترافیک، آسیب های اجتماعی، بدهی، کیفیت آب وغذا، پسماند، نابرابری، رشوه و فساد اقتصادی از جمله مسائل مهمی هستند که امروز به عنوان مشکلات پایتخت مطرح می‌شوند و ما وظیفه حل آن‌ها را بر عهده داریم و مردم نیز به این مسائل اذعان دارند،این موضوعات مسایلی هستند که امروز و فردای ما را تهدید می کنند و حل آن‌ها نه تنها عزم جدی دولت و مدیریت شهری را می طلبد، بلکه نیاز به یک حرکت عظیم اجتماعی دارد.

عضو پنجمین دوره شورای شهر گفت: مشارکت مردم از خانه، محله، منطقه با شهرداری و شورای شهر، شاید تنها راه برون رفت از چنبره این مشکلات است.

خدا کرمی تصریح کرد: وظیفه داریم تا به اسناد بالادستی نظیر سند چشم انداز ۱۴۰۴، که شاید هیچ سندی مهم تر از آن نباشد و راه پیشرفت را به روشنی نشان داده، توجه ویژه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: طبق این سند قرار است شهروندانی باشیم برخوردار از سلامت، رفاه، با امنيت غذايی، تأمين اجتماعی، فرصت‌های برابر، به دور از فقر، فساد، تبعيض و بهره‌مند از محيط زيست مطلوب، سند دیگر سیاست های کلی خانواده است.

عضو شورای پنجم گفت: در این سند بر خانواده محوری جامعه تأکید شده، ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی، حمایت از عزت و کرامت خانواده، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و حمایت همه جانبه از زنان سرپرست خانواده، حمایت و تکریم سالمندان، ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای سلامت همه جانبه خانواده‌ها به ویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده از نکاتی است که در این سند به تفضیل ذکر شده است.

خداکرمی تاکید کرد: سیاست های جمعیتی که براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی ابلاغ شد و در آن به ارتقای امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیّت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، به ویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی‌های زیست محیطی و بیماری‌ها و تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه گذاری و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان اشاره شده است و برنامه پنج ساله دوم شهرداری و به زودی برنامه سوم که ارائه می شود.

وی افزود: همه این اسناد مسیر حرکت مدیریت شهری و اداره کشور را نشان می دهد که اگر از زمان ابلاغ، بند بند این اسناد و سیاست ها اجرا شده بود، امروز روزگار ما بهتر از آنچه که هست، بود.

عضو شورای شهر اظهار داشت: گرچه زحمات زیادی بابت نمادهای پر هزینه شهری کشیده شده است، اما حرکت جمعیت به سمت سالمندی، حاشیه نشینی، زایش روز افزون آسیب های اجتماعی، خشنونت، محرومیت، بیکاری و مهاجرت نخبگان، به موازات رویش فقرای فرهنگی، قانون گریزان، مفسدان اقتصادی، ثروتمندان نوظهور و کاسبان شعار و چاپلوسی می رود تا هویت شهر را در لابلای بزرگراه‌ها، پل های بی قواره و ساختمان هایی که به مثابه ننگ معماری و شهرسازی بر پیشانی یخ زده شهر است، مدفون کند.

خدا کرمی ادامه داد: مردم عزیز تهران! پایتخت بدون مشارکت شما نمی تواند مسیر پیشرفت را ادامه دهد، اگر به فروش تراکم، تغییر کاربری در مناطق مسکونی به تجاری معترضیم، اگر نگران به تاراج رفتن پارک ها، باغ ها و ساخت و ساز برج ها در دامنه کوه‌های پر صلابت شهر هستیم، از ترافیک در رنجیم، آلودگی هوا نفسمان را به شماره می اندازد، همه ما متهمیم.

وی تاکید کرد: اگر از ورشکستگی صنایع بومی متأسفیم، بوی تعفن پسماندهای شهر دروازه تهران را مشمئز کرده است و محله هرندی، دره فرحزاد و حاشیه نشینی قلبمان را به درد می آورد، همه ما متهمیم.

عضو شورای شهر تاکید کرد: همه ما باید با هم از درون خانه های خود به فکر ساختن شهرمان و آینده کودکانمان باشیم و هر کدام سهم خود را برای پیشگیری و درمان هر آنچه ما را می آزارد، مشخص کنیم.

خدا کرمی افزود: به جای اینکه کمیت در شورای پنجم ملاک قرار گیرد، از ما بخواهید که بر مبنای قوانین و اسناد فوق، طرح ها، لایحه های مصوب و برنامه پنج ساله دوم حرکت کنیم و برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز از تداوم قصور جلوگیری کنیم.

وی یادآور شد: در این میان تهران اگرچه نیازمند انضباط مدیریتی، مالی و تولید ثروت پاک است، اما تشنه عزت، شور زندگی و اعتماد به نفس نیز هست.

عضو شورای شهر تصریح کرد: تقویت استارت آپ ها، توسعه گردشگری تاریخی، فرهنگی، کتاب و کتابخوانی، فیلم، تئاتر، شعر و ترانه، موسیقی، طبیعت گردی، برنامه های شادی بخش و نشاط آور برای کودکان، نوجوانان، جوانان، فراهم کردن شرایط نوآوری و خلاقیت، تفریحات دسته جمعی، تقویت تاب آوری، دلبستگی و عشق به کوچه، خیابان، شهر و اشتغال، ضرورتی اجتناب ناپذیر برای سلامت و صلابت این شهر است.

خدا کرمی با اشاره به احیای ده ها صنایع و برندهای آسیب دیده ( ارج، آزمایش، بلا، وین، چیت سازی و غیره) تاکید کرد: به جای توسعه بی هدف شرکت های دانش بنیان، زندگی توأم با احساس آزادی و امنیت اجتماعی، امنیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی، می تواند بحران بیکاری و حاشیه نشینی را به یک فرصت استثنایی تبدیل و شهرداری را به مسیری پویا هدایت کند.

وی خاطرنشان کرد: ما بر سر میثاق خود برای مدیریت شهری هوشمند و شیشه ای ایستاده ایم و با کمک شما مردم شریف، چشم‌انداز تهران ۱۴۰۰ که کار شورای پنجم به اتمام می رسد را برای نهایی سازی سند ۱۴۰۴ هدف خواهیم گرفت و در این مسیر مشارکت مردم، تسهیل گری دولت، قوانین مجلس، قاطعیت قوه قضاییه و سازمان بازرسی برای باز پس گیری اموال ب تاراج رفته شهر، توأم با خرد جمعی در اداره شهر می تواند توسعه پایدار پایتخت را برای آیندگان به یادگار بگذارد، تا بیش از این مورد سرزنش نسل های آینده قرار نگیریم.

دیدگاه کاربران