عضویت در خبرنامه الکترونیک

نباید به بهانه مبارزه با آمریکا فضای کشور را امنیتی کرد / مدیران ناکارآمد شهری باید حذف شوند/ به افکار و آراء مردم احترام بگذاریم

کد خبر: 89532
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳ ق.ظ

در آغاز جلسه امروز شورای شهر تهران محمد جواد حق شناس در اعتراض به انتصابات شهردار تهران چنین گفت .

به گزارش ندای مردم ، در آغاز جلسه امروز شورای شهر تهران محمد جواد حق شناس در اعتراض به انتصابات شهردار تهران چنین گفت .

حق شناس با بیان این که سیزده آبان یادآور سه مناسبت مهم تاریخی است گفت : تبعید حضرت امام (ره) به ترکیه بعد از نطق معروف ایشان علیه لایحه استعماری کاپیتولاسیون، قیام و شهادت دانشجویان در دانشگاه تهران و تسخیرلانه جاسوسی امریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، که علی رغم تفاوت های محتوایی و زمانی، مشترکات فراوانی نیز به همراه دارد ازجمله این مشترکات، بدخواهی دولت امریکا نسبت به ملت ایران و مداخله ماجراجویانه برای جلوگیری ازاستقلال، آزادی وحاکمیت مردم ایران برسرنوشت خویش است.

برهمین اساس روز ۱۳ آبان روز نمادین برای مبارزه با استکبار جهانی به رهبری آمریکا و حفظ هوشیاری و مراقبت آحاد ملت ایران برای جلوگیری از بازگشت سلطه طلبانه دولت آمریکا است. معاهده بین المللی برجام طی سال ها و ماه های اخیر نشان داد که علی رغم رویکرد تعاملی دولت ایران برای گفت و گو وحل مسالمت آمیز احیای حقوق ملت ایران، دیوار بی اعتمادی بین ملت ایران و دولت امریکا همچنان بلند است و آمریکا علی رغم شکست های تلخ ناشی از رفتارهای غیرمسئولانه گذشته، همچنان با خوی استکباری خود حتی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نمیکند. از اینرو درمبارزه با امریکا و مراقبت از تضییع حقوق ملت ایران همه جریان های سیاسی کشور اعم از اصلاح طلب و اصولگرا اتفاق نظرداشته و حکم واحد دارند.

وی با تاکید بر اینکه بنظرمی رسد آنچه درشرایط فعلی برای ملت ما مهم است رویکردی است که دولت مردان و مجموعه نهادهای تاثیرگذار درسیاست خارجی ایران وجریانات سیاسی کشور می توانند اتخاذ نمایند، دو رویکرد درسپهرسیاسی کشور درجریان است افزود : در رویکرد اول ، مبارزه با امریکا درقالب گفتارها ورفتارهای شعارگونه، احساساتی وتبلیغاتی چه درعرصه داخلی و چه درعرصه بین المللی است و تلاش براین است که همه مشکلات و نارسایی ها از قبل و بعد از انقلاب به امریکا نسبت داده شود، این رویکرد درپناه بزرگ نمایی، حتی رقبای سیاسی خود را در داخل به بهانه های سازش با امریکا سعی دارد از ساختار قدرت بیرون براند و ناکارامدی سیاست ها و عملکردهای مدیریتی خود را به پای امریکا بنویسد و حوادثی همچون عهدشکنی امریکا درموضوع برجام و هسته ای را بهانه ای برای تخریب رقیب وتخطئه همه دستاوردهای برجام نماید و برطبل رویکرد پوپولیستی خود ادامه دهد گویا کشور و ملت را برای یک جنگ همه جانبه با امریکا آماده می نماید.

در رویکرد دوم، مبارزه با امریکا، نه با شعار و هیاهو وتبلیغات، بلکه با عمل و رفتارمسئولانه و متکی برتوان مندی های داخلی برای کارآمد نمودن نظام جمهوری اسلامی درمقابل تهدید های خارجی است. مطالعات، بررسی ها و تجارب بیش از چند دهه درایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی نشان می دهد که آنچه توانایی مقابله ملت بزرگ ایران را درمقابل بدخواهی وکینه توزی بیگانگان بیمه می کند، استقلال ایران درابعاد اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی از یک سو و تامین آزادی های قانونی برای همه شهروندان ایران و پرهیز از سیاست های دوگانه وتبعیض آمیز نسبت به اقوام، اقلیت ها و تامین حقوق برابر برای همه ایرانیان از سوی دیگر است.

حق شناس ادامه داد : امروز دولت و ملت ایران مفتخر است که درعرصه های قدرت نظامی از توان بازدارندگی بالایی برخورداراست و با بهره گیری از تجربه هشت سال دفاع مقدس، خود را چنان توانمند نموده است که تصور حمله نظامی به ملت ایران را صفر کرده است، اما آیا درعرصه مدیریتو برامه ریزی، چنین قابلیتی درکشور ایجاد شده است، چه میزان منابع و هزینه درکشور به دلیل ضعف و ناتوانی مدیران تلف شده و می شود، ایا حیف و میل اموال مردم دربرخی سازمان ها و دستگاه ها کار آمریکاست، آیا نهادینه شدن فساد در ساختار مدیریتی کشور نتیجه مداخله امریکاست؟ ایا نابسامانی در مدیریت شهرها به ویژه کلان شهرها معلول مداخله آمریکاست؟ آیا توسعه نامتوازن شهری و مهاجرت گسترده روستاییان به شهرها و ایجاد مشکلات عدیده، کار شیطان بزرگ است؟ آیا گسترش آسیب های اجتماعی، فقر، فساد و فحشاء و دهها معضل دیگرکه زندگی شهروندان تهرانی را مختل نموده است و بالاخره چالش ها و معضلات محیط زیست از جمله الودگی هوا، ترافیک، افزایش جمعیت، تولید و جمع آوری غیر متعارف پسماندهای عادی و ویژه و… که روزانه ده ها شهروند تهرانی را به کام مرگ می فرستد می توان گفت کار آمریکایی هاست؟

حق شناس تاکید کرد : بنظر می رسد وقت آن رسیده است قدری با خود و با مردم صادق باشیم و ضعف ها و ناتوانی ها و بی کفایتی های خود را به آمریکا و عواملش در منطقه نسبت ندهیم، وقت آن رسیده است که بارفتارهای دوگانه، مردم را فریب ندهیم و سعی نکنیم با ظاهرسازی، تبلیغات و ژست های ضد امریکایی، ضعف ها وناتوانی های خود را موجه جلوه دهیم.

بیاییم با کارآمد نمودن مدیریت درکشور، با شایسته سالاری، با احترام به حقوق آحاد شهروندان، با ایجاد وحدت وانسجام ملی، با آشتی و عبرت ازروش های ناکارآمد و نخ نما شده، به افکار وآراء مردم ایران احترام بگذاریم.مردم درانتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و انتخابات پرشور شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، آراء و عقاید خود را بیان داشتند این صداها باید خوب شنیده شود باید منتخبان ملت به آراء و افکارخردمندانه مردم درانتخابات، بیش از پیش ملتزم باشند وتلاش نمایند وعده ها و مطالبات مردم محقق شود، مردم به روشنی رویکرد خود را مشخص کردند و مسئولان باید براین رویکرد پافشاری نمایند. مردم بر رویکرد توسعه سیاسی در درون که مستلزم تامین آزادی های فردی واجتماعی است پافشاری دارند و بر وحدت و انسجام ملی تاکید می نمایند، مردم، ایران را برای همه ایرانیان از هر نژاد و قومی می خواهند و از هرگونه تبعیض و بی عدالتی گریزانند.

نباید به بهانه مبارزه با امریکا فضای کشور را امنیتی نمود. باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب و همه خیرخواهان کشور تاکید دارند بیش از گذشته بر توانمندی داخلی خود تکیه کرد و لازمه آن ایجاد فضای امن و آزاد برای همه جریان های سیاسی کشور، کاهش محدودیت ها و تلاش عملی برای وحدت و انسجام داخلی است.

او ادامه داد : شورای شهر و شهرداری تهران می توانند دراین مسیر گام های مهم و اثر بخشی را بردارند،کارآمد نمودن مدیریت شهری با رعایت اصل شایسته سالاری، حذف مدیران ناکارآمد، شفاف سازی، قانون گرایی، مسئولیت پذیری، برخورداری از روحیه پاسخگویی وتلاش مضاعف برای جلب رضایت شهروندان و افزایش اعتماد عمومی به منظور تولید سرمایه اجتماعی که از اصول حکمرانی شایسته است عملی ترین راه برای تامین استقلال همه جانبه، آزادی و امنیت پایدار و تحقق مردم سالاری دینی است که راه را برای همیشه به روی بدخواهان خواهد بست.

امید است ایام الله سیزده آبان فرصتی باشد که با استفاده ازعبرت های گذشته به دور از شعار و رفتار عوام فریبانه، با شعور و خدمت صادقانه به مردم و کارآمد نمودن مدیریت شهری، محیط زیست سالم و ایمن توام با آرامش و زندگی با کیفیت و کم استرس را برای همه ایرانیان و شهروندان تهرانی فراهم نماییم.

دیدگاه کاربران