عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران:

هزینه ۲ میلیونی شهرداری برای هر تهرانی/ شهر فروشی در شهرداری به منزله نفت فروشی در دولت است

کد خبر: 89543
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱:۳۷ ب.ظ

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران گفت: شهر فروشی در شهرداری به منزله نفت فروشی در دولت است همانگونه که نفت یک بین نسلی محسوب می شود، شهر نیز جزیی از دارایی هایی نسل آینده است.

به گزارش ندای مردم ،سمیع الله حسینی مکارم در مورد اینکه درآمدهای پایدار شهری چیست و چه تاثیری بر اقتصاد شهر دارد، اظهار کرد: آنچه مسلم است مردم در قبال خدمات دریافتی از شهرداری، هزینه پرداخت می‌کنند و به تناسب هزینه هایی که برای شهر ایجاد می کنند ملزم به پرداخت عوارض شهری خواهند بود.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با اشاره به متناسب‌سازی گفت: تا قبل از این متناسب‌سازی از طریق تراکم فروشی، شهرفروشی، بی قواره کردن شهر و فروش اموال و دارایی های مردم که متعلق به نسل آینده شهرها است تامین شده.

وی ادامه داد: در یک کلام باید گفت همانطور که نفت فروشی توسط دولت اگر تبدیل به دارایی بین نسلی نشود از دست رفتن ثروت نسل های اینده است درباره شهرها نیز همین قاعده برقرار است.

مکارم افزود: برای شهرداری‌ها نیز اموال و داراییهای مانند نفت است. بنابراین فروش اموال شهر در قامت تراکم فروشی به قیمت عدم تعادل و نامتعادل سازی شهر، عدم تعادل در حمل و نقل، ترافیک، افزایش آلودگی هوا، عدم تعادل اجتماعی فرهنگی در شهر تمام نمی شود. این به معنای عدم تعادل در سایر بخش ها است و باید متناسب سازی شده و مبدل به دارایی بین نسلی شود.

وی با تاکید بر اینکه هرگاه مردم خودشان هزینه شهر را پرداخت کنند طبیعی است احساس مسئولیت بیشتری در قبال مسائل شهر خواهند داشت، اظهار کرد: مسئله‌ای که وجود دارد این است که پرداخت هزینه خدمات شهر متناسب با میزان خدمات نیست.

معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه در حال حاضر سرانه ای مشخص بر اساس بودجه برای شهرداری تعریف شده است، تصریح کرد: به طور مثال اگر ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بودجه داشته باشیم و ۸ و نیم میلیون جمعیت، مبلغی در حدود ۲ میلیون تومان به ازای هر نفر هزینه می شود، «یعنی سرانه هزینه شهرداری تهران به ازای هر نفر ۲میلیون تومان است» اما آن چیزی که از مردم دریافت می‌شود، در انتها چیزی حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

مکارم در ادامه تاکید کرد: بنابراین این هزینه ها باید متناسب سازی شود، به طور مثال فردی که ماشین گران قیمت سوار می‌شود و برای شهر هزینه ایجاد می کند متناسب با آن نیز موظف به پرداخت عوارض است.

مکارم تصریح کرد: ما اعتقادمان این است که بتوانیم درآمدهای پایدار ایجاد کنیم البته سخت است و قانون و مقررات نیاز دارد، برخی نیاز به تدوین قانون در شورای شهر داشته برخی به قوانین دولتی نیاز دارد چون هاضمه شهری تهران عادت کرده از طریق شهرداری پول دریافت کند پس اگر بخواهیم در این روند تغییری ایجاد کنیم برای اصلاح روند باید بصورت تدریجی عمل کرد.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید درآمدهای پایدار به مرور افزایش یابد اظهارداشت: به طور مثال یکی از درآمدهای پایدار از طریق فروش بلیت اتوبوسها و مترو تامین می شود، ما باید این هزینه ها را افزایش دهیم، اما به چه میزان؟! به آن میزانی که هزینه می شود که نمی توان هزینه دریافت کرد، این هزینه ها باید به مرور زمان و آرام آرام انجام شود تا موجب بروز تورم، ایجاد سختی برای شهروندان و طبقات پایین نشود و مردم بتوانند از آن استفاده کنند، یعنی یک برنامه جامع که بتواند همه جنبه ها و متغیرها را بررسی کرده و تحت تاثیر قرار دهد.

دیدگاه کاربران