عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو پیشین شورای شهر تهران :

تعامل میان مجموعه مدیریت شهری و دولت در دستورکار قرار گیرد

کد خبر: 89589
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱:۲۴ ب.ظ

پس از پایان چهارمین دوره شورای شهر تهران با توجه به تجربه‌ای که کسب شده بود، بسیاری بر این باور بودند که بايد مهم ترين دغدغه شورای شهر پنجم نظارت پذير كردن مديريت شهري و تعاملی مفید و مؤثر با دولت باشد.

به گزارش ندای مردم، طی چند سال گذشته متاسفانه هیچ تعاملی بین مدیریت دولت و مدیریت شهرداری وجود نداشته است و در دولت نهم و دهم طی سال های گذشته و همچنین در دوران مدیریت دولت تدبیر و امید و شهردار سابق در رأس مدیریت شهری این تعامل وجود نداشته است.
برای مثال طبق قانون دولت باید هزینه های توسعه مترو را به شهرداری می پرداخته است،اما در دولت های نهم و دهم به دلیل عدم وجود تعامل و توافق با وجودی که دولت توانایی پرداخت آن را داشته نپرداخت و در دولت یازدهم هم که کفگیر دولت به کف دیگ خورده بود و دولت به سختی می توانست حتی خودش را اداره کند هم پرداخت نشده است. از جمله مشكلات امروز مديريت شهري، نبودن تعامل مناسب بين شهرداري با دولت است.
در حالي كه اگر اين تعامل برقرار شود، بسياري از مشكلات شهري امروز تهران با كمك دولت به راحتي حل خواهد شد. مشكلاتي مانند آلودگي هوا، توسعه مترو، توسعه حمل و نقل عمومي و غیره نیازمند رابطه ای مناسب میان مجموعه مدیریت شهری و دولت است.
بنابراين شورای شهر پنجم باید عمده تلاش خود را برای تحقق این مهم به کار بگیرد. در خصوص دیگر مسائل مورد اهمیت برای شورای شهر نیز گفتنی است که فساد مالي يكي از اصلي ترين مسائل حوزه شهري پايتخت است. شوراي پنجم به همين دليل بايد مبارزه با اين فساد در شهرداري را حتما در دستور كار خود قرار دهد تا بيش از اين چهره مديريت شهري مخدوش نشود.
همچنین لازم است تا در عملكرد شهرداري نيز تغيير نگرشي جدي صورت گيرد: آلودگي هوا و ترافيك و اجراي طرح هاي تفصيلي بايد به عنوان محورهاي راهبردي شهرداري به عنوان مطالبات جدي شهرو شهروندان مورد توجه شوراي شهر پنجم باشد و در تمامی این موضوعات آن چه مهم است این است که رسيدگي به چالش هاي شهري نبايد به درون جامعه كشيده شود،چراکه مردم ديگر از تشنج‌ها و كش و قوس های بين شورا و شهرداري خسته شده اند.
بنابراین انتظار می رود که شوراي پنجم به گونه‌اي عمل كند تا موارد چالش برانگيز شهري كمتر به تشنج كشيده شود يا حداقل اين تنش ها كمتر به ميان مردم بيايد.

دیدگاه کاربران