عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای شهر تهران:

هدف از حضور مدیریت شهری در کربلا خدمت‌رسانی است

کد خبر: 89617
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۸:۲۱ ق.ظ

شهرداری تهران امسال نیز در سومین سال حضور خود در مراسم اربعین حسینی در عتبات‌عالیات حضور پررنگ و مؤثری داشت.

به گزارش ندای مردم ،اگرچه شوراي شهر تهران براي مراسم امسال اعتبار ۱۰ميليارد توماني را مصوب كرده بود. اما حسيني مكارم، معاون شهردار تهران ديروز به مهر گفت: برآورد ما اين است كه ۰۲درصد اعتبارات سال قبل را هزينه كرديم و البته كيفيت و كميت خدمات نسبت به سال قبل بهتر بوده است. در روزهاي گذشته نيز مسئولاني از شوراي شهر و شهرداري تهران براي نظارت بر روند فعاليت‌هاي اربعين سفري به شهرهاي نجف و كربلا و بازديد از اقدامات داشتند.

محسن هاشمي، رئيس شوراي شهر تهران و محمد سالاري و مجيد فراهاني، ۲ عضو شوراي شهر از روز چهارشنبه در عراق به‌سرمي‌برند. رئيس شوراي شهر تهران پنجشنبه شب نيز با حضور در برنامه زنده تلويزيوني كوي محبت كه از شبكه ۲ سيما پخش مي‌شد، توضيحاتي درباره فعاليت‌هاي امسال شهرداري تهران در مراسم اربعين حسيني ارائه كرد.

به گفته وي، شيطنت‌هايي عليه همكاري‌هاي شهرهاي ايران و عراق در جريان است و به‌طور قطع عده‌اي دنبال دامن زدن به آن هستند. هاشمي تصريح كرد: نبايد كاري كنيم كه آنها فكر كنند بدون ما نمي‌توانند كار كنند. واقعيت اين است كه ما بخش كوچكي از كار را برعهده داريم؛ چراكه تمام حضور ما با هدف خدمت‌رساني است.

محسن هاشمي درخصوص اينكه پياده‌روي اربعين تبديل به حادثه و رخدادي جهاني شده، افزود: شيعيان جهان با حضور در اين مراسم و نمايش خوبي‌ها و احسان‌ها در برابر خشونتي كه در جهان مي‌شود، صلح را نشان مي‌دهند. رئيس شوراي شهر تهران با اشاره به اينكه در طول مسير همكاري‌هاي مردمي و خدمات‌رساني‌ها را ديده است، گفت: در كوفه ۱۰۰ نيروي شهرداري حضور دارند و بدون چشمداشت فعاليت مي‌كنند. در نجف هم ۶۰۰ نفر بحث نظافت را برعهده دارند.

وي درخصوص اينكه بيش از ۲ ميليون زائر از ايران در مراسم پياده‌روي اربعين شركت مي‌كنند، ادامه داد: بخشي از جابه‌جايي نيروها و خدمت‌رساني را شهرداري انجام مي‌دهد كه بايد گفت مسئولان در اين‌باره خوب عمل كرده بودند. هاشمي درخصوص اينكه تهران به‌طور قطع مي‌تواند كمك مناسبي به برادران شيعه عراقي كند، يادآور شد: روابط ما دوسويه است و بايد تجارب را دوسويه ببينيم. ما به‌دنبال اين هستيم كه تعاملات بيشتر شود.

اما محمد سالاري، رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران هم كه به عتبات عاليات سفر كرده بود، درباره اقدامات انجام شده، گفت: در مجموعه اين بازديدها خدمت‌رساني‌هاي متنوعي را از سوي شهرداري تهران در بخش‌هاي مختلف مشاهده كرديم. به گفته وي، نقاطي كه شهرداري تهران مسئوليت رفت و روب، جمع‌آوري زباله و خدمت‌رساني به زائران را برعهده داشته با ديگر نقاط متفاوت بوده است. سالاري در ادامه عنوان كرد:

در اين بررسي‌ها از موكب سازمان بسيج شهرداري تهران در عمود ۷۰۸نيز بازديد كرديم، شاهد بوديم كه مجموعه بسيار خوبي از سوي سازمان بسيج شهرداري چيدمان و جانمايي شده و در كنار آن تجهيزات و وسايل زيادي از تهران براي ارائه خدمات درماني درنظر گرفته شده است. سالاري يادآور شد: بايد تمام مشاهدات خود و تيم همراه رئيس شوراي شهر در كنار گزارش‌هاي شهرداري تهران را جمع‌بندي كنيم و به تصميم قطعي برسيم اما براساس مشاهدات موجود به‌نظر مي‌رسد كه نوع خدمت‌رساني شهرداري تهران بايد تغييرات اساسي پيدا كند.

امسال فعاليت داوطلبانه است

مجيد فراهاني، رئيس كميته بودجه و نظارت شوراي شهر تهران نيز در حاشيه بازديد از روند خدمات‌رساني شهرداري تهران در مراسم اربعين گفت: از فعاليت‌ها و خدمت‌رساني شهرداري تهران در ابعاد مختلف بازديد و بر روند ارائه خدمات و رضايت زائران از اين خدمات نظارت خواهيم داشت.

به گفته فراهاني، شهرداري تهران براساس مصوبه شوراي شهر مجاز است تا سقف ۱۰۰ ميليارد ريال براي خدمت‌رساني به زائران هزينه كند كه اين ميزان در سال ۹۶ دوبرابر اعتبار مصوب سال ۱۳۹۵ است. رئيس كميته برنامه و بودجه شوراي شهر تهران معتقد است كه كارمندان و كارگران شهرداري در حالي با عشق و علاقه در عراق حضور يافتند كه برخلاف سال گذشته حضورشان داوطلبانه است.

تداوم خدمات‌رساني شهرداري در كربلا تا ۲۲آبان

مجتبي يزداني، معاون خدمات شهري شهرداري تهران نيز از خدمات‌دهي نيروهاي اين سازمان تا ۵ روز پس از اربعين خبر داد و گفت: در هر شيفت‌كاري ۴۰۰نيروي داوطلب در نجف به زائران اربعين خدمات‌رساني مي‌كنند و اين خدمات‌رساني‌ها تا ۲۲آبان‌ماه ادامه خواهد داشت. معاون خدمات شهري شهرداري تهران افزود: هم‌اكنون يك‌هزار و ۲۳۰نيروي شهرداري تهران در شهرهاي كربلا و نجف حضور دارند كه هم‌اكنون ۴۴۰نيرو در مرز مهران و ۴۰۰نيرو در مرزهاي چذابه و شلمچه مشغول ارائه خدمات به زائران اربعين حسيني هستند.

دیدگاه کاربران