عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران :

لزوم توجه به معرفی مشاهیر فرهنگی و شخصیت‌های ملی مدفون در عتبات عالیات / تداوم تذکر اعضای شورا به تبلیغات بر روی اتوبوس‌های شهری

کد خبر: 89649
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲:۳۳ ب.ظ

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: حضور ۲.۵ میلیون زائر ایرانی در میان جمع ۲۰ میلیون زائران حسینی (ع) فرصتی برای معرفی مفاخر و مشاهیر فرهنگی، مذهبی و شخصیت‌های ملی که سلوک و رفتارشان الگویی بی‌بدیل برای سبک زندگی ایرانی، اسلامی به‌شمار می‌آید، که این مهم باید به‌عنوان یک اقدام نرم‌افزاری در دستور کار شهرداری تهران در سال‌های آتی قرار گیرد.

به گزارش ندای مردم ؛ بیست و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران امروز با حضور تمام اعضای شورای شهر برگزار شد.

مجید فرهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش طی سخنانی در این نشست درباره لزوم توجه به معرفی مشاهیر فرهنگی، مذهبی و شخصیت‌های ملی مدفون در عتبات عالیات و قبرستان وادی السلام اظهار داشت: خدمت به زائران اربعین حسینی علیه‌السلام افتخاری برای شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران است که فرصت کاری اندک در کنار نیات خیرخواهانه سیل مشتاقان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام را فراهم ساخته، به سهم خودم از تلاش یکایک کارکنان خدوم شهرداری تهران که در خدمتگذاری به زائران عزیز از هیچ تلاشی فروگذار نکرند تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی گفت: شان رفیع و جایگاه عظیم عتبات عالیات و قبرستان وادی السلام نجف اشرف سبب شده است تا بسیاری از مشاهیر فرهنگی،مذهبی و شخصیت های ملی براساس وصیت یا شرایط روزگار حیاتشان دراین اماکن مقدسه آرام گیرند و در مرور فهرست مشاهیر مدفون در آستان مقدس علوی علیه‌السلام، حسینی علیه‌السلام و قبرستان وادی السلام نجف اشرف ما زنجیره زرینی از نام های پر افتخار برای اسلام و برای ایران را از شیخ الطائفه شیخ طوسی علیه الرحمه و آخوند خراسانی تا راد مرد مبارزه با استعمار شهید رئیسعلی دلواری و امیرکبیر عزیز مردی که یکایک ایرانیان به او افتخار می کنند را شاهد باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با بیان این‌که متاسفانه در میان فعالیت‌های متعدد شهرداری تهران شاهد حتی یک بنر، نقشه یا اقدامی در خورشان که یادآور نام این مشاهیر ایران عزیز باشد نبودیم، افزود: این موضوع را در جریان بازدید از فعالیت ها و اقدامات شهرداری تهران به مسئولان شهرداری متذکر شدم، به عنوان نماینده مردم عزیز تهران در شورای اسلامی شهر تهران با استناد به بند ۳ ماده ۷۱ قانون شوراهای اسلامی کشور درباره لزوم توجه به معرفی مشاهیر فرهنگی،مذهبی و شخصیت های ملی مدفون در عتبات عالیات و قبرستان وادی السلام تذکر می دهم و خواهان توجه شهرداری تهران و دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اجرای بند «ه» ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه کشور هستم.

وی بیان داشت: حضور ۲٫۵ میلیون زائر ایرانی در میان جمع ۲۰ میلیون زائران حسینی علیه‌السلام فرصتی برای معرفی مفاخر و مشاهیرفرهنگی، مذهبی و شخصیت های ملی که سلوک و رفتارشان الگویی بی بدیل برای سبک زندگی ایرانی، اسلامی به شمار می‌آید، که این مهم باید به عنوان یک اقدام نرم افزاری در دستور کار شهرداری تهران در سال‌های آتی قرار گیرد.

* مسافران اتوبوس‌ها پرندگانی در قفس

ناهیدخداکرمی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در اراتباط با اعتراض مردم نسبت به تبلیغات اتوبوس‌ها گفت: روز گذشته به اتوبوس‌هایی سوار شدم که سراسر آن را تبلیغات فراگرفته بود، مردم و مسافران از این وضعیت گلایه دارند و میگویند شبیه پرنده در قفس شدند، این تبلیغات برخلاف ضوابط تبلیغات و حقوق شهروندی است و باید سریعاً حل شود.

نژادبهرام نیز در این زمینه گفت: دو بار تذکری مشابه به سازمان زیباسازی داده شده اما کاری انجام نشده است.

* سهم منابع ثابت در آلودگی هوای تهران ۳۰ درصد است

علی عطا ، عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران نیز درباره توجه دستگاه‌های مسئول به انجام تکالیف قانونی شان در خصوص کنترل و کاهش آلودگی هوای شهر تهران اظهار داشت: در کلان‌شهر تهران برای نخستین بار در سال ۱۳۷۴ نخستین هشدار جدی به دلیل پدیدار شدن معضل آلودگی هوا توسط کارشناسان مختلف در قالب بیانیه «هوای تهران ۷۴» اعلام و از این پدیده تحت عنوان بحران ملی یاد شد. بیانیه‌ای که شاید اگر مسئولان ذی‌ربط در اجرای الزامات قانونی مصوب مربوط به پیشگیری از معضل آلودگی هوا در کلان‌شهر‌ها اهتمام بیشتر و دقیق‌تری به خرج می‌دادند، اکنون شاهد گسترش روزافزون و افسارگسیخته آن نبودیم.

وی گفت: طبق مطالعات رسمی که با همکاری موسسه همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در مورد منابع انتشار آلودگی هوا انجام شده است، سهم منابع ثابت در آلودگی هوای تهران ۳۰ درصد و سهم منابع متحرک ۷۰ درصد اعلام شده است. منابع متحرک خودروهایی هستند که به دلیل فرسودگی، عدم رعایت استاندارد‌های لازم در ساخت و نیز کیفیت پایین سوخت مصرفی، مسبب چنین وضعیتی شده‌اند.

عطا با بیان این‌که در روزهای گذشته شاهد هم‌افزایی دستگاه متولی محیط‌زیست با سازمان‌های مسئول برای حل مشکلات زیست ‌محیطی شهر تهران گفت: درزمینه آلودگی هوا شاهد ادبیات نامناسب یکی از معاونین سازمان محیط‌زیست در پاسخ به انتقاد یکی از همکاران عضو شورا بودیم که خواستار ارائه راهبرد کوتاه‌مدت سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کنترل آلودگی هوای پایتخت شده بود. با کمال تأسف معاون مربوطه در پاسخ به انتقاد یکی از همکاران عضو شورا، با ادبیاتی نامناسب گفته است:«شورای شهر تهران به وظایف دستگاه‌ها آگاهی دقیق ندارد و به‌جای اینکه از زیرمجموعه خود یعنی شهرداری برنامه کاهش آلودگی هوا را مطالبه کند سراغ سازمان محیط‌زیست آمده است. این حرکت شورا از ابتدا دچار اشکال است و این موضوع نشان می‌دهد که شورای شهر نمی‌داند که وظایف شهرداری چیست و سازمان محیط‌زیست چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارد، بنابراین این اظهارات نشان می‌دهد که شورا آدرس را اشتباه آمده است.»

وی در خصوص ماده یک قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست مصوب ۲۸ خرداد ۱۳۵۳ و اصلاحیه ۲۴ آبان ماه ۱۳۷۱گفت: «حفاظت، بهبود و بهسازی محیط‌زیست و پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط‌زیست می‌شود از وظایف سازمان حفاظت محیط‌زیست است.»

دکتر محمد جواد حق شناس در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران گقت: به استناد ماده ۱۶۶ برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، شهرداری موظف بوده آیین نامه‌ی اجرایی بند الف از ماده ۹ برنامه را ظرف مدت ۴ ماه از ابلاغ برنامه تهیه کرده و به شورا ارائه کند. این امر تاکنون رخ نداده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بنابراین بهتر است تهیه و ارسال این آیین نامه از سوی شهرداری تهران توسط کمیسیون‌های مربوطه در شورای شهر پیگیری شود تا نیازمند اعمال طرح‌های دوفوریتی و یک فوریتی نباشیم.

دیدگاه کاربران