عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو مجمع نمایندگان استان تهران :

آسیب شناسی مسائل پایتخت نیازمند تحرک رسانه ای است

کد خبر: 89681
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵ ق.ظ

عضو مجمع نمایندگان استان تهران گفت: باید آسیب شناسی مسائل پایتخت اعم از اقتصادی ،اجتماعی و شهری شناسایی و از روزمره شدن آنها جلوگیری کرد.

به گزارش ندای مردم ،مسائل پایتخت هر روز ابعاد جدیدی پیدا نمی کند ،اما بطور حتم عمیق تر شده و حساسیت مسئولین برای مهار آنها کمتر می شود.

معتادان متجاهر ، میهمانان همیشگی جوی های آب ،پارکها و پل های هوایی هستند که فضای عمومی شهر تهران را به مکان های بی دفاع شهری مبدل کرده اند و حساسیت معن داری هم در مسئولین برای جمع آوری آنها دیده نمی شود.

داود محمدی عضو مجمع نمایندگان استان تهران اولویت‌بندی موضوعات را از اقدامات موثر در جهت رفع مشکلات حوزه شهری پایتخت دانست و گفت: هم‌اکنون ممکن است هر فردی با توجه به تخصصی که دارد، بررسی یکی از موضوعات شهری را در اولویت بداند، کما اینکه پیمانکاران و مهندسان ساختمان، ترمیم بافت‌های فرسوده و جامعه‌شناسان ارتقای جایگاه قومیتی ساکنان تهران را از اولویت‌های مهم این شهر بدانند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در بیان مهم‌ترین معضلات کنونی شهر تهران ادامه داد: هم‌اکنون وجود ترافیک و آلودگی هوا از مهم‌ترین مشکلاتی بوده که شهروندان تهرانی با آن مواجه هستند، به ویژه آلودگی هوا به دلیل اینکه سلامت تهرانی‌ها را تحت الشعاع قرار داده و روزبروز وضعیت آن بدتر نیز می‌شود، موضوعی نگران‌کننده است.

وی در واکنش نسبت به انتشار خبری مبنی از خروج موضوع آلودگی هوا از اولویت دستورکار شهرداری به دلیل کمبود منابع تاکید کرد: این موضوع را نمی‌توان به بهانه کمبود منابع مالی کنار گذاشت، چراکه یکی از معضلات جدی تهران بوده و سلامت عمومی را به خطر انداخته است، بنابراین نباید تحت هیچ شرایطی این موضوع مهم را از دستورکار شهرداری خارج کرد.

نباید از کنار موضوع افزایش اعتیاد در تهران به سادگی عبور کرد

محمدی با اشاره به اینکه افزایش آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای در تهران ایجاد کرده است تصریح کرد: وقتی در شهر تهران حرکت می‌کنیم، در برخی خیابان‌ها شاهد حضور تعداد زیادی از زنان و مردان معتاد هستیم، آنچنان که به نظر می‌رسد در حال راهپیمایی هستند و این موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه تهران نیاز به آسیب‌شناسی جدی دارد خاطرنشان کرد: بنده در جلسه‌ای که با اعضای شورای شهر داشتیم، به این مشکلات اشاره کرده و درخواست کردم، تا مسائل تهران را احصاء کرده و برای رفع هر کدام از آسیب‌های اجتماعی موجود در این شهر به طور جدی برنامه‌ریزی کنند.

وی یادآورشد: هم‌اکنون لازم است شورای شهر با افراد مطلع همچون اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان و متخصصان فعال در زمینه حوزه مدیریت شهری چه در داخل و چه خارج از کشور برای اولویت‌بندی موضوعات شهر تهران رایزنی کند، چراکه رفع مشکلات کنونی تهران نیاز به ارائه راهکارهای کارشناسانه دارد و نمی‌توان پرداختن به موضوعات این شهر را بدون نظر کارشناسان حوزه شهری اولویت‌بندی کرد، ضمن اینکه نمی‌توان برای رفع مشکلات پایتخت به صورت انفرادی تصمیم‌گیری کرد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها را عامل اصلی برای ایجاد تحرک در مسئولان برای ورود به موضوعات مهم شهر تهران دانست و تاکید کرد: رسانه‌ها باید به گونه‌ای به مشکلات پایتخت بپردازند که مسئولان مجالی برای روزمره شدن مسائل پایتخت و نادیده گرفتن اولویت‌ها و فرار از حل مشکلات مهم این شهر نداشته باشند، همچنین مشارکت مردمی می‌تواند موجب رفع بسیاری از مشکلات شهری شود، بنابراین در شرایط کنونی مسئولان باید به شفاف‌سازی در این بخش پرداخته و مردم را در جریان مشکلات شهری و وضعیت منابع موجود قرار دهند.

دیدگاه کاربران