عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر کرج :

شهری با ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده/روح باغ‌شهر ناپدید می‌شود

کد خبر: 89692
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳ ق.ظ

وجود ۷۰ هزار بافت فرسوده در کرج و ناپدید شدن روح باغ‌شهری در این کلان‌شهر بدون توجه به المان‌های شهری در همایش شهرسازی مطرح شد.

به گزارش ندای مردم، احد رسولی در همایش روز شهرسازی که با محوریت ارتقای زندگی شهری صبح سه‌شنبه در سالن همایش‌های میلاد برگزار شد، با اشاره به اینکه به دلیل رشد جمعیتی افسارگسیخته شهرهایی چون کرج نیاز به ساختمان‌های جدید افزایش‌یافته و بساز و بفروشی به سرمایه‌گذاری بدل شده است، اظهار کرد: خلق آگاهانه ایجاد فضای مسکونی برای افراد در جامعه الزامی است‌.

وی بابیان اینکه بنا بود مسکن‌ها مهر، مهر را بر دل بنشاند درحالی‌که امروز بر سر مردم آوار شده است، افزود: کمبود کیفیت بناهای خدماتی در شهری چون کرج یکی از شاخص‌های ارزیابی شهر در پاسخگویی به نیاز شهروندان است.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر کرج با اعلام اینکه شهر کرج فاقد فضای عمومی مناسب است، تصریح کرد: بناهای عمومی شهری به‌عنوان دیدارکننده عمومی شهری محسوب می‌شود که کرج از این امتیاز بی‌بهره است.

لزوم ساماندهی طرح جامع سیما و منظر شهری کرج

رسولی با اشاره به اینکه هویت شهری را نمی‌توان دست‌خوش سلایق فردی قرارداد چراکه آینده شهر به این مهم وابسته است، ادامه داد: درصدد ایجاد شهری سلامت همراه با محیط‌زیست شهری بوده همچنین در حوزه شهرسازی معماری به‌عنوان شهری هویت مند هستیم.

وی در پایان تأکید کرد: ساماندهی طرح جامع سیما و منظر شهری همچنین توجه به ایجاد نشاط و سرزندگی شهری در کلان‌شهر کرج الزامی است، بدون شک مشکلات یادشده تنها با همکاری همگانی و بین دستگاهی از بین می‌رود.

قنبری در ادامه این جلسه بابیان اینکه کرج به‌عنوان کلان‌شهر مطرح است که الگو و رفتار مناسبی برای این شهر تبیین نشده، اظهار کرد: جمعیت کرج رشد چشمگیری را پیش‌گرفته به‌گونه‌ای که رشد بالای جمعیتی در کرج همراه با معضلات عدیده‌ای مواجه بوده است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان البرز با تأکید بر اینکه طرح تفصیلی کلان‌شهر کرج به‌واسطه بسیاری از مسائل دچار تغییرات اساسی شده است که باید موردبررسی دقیق قرار گیرد، افزود: رشد جمعیت در این منطقه سبب شده زیرساخت‌های لازم به‌تناسب جمعیت ایجاد نشود.

مصائب ساختمان‌های قولنامه‌ای در کرج

وی گفت: کرج به‌عنوان یکی از پرترافیک‌ترین شهر کشور لقب گرفته است از طرفی باید به این امر اشاره کرد که باغ شهر کرج در حالی از بین رفته که المان شهری خاصی در این شهر به چشم نمی‌خورد.

قنبری با اعلام اینکه بدون شک نگاه ویژه به مقوله شهرسازی در کرج الزامی است، تصریح کرد: کرج نزدیک به ۷۰ هکتار بافت فرسوده را در خود جای‌داده همچنین باید به این امر نیز اذعان داشت که به ساختمان‌های قولنامه‌ای در این منطقه نگاه ویژه و تخصصی نشده است‌.

وی با اشاره به اینکه ساختمان‌های مسکونی به ساختمان‌های اداری تبدیل‌شده که این مهم معضل بزرگی در استان البرز محسوب می‌شود، ادامه داد: طی یک سال گذشته طرح ارائه آموزش‌های اولیه به مهندسان جدیدالورود به صورت رایگان انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان البرز با بیان اینکه زنگ شهرسازی در مدارس، مساجد و محلات نواخته شود تا این مقوله مهم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، افزود: طرح تفکیک و تجمیع اراضی شهری و روستایی، طرح انطباق کاربری اراضی شهری و طرح انطباق شهری ساختمان از جمله شرح خدمات ابلاغی محسوب می‌شود

دیدگاه کاربران