عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای شهر تهران :

لزوم تغییر نگاه حاکم بر مدیریت شهری پایتخت / تهران باید انسان محور شود

کد خبر: 89766
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۳:۴۷ ب.ظ

شورای شهر تهران درباره وضعیت پیاده راه های پایتخت گفت: “الویت پایتخت این روزها با سواره هاست و شهر ماشین محور شده، لذا باید تلاش کنیم برای بهبود وضعیت شهر باید نگاه حاکم بر مدیریت شهری تغییر کند، و آن را تبدیل به شهری انسان محور کنیم.”

به گزارش ندای مردم ،توسعه پیاده راه و ممنوعیت ورود به محدوده مرکزی شهر۲ راهکاری است که شهرهای بزرگ دنیا برای حل مشکلات ترافیکی خود برگزیده اند . در تهران اما همچنان محور برنامه ریزی های ترافیکی با رویکرد ایجاد مسیر برای خودرو است و سهم پیاده در شهر اندک است .

مدیران شهری نمی توانند قاطعانه از پروژه جدیدی در حوزه پیاده راه سازی نام ببرند . این در حالی است که بر اساس ماده ۸ برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران باید مسیر پیاده راه های تهران از ۵/۸کیلومتر کنونی به ۲۰ کیلومترتا پایان برنامه(سال ۹۷) برسد.

به اعتقاد کارشناسان شهری زندگی شهری زمانی به اوج خود می‌رسد که شهر در خدمت انسان باشد نه در خدمت اتومبیل؛ به این ترتیب شهر و شهروند در جایگاه و نقش بایسته خود قرار می‌گیرند و زمینه حضور مردم در فضاهای شهری فراهم می‌شود.

در آسیب‌شناسی که مرکز مطالعات و برنامه ریزی و مطالعات شهر تهران از وضعیت موجود فضاهای پیاده شهر تهران در دو بخش مدیریتی و اجرائی انجام داده است مشخص شده، که فضاهای پیاده شهری از کیفیت بالایی برخوردار نبوده و درتوسعه این فضاها بیشتر مسائل کمی در اولویت قرار گرفته است واین فضاها دربرآورده کردن نیازهای عابران با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با شهردارآنلاین درباره وضعیت پیاده راه های پایتخت گفت: “پیاده راه های تهران همیشه تحت ثأثیر سواره راه ها بوده است، برای بهبود وضعیت شهر باید نگاه حاکم بر مدیریت شهری تغییر کند.”

وی ادامه داد: “در حال حاضر همه چیز در شهر به سمت سواره هاست از روشنایی ها و تابلوهای شهری تا حذف پیاده راها همه و همه در حمایت از سواره هاست، این نگاه حاکم بر شهر باید تغییر کند.”

عضو شورای شهر تهران با اشاره به زیرگذر پیاده روها در پایتخت اظهار کرد: “کاربری زیرگذرها در شهرها در حقیقت برای خودروها و سواره هاست، اما این روزها شاهد هستیم که زیرگذرها محل عبور و مرور انسان شده، و تردد مردم از زیرزمین و ماشین‌ها از روی زمین انجام می‌شود.”

وی همچنین ادامه داد: “این تغییر در جایگاه پیاده و سواره و ترویج رویکرد خودرو محوری در شهر باعث ایجاد معابر صعب العبور برای بسیاری از شهروندان از جمله سالمندان و معلولان شده است، که نیازمند توجه ویژه است.”

مسجد جامعی در پایان خاطرنشان کرد: “الویت پایتخت این روزها با سواره هاست و شهر ماشین محور شده، لذا باید تلاش کنیم آن را به شهری انسان محور تغییر داده و توجه بیشتری به پیاده ها داشته باشیم.”

دیدگاه کاربران