عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی :

تخصیص ۷۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بازسازی و بهسازی با سود ۴ درصد/ پرداخت بیش از ۲۸۱ میلیارد میلیون تومان کمک‌های بلاعوض به زلزله‌زدگان/ جزئیات مصوبه تاریخی هیات وزیران

کد خبر: 89787
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۲۸ ب.ظ

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی فعالیت‌های آن بنیاد را در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تشریح کرد و با اشاره به اینکه مصوبه هیات‌وزیران طی ۲روز پس از زلزله کرمانشاه مصوب و ابلاغ شد که در تاریخ این سرعت عمل در تصویب و ابلاغ بودجه برای بازسازی بی‌سابقه است، گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران ۷۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴ درصد برای بازسازی، بهسازی و تعمیر واحدهای مسکونی شهری، روستایی و تجاری در طی دو روز پس از زلزله تصویب و ابلاغ شد.

به گزارش ندای مردم، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امروز اول آذر ماه در نشستی با اصحاب رسانه اقدامات آن بنیاد را به منظور تامین مسکن مناطق زلزله زده کرمانشاه تشریح کرد.

تابش ضمن عرض تسلیت مجدد به بازماندگان زلزله کرمانشاه گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دو روز پس از زلزله برآورد اولیه خسارات را تهیه کرد تا مبنای اقدامات بعدی قرار گیرد. براساس برآورد اولیه تعداد واحد‌های خسارت دیده احداثی غیرقابل تعمیر ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد است که ۱۱ هزار واحد آن روستایی و چهار هزار واحد آن شهری است.

وی تصریح کرد: مصوبه هیات وزیران برای اعطای تسهیلات بازسازی، بهسازی و تعمیر با فاصله زمانی ۲ روز از اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از برآورد اولیه انجام شد که این سرعت عمل در تصویب بودجه در تاریخ بی‌سابقه است.

وی افزود: واحد‌های تعمیری تجاری در شهر و روستا ۱۵ هزار واحد است که مجموعا ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد طبق برآورد‌های اولیه نیازمند بازسازی، بهسازی و تعمیر هستند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسامی با تاکید بر این مطلب که این برآورد، برآورد اولیه است و در هفته‌های آتی به روز خواهد شد، گفت: براساس برآورد اولیه در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال ۹۶ پیشنهادات بنیاد مسکن به هیات وزیران رفت و برای تامین تسهیلات و بلاعوض تصمیمات گرفته شد و طی مصوبه‌ای ابلاغ شد.

وی گفت: ۷۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات و وام در هیات وزیران با سود ۴ درصد تصویب شد و بعد از تصویب توسط بانک مرکزی ابلاغ شد و در ادامه بانک مرکزی از طریق بانک‌های عامل با معرفی بنیاد مسکن بین آسیب دیدگان تقسیم می‌کند.

تابش با اشاره به اینکه ضمانت وام شامل سفته زنجیره‌ای برای پرداخت تسهیلات است، گفت: ضمانت وام سریعترین روش تامین تسهیلات بود که در نظر گرفته شد و در حال حاضر هماهنگی بسیار خوبی بین مدیران شعب در منطقه انجام شده است و شعب اعلام آمادگی کردند تا سریعتر وام‌ها را پرداخت کنند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسامی در مورد جزئیات تسهیلات گفت: تسهیلات بازسازی اماکن روستایی آسیب دیده که ۱۱ هزار واحد مسکونی است ۲۵ میلیون تومان و تسهیلات بازسازی ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری ۳۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: برای تعمیر اماکن مسکونی شهری، روستایی و تجاری ۱۲ میلیلون تومان و برای تامین لوازم خانگی ۱۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است که به مردم پرداخت خواهد شد.

تابش بند دیگر مصوبه هیات وزیران را در مورد جبران خسارات زلزله زدگان کرمانشاه را کمک بلاعوض عنوان کرد و گفت: ۲۸۱ میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومان کمک‌های بلاعوض با ابلاغ بانک مرکزی و مصوبه هیات وزیران در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته است.

وی جزئیات کمک‌های بلاعوض را تشریح کرد و گفت: برای ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی ۵ میلیون تومان، برای ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری ۶ میلیون تومان و برای تامین و مرمت ۱۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و تجاری به ازای هر واحد ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسامی ادامه داد: کمک‌های بلاعوض برای تامین لوازم خانگی ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی به ازای هر واحد ۲ میلیون تومان برای اسکان موقت ۱۱ هزار واحد مسکن روستایی به ازای هر واحد ۳ میلیون تومان و اسکان موقت ۴ هزار و ۵۰۰ مسکن شهری به ازای هر واحد ۵ میلیون تومان کمک‌های بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۵۰ درصد مصوبه هیات وزیران از خزانه به حساب بنیاد مسکن واریز شده است.

دیدگاه کاربران