عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران :

آغاز تهیه و تدوین برنامه سوم توسعه شهری پایتخت

کد خبر: 89829
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۲۸ ب.ظ

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با بیان اینکه مدیریت شهری جدید از برنامه دوم توسعه رضایت ندارد از آغاز تدوین برنامه سوم شهر تهران خبر داد.

به گزارش ندای مردم ،حجت اله میرزایی افزود: زمان اجرای برنامه دوم تا پایان سال ۹۸ تعیین شده بود اما به دلیل اشکالات زیاد در این برنامه مدیریت شهری جدید تصمیم گرفت برنامه سوم را یکسال زودتر (از ابتدای سال ۹۸) اجرا کند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه برنامه سوم شهر تهران یک برنامه توسعه ای است، بنابراین در تدوین این برنامه از شیوه مشارکتی استفاده می شود.
میرزایی کار تدوین برنامه سوم را نفس گیر توصیف کرد و افزود: تدوین برنامه های توسعه با شیوه بوروکراتیک امکان پذیر نیست.
وی اظهارکرد: تلاش می شود کار تدوین برنامه تا خرداد ماه سال آینده در شهرداری تهران انجام شود تا پس از آن در شورای شهر مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.
به گفته میرزایی یکی از نقدهای وارد شده به برنامه دوم در مدیریت شهری گذشته، تدوین آن خارج از مجموعه شهرداری تهران است.
معاون شهردار تهران، دستیابی به اهداف سازمانی و آموزش کارکنان را از جمله مهمترین کارکردهای برنامه های مشارکتی عنوان و خاطرنشان کرد: همه سازمان ها با مسئولیت پذیری در فرایند تدوین برنامه وارد این کار جمعی می شوند و در آن مشارکت خواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی شهری یک ضرورت پذیرفته شده در دنیاست تأکید کرد: گذر از وضعیت موجود، آسیب شناسی آن و حرکت به سمت وضعیت بهتر باید در دستور کار تدوین برنامه سوم شهرداری تهران قرار گیرد.
میرزایی گفت: ممکن است عده ای از کارشناسان برنامه ریزی در سطح ملی را ضروری ندانند، اما بر برنامه ریزی شهری و محلی تأکید می کنند.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با اشاره به اینکه برنامه سوم برنامه ای برای شهر و شهرداری است ادامه داد: این برنامه، افقی را برای شهر و در مقابل تکالیفی را برای شهرداری مشخص می کند.
میرزایی در ادامه یادآور شد: فقر شهری، مدیریت ضعیف منابع، تخریب محیط زیست شهری، رشد تقاضا برای زیرساخت ها و خدمات شهری مهم ترین چالش های حوزه شهری به شمار می روند.
وی شناخت محیط پیرامونی تهران در امر برنامه ریزی را ضروری دانست و گفت: منطقه پیرامونی شهر تهران با نرخ بالای جمعیت پذیری مواجه است که این جمعیت برای کار به تهران سرریز می شود؛ بنابراین باید محیط پیرامونی پایتخت را بشناسیم.
معاون شهردارتهران همچنین خاطرنشان کرد: یک برنامه توسعه باید از سه ویژگی هدفمندی، عقلانیت و مشروعیت برخوردار باشد.
این استاد اقتصاد با بیان اینکه طرح جامع شهر تهران از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و تا سال ۱۴۰۴ ادامه دارد گفت: انحرافات از برنامه دوم و برنامه های پیشین بسیار زیاد بوده است.
وی با اشاره به اینکه کار آسیب شناسی از برنامه دوم در حال انجام است، عنوان کرد: برنامه باید مجموعه ای از منابع در اختیار را شناسایی و میزان کارآمدی آنها را بررسی کند.
معاون شهردار تهران تأکید کرد: همه فرآیندها باید با ذینفعان انجام شود و از مناسک بوروکراتیک به سمت مشارکت حرکت کنیم.
وی گفت: باید خرد جمعی را به صورت رایگان در اختیار برنامه ریزی قرار دهیم.
میرزایی یادآور شد: با مشخص شدن مأموریت ها، تحلیل ذینفعان و فرآیندنگاری می توان به یک چشم انداز دست یافت.
وی افزود: برنامه سوم دارای سه سطح توسعه کلانشهر، توسعه منطقه و توسعه محله خواهد بود.
به گفته این استاد اقتصاد، برنامه سوم باید یکپارچگی های فضایی (عمودی)، افقی و ذینفعان را تأمین کند.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران اظهارکرد: چهارکمیسیون فرابخشی و شش کمیسیون بخشی برای تدوین برنامه سوم تشکیل شده است.

دیدگاه کاربران