عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران :

شهرها به درآمدهای ناپایدار معتاد شده‌اند

کد خبر: 89867
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱:۱۴ ب.ظ

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ضمن انتقاد از دولت به دلیل عدم واگذاری برخی از فعالیت‌ها به مدیریت شهری گفت: در حال حاضر کلانشهرها برای جذب منابع به درآمدهای ناپایدار معتاد شده‌اند.

به گزارش ندای مردم ، مرتضی الویری در جریان پنجاه و نهمین اجلاس روسای شوراهای اسلامی شهرها و مراکز استان‌ها اظهار کرد: متاسفانه ما در بحث ایمنی و مدیریت بحران نتوانسته‌ایم به آن چیزی که موردنظر است برسیم و در واقع این دو بُعد در شهرها فراموش شده‌اند.

وی به جایگاه شوراها در قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در اصل ۱۰۱ قانون اساسی به موضوع و جایگاه شوراها اشاره شده است و انتظار می‌رود که مسئولان دولتی به این موضوع توجه داشته باشند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به برنامه‌های توسعه ای در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: علی‌رغم اینکه در این برنامه ها به جایگاه شوراها اشاره شده و تاکید بر واگذاری امور به شوراها و مدیریت شهری شده است اما اتفاق خاصی نیفتاده و دستگاه‌های دولتی اقدامی را در راستای کوچک سازی خود انجام نداده‌اند.

الویری ادامه داد: موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد بحث واگذاری امور به شوراهاست که باید این موضوع از طریق شورای عالی استان ها پیگیری شود و امیدواریم بتوانیم در این زمینه دولت را متقاعد کنیم تا در راستای کوچک سازی خود حرکت کند و ضمن اینکه مجلس نیز شوراها را به رسمیت بشناسد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران بیان داشت: در این کمیسیون چند کار ویژه و مهم انجام شد که از آن جمله به تشکیل کمیته‌هایی از جمله کمیته نظارت و بودجه- کمیته شفافیت و هوشمندسازی شهر، کمیته تشکیلات و منابع انسانی و کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات اشاره کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در خصوص فعالیت هر کمیته اشاره شده توضیح داد: در کمیته نظارت و بودجه، سیاست‌های جدید در بودجه برای سال آینده تهیه و شهرداری را مکلف به اجرای این سیاست‌ها کردیم، در کمیته شفافیت و هوشمندسازی نیز تاکید ویژه‌ای بر استفاده بر روش‌های جدید شده است.

الویری در ادامه با اشاره به موضوع درآمدهای ناپایدار در شهرها گفت: این موضوع نه تنها در تهران بلکه برای سایر شهرها نیز دردسرساز شده است و سایر شهرها معتاد به درآمدهای ناپایدار شده است و این در حالی است که ما باید به سمت درآمدهای پایدار حرکت کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد: دولت در لایحه بودجه ۹۷ توجه ویژه‌ای را به موضوع مدیریت یکپارچه شهری و برون سپاری فعالیت‌ها و واگذاری آنها به شوراها و مدیریت شهری داشته باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در خصوص ممنوعیت استفاده مدیریت شهری از محل مالیات‌ها در شهرها گفت: این موضوع ظلم بزرگی به شوراها و شهرداری‌هاست که امیدواریم این موضوع با همکاری دولت و مجلس حل و فصل شود.

دیدگاه کاربران