عضویت در خبرنامه الکترونیک
با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی انجام شد:

برگزاری گردهمایی هسته‌های استانی دبیرخانه اندیشه و تمدن ایران شهری

کد خبر: 89871
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱:۲۰ ب.ظ

گردهمایی هسته‌های استانی دبیرخانه اندیشه و تمدن ایران شهری با حضور معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و با هدف پیگیری موضوع در سایر شهرهای کشور به منظور گفتمان‌سازی این اندیشه به شکلی گسترده برگزار شد.

به گزارش ندای مردم ،گردهمایی هسته های استانی دبیرخانه اندیشه و تمدن ایران شهری با حضور محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، منا عرفانیان عضو هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، معززی مسئول دبیرخانه اندیشه و تمدن ایران شهری و روسای ادارات عمران و بهسازی شهری و نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی استان‌های گرگان، مشهد، اصفهان، یزد، قزوین و تبریز برگزار شد.

در این جلسه که پس از مروری بر خاستگاه موضوع و فعالیت‌های صورت گرفته دبیرخانه اندیشه و تمدن ایران شهری طی ۲ سال اخیر، بر ضرورت پیگیری موضوع در سایر شهرهای کشور به منظور گفتمان‌سازی این اندیشه به شکلی گسترده تاکید شد.

گفتنی است پس از سخنرانی وزیر راه و شهرسازی در نشست برگزار شده به مناسبت روز معمار، مورخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، در خانه گفتمان شهر و معماری (خانه منسوب به معمار فقید وارطان)، و طرح جریان فکری اندیشه ایران شهری به عنوان رویکرد مواجه با چالش­‌های معاصر شهر و شهرنشینی در ایران؛ به موجب تبیین این اندیشه در دوره معاصر برنامه­‌هایی در دستور کار قرار گرفت که از آن جمله راه‌اندازی دبیرخانه طرح اندیشه و تمدن ایران شهری، برگزاری سلسله نشست‌های ایران شهر در تهران، مطالعه و پژوهش و شناسایی و برقراری ارتباط با اندیشمندان و صاحب نظران از طریق برگزاری جلسات هم‌اندیشی به شمار می‌رود.

با توجه به آنکه اندیشه ایران شهری علی­رغم برخورداری از ویژگی‌ها و ارزش های خاص، مبرا از نقد نبوده و دارای نقاط تاریک و روشنی همانند تمامی اندیشه­‌هاست و همچنین با عنایت به لزوم بازخوانی و بازتعریف این اندیشه در دوران معاصر، فراهم آوردن فضای گفت و گو از طریق برگزاری سلسله نشست‌های ایران شهری به منظور توسعه و تفهیم آن به عنوان برنامه ی محوری در نظر گرفته شد؛ این نشست‌ها و گفتگوها که در تهران آغاز به کار کرد و امروزه بیش ۲۶ نشست را پشت سر گذاشته است، پس از چندی و با هدف تسری جریان دوباره اندیشیدن به ایران و ایرانی، توجه جدی به تمدن و فرهنگ ایران و فراگیر کردن آن در میان جمع گسترده­ای از مخاطبان این جریان اعم از نهادهای غیردولتی، جامعه متخصصان و دانشگاهیان، مدیران و مسئولان، حرفه مندان و عموم مردم در سایر شهرهای کشور نیز تعمیم داده شد به طوریکه تا کنون شهرهای قزوین، اصفهان، یزد، تبریز، و گرگان، و مشهد نیز میزبان این برنامه بوده اند. به منظور انسجام بخشی به برنامه‌های استانی، هدایت و هماهنگی هسته‌های استانی با دبیرخانه مرکزی و همچنین گسترش فعالیت­‌ها و برنامه‌ها در استان‌های مذکور، روز یکشنبه ۵ آذر جلسه‌ای با نمایندگان استانی دبیرخانه اندیشه و تمدن ایران شهری برگزار شد.

در اینجلسه که در راستای هدف فوق الذکر مواردی چون شناسایی صاحب نظران استانی، نهادهای مطالعاتی- تحقیقاتی استان، سازمان‌های غیردولتی مرتبط و انجمن‌های علمی به همراه برگزاری رویدادها و نشست‌هایی که امکان گفت و گو، تبادل ایده و تجربه، نقد و بررسی این اندیشه و جریان فکری و همچنین حساس سازی عمومی را فراهم کند، به عنوان برنامه هایی که هسته های استانی دبیرخانه می‌باید پیگیری و اجرا کنند، مورد اشاره قرار گرفت.

از نکات مورد تاکید دیگر در جلسه، طرح این نکته بود که محک زدن دوباره اندیشه ایران شهری با معیارهای اسلام، مدرنیته و جهانی شدن به منظور کاوش دقیق و دوری از مطلق گرایی و تقدس پنداری ضروری است و گسترش جریان گفت و گویی در سطحی گسترده و فراگیر به این مهم یاری می رساند.

البته باید دقت داشت تا از برداشت‌های ناثواب درباره این مفهوم و جریان جلوگیری شود. آنچه که امروزه از طرح و بازخوانی اندیشه ایران شهری دنبال می شود، شناسایی و تبیین چارچوبی علمی و اندیشه ای- چارچوبی که برخاسته از فرهنگ و تمدن ایران باشد – برای هدایت صحیح برنامه ها و سیاست های توسعه است، به همین دلیل این جریان تنها در سطح اندیشه‌ای مراد نیست بلکه بازخوانی این اندیشه در نهایت، در اجرا و در راستای تعریف برنامه­‌ها و اقدامات آتی وزارت راه و شهرسازی تمنا می‌شود.

لازم به ذکر است توجه به این اندیشه به معنای بازگشت به گذشته و یا سیاحت در عالم شعر و ادبیات نیست بلکه هدف اصلی، توجه به میراثی است که در گذشته ایران وجود داشته و امروزه به دلیل انقطاع تاریخی که در نتیجه مدرنیته حادث شده است، بهره بردن از آن کاهش یافته است. مروری بر تاریخ پر افت و خیز ایران، قطعا درس آموزه های بسیاری برای دوران معاصر به همراه خواهد داشت و تامل در نظام فکری ایرانیان در طول تاریخ، امکان هایی را برای مواجهه با چالش های امروزین فراهم می آورد.

در انتها جلسه هریک از اعضا در مورد چگونگی پایدارسازی این جریان و استمرار آن به طرح دیدگاه ها و پیشنهادات خود پرداختند.

دیدگاه کاربران