عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس شورای اسلامی شهر تهران :

تامین درآمد پایدار یکی از اولویت‌های مدیریت شهری است

کد خبر: 89875
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱:۲۳ ب.ظ

رییس شورای اسلامی شهر تهران تامین درآمد پایدار را از اولویت‌های مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: بخش قابل توجهی از درآمد پایدار باید از طریق دریافت مالیات ارزش افزوده از دولت تامین شود.

به گزارش ندای مردم ،محسن هاشمی، در پنجاه و نهمین مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی مراکز استان کشور اظهار داشت: این ایام مقارن با سالروز تاسیس بسیج مردمی ترین نهاد انقلاب از سوی امام خمینی است و جلسه امروز نیز نشست شوراهای اسلامی به عنوان یک سازمان مردم نهاد برای مدیریت شهری است، بنابراین مناسب است که به اهداف و رسالت های بسیج و چشم‌انداز مطلوب آن در جامعه توجه کنیم.

وی افزود: تشکیل بسیج مستضعفین قبل از حمله ناجوانمردانه حکومت بعثی عراق به ایران بود و عمق دوراندیشی و آینده نگری امام خمینی را نشان داد.

هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: گرچه با پایان جنگ تحمیلی ابعاد دیگری از حکمت تشکیل این سازمان مردمی مشخص شد و دامنه خدمت رسانی بسیج به حوزه های دیگر نیازمندی جامعه نظیر سلامت، سازندگی و آموزش نیز رسید اما ظرفیت بسیج تنها به سازماندهی نیروهای دفاعی داوطلب منحصر نمی شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: پس از پایان دفاع مقدس آیت الله هاشمی رفسنجانی که به دلیل حضور در فرماندهی جنگ با حکم امام خمینی بیشترین ارتباط و تعامل را با نیروهای مخلص، باانگیزه و داوطلب و مستعد بسیجی داشت و بیش از هر فرد دیگری به ظرفیت بسیج در حل مسایل و معضلات کشور آگاه بود، تلاش کرد از توانمندی این ایده برای بهره گیری از ظرفیت های بکر و بلااستفاده کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بهره ببرد.

وی با بیان اینکه بسیج در طی سه دهه سپری شده از پایان دفاع مقدس در حوزه های مختلف نظیر سازندگی، خدمت رسانی و آموزش دستاورد چشمگیری داشته است، تصریح کرد: این به معنای رسیدن به حداکثر ظرفیت و توانمندی بسیج در این حوزه ها نیست و اقدامات صورت گرفته گامی کوچک در مسیری طولانی است.

هاشمی رفسنجانی افزود: در این میان پرداختن به حواشی نظیر هزینه کردن از اعتبار و وجه بسیج که برگرفته از آبرو و اعتبار امام، شهدا و نظام و رهبری است مسیر انحرافی است که نباید در آن اسیر شد.

وی ادامه داد: باید جایگاه بسیج و مقبولیت اجتماعی و تخصصی آن به جایی برسد که محبوب ترین، موجه ترین و متخصص ترین چهره های جامعه با افتخار به این جمع بپیوندند و خود را بسیجی بدانند.

وی در ادامه با اشاره به نشست امروز گفت: بیش از ۱۴ سال است که برای هم‌اندیشی و تعامل بیشتر شوراهای اسلامی مراکز استان ها نشستی در کشور تشکیل می شود. نشست هایی با فواصل حدود ۱۰۰ روزه در کشور تشکیل می شود و مصوبات و پیشنهاداتی ارایه شده است که امیدواریم نقشی موثر در ارتقای جایگاه و اثربخشی شوراهای اسلامی ایفا کند.

هاشمی با بیان اینکه شوراهای اسلامی در جمهوری اسلامی در جایگاه یک پارلمان محلی ایفای نقش می کنند، گفت: لازمه ارتقای شوراها افزایش هماهنگی، کارآیی و اثربخشی آنان در مدیریت شهری است.

وی تصریح کرد: در انتخابات اخیر تغییر معناداری در اکثر کلانشهرها و مراکز استان در انتخاب مردم دیده شد، تغییری که می تواند به منزله تمایل عمومی به تحول در مدیریت شهری و ارتقای عملکرد این نهاد نسبت به گذشته تعبیر شود.

هاشمی ادامه داد: امروز آلودگی هوا، ترافیک، ضعف در حمل و نقل عمومی، بافت های فرسوده و آسیب های اجتماعی تنها معضلات تهران به شمار نمی آیند بلکه بسیاری از کلانشهرها و مراکز استان ها نیز از این معضلات رنج می برند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: با گذشت ۲۰ سال از تاسیس نهاد شورا شاهد هستیم از موضوعاتی که قانونگذار برای کاهش بار تصدی گری دولت و تقویت مشارکت مردم در اداره شهرها به نهاد شوراها و شهرداری برخواسته از آن تفویض کرده اما بخش کوچکی عملیاتی شده است در حالی که انتقال وظایفی نظیر خدمت رسانی در حوزه های مختلف به شهروندان مانند آموزش، انرژی و سلامت به مدیریت شهری از دستگاه های می تواند هم از بار سنگین تصدی گری دولت بکاهد و هم کارایی و اثربخشی و مشارکت شهروندان را در ارایه خدمات ارتقا دهد.

هاشمی با بیان اینکه تامین درآمد پایدار یکی از اولویت های مدیریت شهری است، افزود: بخش قابل توجهی از درآمد پایدار باید از طریق دریافت مالیات ارزش افزوده از دولت تامین شود.

وی ادامه داد: فعالیت هایی نظیر حمل و نقل انبوه بر عمومی یا بازیافت از نوع خدماتی هستند که دارای فناوری و تخصص بالا هستند و طبیعی است که دستیابی به این فناوری و تخصص هزیه بر و دشوار است در حالی که انباشت این تجربه در برخی از کلانشهرها و سایر مراکز استان وجود دارد و می تواند با تعامل مناسب و هم‌افزایی مراکز استان فرایند مدرنیزاسیون خدمات شهری و استفاده از فناوری را برای سایر شهرهای متقاضی آسان تر و کم هزینه تر کرد.

هاشمی گفت: وقوع حوادثی نظیر زلزله غرب کشور نشان داد برای افزایش هماهنگی، ارتقای سرعت عمل و کاهش دوباره کاری موازی و پراکندگی در امداد و ارایه خدمات نیاز به ایجاد هماهنگی بیشتر بین مدیریت شهری مراکز استان وجود دارد تا در مواقع بحرانی و نیاز هموطنان به امداد بتوانند با سرعت و صحت و دقت بیشتری به ارایه خدمات بپردازند.

وی یادآور شد: در مجموع باید به این نکته توجه کنیم که نهال نورس مدیریت شهری و سازمان مردم نهاد شوراهای اسلامی برای بارورشدن و شکوفایی و همگرایی و انسجام و تقویت بیشتر درونی نیاز دارد تا بتوان با کمک سایر ارکان نظام نظیر مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه بسترهای توسعه مدیریت شهری را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه انتظار عمومی از منتخبان دوره پنجم شوراهای اسلامی ایجاد تحول، بهبود و ارتقای خدمات در مدیریت شهری است مجلس شورای اسلامی در بعد تصویب قوانین و بودجه بخصوص لایحه مدیریت شهری و دولت در عرصه اجرا می توانند کمک های شایان توجهی در ارتقای سطح خدمات به مدیریت شهری داشته باشند.

دیدگاه کاربران