عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران:

۱۷۰ هکتار زمین در مسیر ریلی تهران – تبریز به فضای شهری پایتخت افزوده شد

کد خبر: 89956
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۰۱ ب.ظ

شهردار تهران گفت: ۱۷۰ هکتار زمین در مسیر راه آهن تهران -تبریز در محدوده شهر تهران، آزاد و در اختیار شهرداری قرار گرفت.

به گزارش ندای مردم ،محمدعلی نجفی روز دوشنبه در حاشیه آئین بهره برداری از ۵۳پروژه شهری منطقه ۱۱ تهران در جمع خبرنگاران افزود: در خصوص قیمت این اراضی اختلاف نظر وجود داشت که در نهایت مقرر شد این زمین به قیمت ۴۵۰ میلیارد تومان در اختیار شهرداری تهران قرار داده شود.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه عرض این زمین کم است نمی توان واگذاری زیادی روی آن انجام داد اما بخش عمده ای از آن به فضای سبز تبدیل می شود.
شهردار تهران تصریح کرد: با آزادسازی این اراضی و توسعه فضای سبز، چهره مناطق ۱۷و۱۸ شهر تهران به طور کلی تغییر کرده و متحول می شود.
نجفی در پاسخ به سئوالی در خصوص تعیین تکلیف پادگان ۰۶ نیز گفت: خوشبختانه تعامل و همکاری بسیار خوبی میان شهرداری تهران و ارتش وجود دارد، اما در مورد این پادگان هنوز به نتیجه نهایی و قطعی نرسیده ایم.
شهردار تهران در خصوص واگذاری زمین به بانک شهر برای تامین اعتبار موردنیاز اقدامات ایمنی خط ۷ مترو نیز گفت: زمانی که تصمیم به تعطیلی این خط گرفته شد بررسی ها نشان داد تامین ایمنی این خط ۳۷۰ تا۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی تصریح کرد: البته این اعتبار برای تامین حداقل ایمنی خط ۷ مترو و فراهم کردن امکان بهره برداری از این خط است.
شهردار تهران خاطر نشان کرد: سالهاست که یک سوم بودجه شهرداری به صورت غیرنقد تامین می شود؛ بدین معنا که بخشی از املاک در اختیار که قابل استفاده عموم نیست به منظور توسعه مترو یا سایر فعالیت ها فروخته می شود.
به گفته وی، از ابتدا نیز قرار نبوده ملکی در شهر فروخته شود.
نجفی در خصوص زمان بهره برداری از خط مترو تهران نیز گفت که از ابتدا نیز زمان اتمام عملیات ایمنی ۳ ماه نخست سال ۹۷ اعلام شد، اما از مسئولان خواستم که در صورت امکان با کار بیشتر، این خط تا پایان امسال به بهره برداری برسد.
وی تصریح کرد: مدیریت شهری برای آماده سازی و بازگشایی خط ۷ مترو تمام توان خود را بکار می گیرد.
شهردار تهران همچنین با اشاره به موضوع خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس، گفت: امیدواریم تا پایان امسال ۴۰۰ دستگاه اتوبوس خریداری و وارد ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران شود.
نجفی در خصوص نوسازی بافت فرسوده پایتخت نیز اظهار کرد که دراین باره طرحی تهیه شده که ایده اصلی آن نوسازی محلات است.
وی با بیان اینکه این طرح مورد تایید رئیس جمهوری نیز قرار گرفته، افزود: در این طرح به جای نوسازی پلاک به پلاک، مردم به ساختمان دیگری منتقل و کار نوسازی در محله انجام می شود.
وی اظهار کرد: این طرح امکان فراهم کردن خدمات جانبی در کنار نوسازی را فراهم می کند و در اجرای آن شهرداری، بانک ها و وزارت راه و شهرسازی با یکدیگر همکاری خواهند داشت.
به گفته شهردار تهران، در حال برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای طرح و مشخص کردن محله های ابتدایی برای نوسازی در تهران هستیم.

دیدگاه کاربران