عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران :

اقدامات انجمن اقتصاد شهری در پیوند دانشگاه و نظام بانکی

کد خبر: 89972
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۹ ق.ظ

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران اظهار کرد: برای شناسایی روش‌های تأمین مالی با نگاه بانکی، مدل جامعی وجود نداشت و به شکل سنتی عمل می‌شد اما غالب مدل‌های خوبی که انجمن علمی اقتصاد شهری در بستر فضای علمی تولید می‌کند را در اختیار دستگاه‌های بانکی و حتی بانک مرکزی قرار می‌دهد.

به گزارش ندای مردم ،سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی، رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران درباره فعالیت‎های این انجمن اظهار کرد: انجمن علمی اقتصاد شهری در سال ۱۳۸۹ با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را آغاز کرد و عمده فعالیت آن در حوزه آموزش تخصصی مدیران شهری سراسر کشور است و همچنین اقدام به پژوهش‌های تحقیقاتی و انتشار مجله علمی پژوهشی دارای اعتبار بین‌المللی کرده است.

وی ادامه داد: برگزاری همایش بین‌المللی اقتصاد شهری که یک دوره آن انجام شده و مشاوره علمی در سراسر کشور به ویژه برای شهرداری‌ها از دیگر اقدامات انجتم شده توسط این انجمن بوده است. این انجمن، تنها انجمن علمی در سراسر کشور است که علی رغم جوان بودن، سه بار از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه برتر را به شکل سراسری کسب کرده و اکنون به یک اتاق فکر قوی و مؤثر در سراسر شهرداری‌های کشور به ویژه کلان شهرها تبدیل شده است.
طباطبایی اظهار کرد: اخیرا هم فعالیت‎های بین‌المللی خود را توسعه داده و حتی شهرداری‌های کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اروپایی نیز به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با ما در حال ارتباط و تبادل تجربه هستند. دیگر کار خوبی که انجام شده، تعامل با دانشگاه‌های موفق داخلی و خارجی در سراسر نقاط دنیا به ویژه اروپا و آمریکاست.
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری درباره اقدامات این انجمن در حوزه بانکی نیز اظهار کرد: یکی از مسائلی که تاکنون مغفول بوده، این است که انجمن و نهاد کافی برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و نظام بانکی وجود نداشته و یکی از کارهایی که ما دنبال کردیم این بود که برای پیوند مؤثر بین دانشگاه‌ها و مراکز بانکی، پا به عرصه مطالعه بانکداری شهری و اجتماعی با نگاه اقتصاد شهری بگذاریم.

سه‌شنبه///اقدامات انجمن اقتصاد شهری در پیوند دانشگاه و نظام بانکی
وی یادآور شد: همانگونه که مطلعید ۷۴ درصد جمعیت کشور ما شهرنشین هستند و تا سال ۲۰۵۰ به مرز ۸۴ درصد در دنیا خواهد رسید و در حال حاضر، عمده پروژه‌های شهری نیازمند تأمین مالی هستند و تا این اقدام صورت نگیرد، نمی‌توانند فعالیت‌های خود را به خوبی انجام دهند بنابراین برای شناسایی روش‌های تأمین مالی با نگاه بانکی و وظایف بانکداری در این بخش، هیچگونه مدل و الگوی جامعی وجود نداشت و صرفا بر مبنای سنتی حرکت می‌شد اما الان، غالب مدل‌های خوبی که انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در بستر فضای علمی تولید می‌کند را در اختیار دستگاه‌های بانکی و حتی بانک مرکزی قرار می‌دهد.
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تأکید کرد: از همه مهمتر اینکه تا به این لحظه هیچ نهاد علمی، نگاه اجرایی کشورهای موفق را در بستر بانکی، اقتصادی و شهری پیوند نداده است که بتواند در قالب یک بسته کاربردی در اختیار دستگاه‌های مدیریت شهری و بانکی در درون کشور قرار دهد.
طباطبای گفت: توجه به همکاری بسیار خوبی که دولت محترم، به ویژه سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه با ما داشتند، مجوز آموزش کارکنان دولت را در بخش‌ها و حیطه‌های اقتصاد شهری و بازرگانی به انجمن دادند که اتفاق بی‌نظیری است؛ چون هیچ انجمن علمی به چنین رتبه‌هایی دست پیدا نکرده است که به عنوان یک نهاد متولی در زمینه‌های اقتصادی، اقتصاد شهری و بازرگانی، فعالیت‌های آموزشی در سطح کارکنان دولت انجام دهد.
وی یادآور شد: گواهی‌هایی که این انجمن صادر می‌کند به لحاظ تأیید دولت جمهوری اسلامی ایران نیازی به تعیین سطح ندارد و کارکنان دولت می‌توانند به صورت مستقیم از آن در مسیر ارتقای شغلی خود استفاده کنند و این اتفاق باعث کاربردی شدن انجمن، فراتر از شهرداری‌ها شده است.
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایان گفت: تاکنون غالب دستگاه‌ها، انجمن‌ها و نهادهای علمی، صرفا بر روی جامعه هدف خاص و خُرد خودشان متمرکز می‌شدند اما ما با تبیین چهار ضلعی دولت، شهرداری، دانشگاه و دستگاه‌های مرتبط توانستیم به نتایج مثبتی دست پیدا کنیم.

دیدگاه کاربران