عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان بهزیستی :

۴۲۰ هزار معلول روستایی تحت پوشش توانبخشی مبتنی بر جامعه

کد خبر: 90008
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱ ق.ظ

رئیس سازمان بهزیستی از اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه برای ۴۲۰ هزار معلول روستایی خبر داد و گفت: این طرح در مناطق شهری نیز اجرا می شود.

به گزارش ندای مردم ، انوشیروان محسنی بندپی در گردهمایی بزرگ روز جهانی معلولان افزود: عوارض ناشی از بیماری، سالمندی، حوادث و اختلالات ژنتیکی شرایطی را فراهم کرده است که روز به روز شاهد افزایش آمار معلولیت ها در کشور هستیم، بر همین اساس بهزیستی در نگاه جدید و علمی به معلولیت، اقدامات پیشگیرانه ای را به عنوان اصلی ترین استراتژی خود قرار داده است.

وی افزود: مداخلات بهنگام، توانمندسازی، حمایت های اجتماعی، اجباری شدن آزمایش های ژنتیک و … از جمله اقداماتی است که توسط بهزیستی انجام می شود.

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه تمامی کودکان زیر یک سال در حال حاضر شنوایی سنجی شده اند، گفت: توسعه غربالگری از اقدامات اصلی سازمان بهزیستی است، به طوری که کودکان سه تا پنج سال تحت پوشش غربالگری بینایی و نوزادان از بدو تولد نیز غربالگری شنوایی می شوند؛ این در حالی است که بر اساس ماده ۷۵ قانون برنامه ششم، با اجباری کردن غربالگری اختلالات ژنتیکی می توانیم سالانه از تولد ۳۰ هزار کودک معلول جلوگیری کنیم.

بندپی در مورد اجرای برنامه های سازمان بهزیستی نیز اظهار داشت: در حال حاضر ۴۲۰ هزار معلول روستایی تحت پوشش طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه هستند و از خدمات توانبخشی بهره مند می شوند.

وی همچنین از اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: بر اساس قانون برنامه ششم، این طرح در مناطق شهری نیز اجرایی خواهد شد که ما این کار را از سیستان و بلوچستان شروع کرده ایم.

بندپی گفت: مناسب‌سازی، قرار گرفتن خدمات توانبخشی در بحث بیمه پایه، تأسیس صندوق حمایت‌های شغلی از معلولان و مکلف کردن دستگاه‌ها برای اجرای قانون ۳ درصد از مفاد لایحه قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است که در هفته‌های آتی در صحن مجلس شورای اسلامی وصول شود. امیدوارم در لایحه بودجه ۹۷ نیز اعتبارات لازم برای اجرایی‌شدن قانون حمایت از حقوق معلولان پیش‌بینی شود.

دیدگاه کاربران