عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل مهندسین مشاور طرح‌ومعماری :

تاثیر استفاده از حمل‌ونقل ریلی در زمان زمین‌لرزه

کد خبر: 90194
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۲:۱۶ ب.ظ

امکان امدادرسانی در کوی و کوچه‌های هفت یا هشت متری به‌سختی صورت خواهد گرفت. در این شرایط برای بیرون رفتن مردم از شهر، ترافیک سنگینی ایجاد خواهد شد که بر شدت بحران خواهد افزود. حال اگر سیستم حمل‌ونقلی از خودرومحور بودن به سمت ریل‌محور بودن چه در حمل‌ونقل شهری و چه برون‌شهری می رفت، تا حد زیادی می‌توانست در مدیریت بحران موثر افتد.

به گزارش ندای مردم ،گیتی اعتماد، مدیرعامل مهندسین مشاور طرح‌ومعماری در توضیح بهترین شیوه حمل‌ونقل در زمان وقوع زلزله گفت: در تحلیل این موضوع فقط باید شرایط فعلی را سنجید و در مورد شرایط ایده‌آلی که نیست، نباید صحبت کنیم.در حال حاضر باید مسئولیت‌ها برای انتخاب بهترین شیوه برخورد با بحران، آن هم در شرایطی که تمهیدات قبلی‌ای اندیشیده نشده تقسیم شوند. دولت، شهرداری، استانداری‌ها، پژوهشکده‌های زلزله و مسئولان حمل‌ونقل شهری باید مسئولیت‌های خود را بشناسند و از همین حالا که اتفاقاً دیر هم هست آماده باشند.

اعتماد ادامه داد: امکان امدادرسانی در کوی و کوچه‌های هفت یا هشت متری به‌سختی صورت خواهد گرفت. در این شرایط برای بیرون رفتن مردم از شهر، ترافیک سنگینی ایجاد خواهد شد که بر شدت بحران خواهد افزود. حال اگر سیستم حمل‌ونقلی از خودرومحور بودن به سمت ریل‌محور بودن چه در حمل‌ونقل شهری و چه برون‌شهری می رفت، تا حد زیادی می‌توانست در مدیریت بحران موثر افتد. این مهم، تاثیر غیرقابل انکار استفاده از حمل ونقل ریلی بر مدیریت بحران زلزله در کلان شهرها را نشان می‌دهد.

این استاد دانشگاه توضیح داد: امروز حتی در مبحث آلودگی هوا، که مدیریت کردنش آسان‌تر از وقوع بلایای طبیعی‌ای همچون زلزله است هم مدیریت سازمان‌مندی وجود ندارد. ماشین‌های سواری، مینی‌بوس‌های قدیمی و موتورسیکلت‌ها هرروز شهر را آلوده‌تر می‌کنند، در حالی‌که حرکت به سمت استفاده از حمل‌ونقل عمومی و دستیابی به سوخت باکیفیت‌تر ضرورت فوری کشور است.

گیتی اعتماد اضافه کرد: اساساً حمل‌ونقل خصوصی و شخصی در تهران باید از بین برود وگرنه معضل آلودگی در زمان وقوع زلزله با توجه به اینکه نفس کشیدن را در گردوغبار حاصل از ویرانه‌ها سخت‌تر می‌کند و در خیابان‌ها خودروهای سراسیمه نیز به کلافی سردرگم شبیه می‌شوند، عملاً امکان امدادرسانی وجود نخواهد داشت. اینجاست که ضرورت استفاده از حمل‌ونقل سبز یعنی قطار شهری و برون‌شهری برای شهری مثل تهران که معابر و مبادی داخلی و ورودی و خروجی‌اش در شرایط عادی پر از ترافیک است خودش را نشان می‌دهد.

اعتماد اضافه کرد: چند سال قبل مهندس معین‌فر و مهندس نادرزاده دو تن از متخصصان زلزله کشور به‌همراه متخصصان ژاپنی مطالعات بسیار دقیقی در مورد زلزله احتمالی تهران را انجام دادند که قرار شد مرحله دوم در مورد تمهیدات بعد از زلزله تهران، انجام شود که به دلایل واهی این پروژه از دست آن متخصصان به‌نام گرفته شد که اگر آن کار انجام می‌شد کشور ما هم می‌توانست تجربه‌ای مشابه کشور ژاپن یا کشورهای اروپایی را در زمان وقوع زلزله داشته باشد. اما با وجود سودای شهرفروشی نمی‌توان امید اصلاح و بهبود داشت. در این شرایط هرقدر هم که در شبکه‌های مجازی مشکلات مطرح شوند مهم نیست.

دیدگاه کاربران