عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای شهر تهران:

هرگونه تغییر در نرخ عوارض شهری باید به تصویب شورا برسد

کد خبر: 90209
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲ ب.ظ

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش گفت: لازم می‌دانم از اختیارات شورای شهر مبنی برضرورت تصویب هرگونه تغییر در نوع و میزان هرگونه عوارض شهری دفاع کنم.

به گزارش ندای مردم ، مجید فراهانی؛ عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش در سی و پنجمین جلسه علنی شورای شهر در تذکری بیان داشت: براساس بند ۱۹ ماده ۷۱ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور موضوع وظایف شورای اسلامی شهر تصویب لوایح، برقراری یا لغو هرگونه عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن از اختیارات شورای اسلامی شهر بوده و شهرداری موظف است هرگونه تغییر در نرخ و عوارض شهری را به تصویب شورای اسلامی برساند.وی افزود: در هفته‌ای که گذشت شاهد اعلام رسمی تغییر نوع و نرخ عوارض طرح ترافیک در سال ۹۷ از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بودیم به گونه‌ای که اعلام این تغییر ابهامات و مباحث متعددی را در رسانه‌ها و محافل کارشناسی در خصوص موفقیت یا شکست آن در بهبود وضعیت ترافیکی شهر تهران ایجاد کرد و به تناسب آن اعضای شورای شهر که از جزئیات تغییر و طرح توجیهی کارشناسی آن بی‌اطلاع بودند محل رجوع و پرسش قرار گرفتند.

فراهانی در ادامه گفت: وارد محتوای طرح جدید و ارزیابی آن نمی‌شوم اما لازم می‌دانم از اختیارات شورای شهر مبنی بر ضرورت تصویب هرگونه تغییر در نوع و میزان هرگونه عوارض شهری دفاع کنم.

وی افزود: شورای شهر از بدو تاسیس تاکنون ۱۵ مصوبه مجزا در موضوعات مختلف مرتبط با تردد در محدوده طرح ترافیک داشته است و در موارد متعددی اقدام به اصلاح یا تغییر نوع یا میزان عوارض مربوطه کرده است. حال چگونه است که شهرداری این بار در رویه‌ای غیر معمول بدون اطلاع و تصویب شورا اقدام به اعلام سراسری تغییر نرخ و نوع عوارض تردد در طرح ترافیک در سال جدید کرده است.

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش از معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران درخواست کرد در موعد مقرر لایحه اصلاحی مبنی بر میزان و نوع عوارض مذکور به همراه طرح توجیهی کارشناسی شده آن را به صحن شورا جهت بررسی وتصویب نهایی ارسال کند.

دیدگاه کاربران