عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری شهردار تهران:

۴۵۰ هزار میلیارد ریال برای اتمام پروژه‌های ناتمام شهر تهران نیاز است

کد خبر: 90223
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱:۰۶ ب.ظ

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری شهردار تهران گفت: رکود ۶ ساله مسکن اثرات بسیاری در نظام مالی داشته و اتکاء بیش از حد به ساخت و ساز، ما را با حجم انبوهی از پروژه‌های نیمه‌کاره مواجه کرده است که حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان برای اتمام آن‌ها نیازمندیم.

به گزارش ندای مردم ، حجت‌الله میرزایی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهردار تهران با حضور در سی‌وپنجمین نشست شورای شهر تهران اظهار کرد: توسعه شهری که برمبنای هویت کلانشهری می‌باشد، فرآیندی یکپارچه و فراگیر است؛ لازمه اینکه یک برنامه توسعه موفق شود، وجود یک گفت‌وگوی مستمر بین کارشناسان با سیاست‌گذاران است.

میرزایی آینده منطقه شهر تهران را موثر از آینده کلان ملی، منطقه‌ای و جهانی برشمرد و گفت: به هیچ وجه نمی‌توان برای شهر تهران یک برنامه مستقل از فضای ملی ترسیم کرد.

وی افزود: مدیریت شهری عمدتا مدیریت ساخت و سازی بوده که باید به مدیریت ساز و کاری تبدیل شود. شهر یک پدیده ماشینی قابل کنترل توسط شهرداری و مدیریت شهری نیست.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری شهردار تهران ادامه داد: تشکیل ۱۷ کارگروه تخصصی از نخبگان شهر تهران یکی از اقدامات مهم بوده که ۶۰۰ صاحب‌نظر شناسایی شدند‌. مطالعه تطبیقی بین تهران و سایر کلانشهرها و لحاظ کردن ۸۰۰ شاخص مقایسه‌ای آماده شده است؛ جمع‌آوری و بازخوانی اسناد بالادستی نیز مد نظر بوده می‌باشد.

میرزایی بیان کرد: ساختار برنامه سوم یک ساختار فضایی سه سطحی می‌باشد که می‌بایست از سه سطح یکپارچگی افقی، عمودی و بین گروه‌های ذی‌نفع برخوردار باشد که این برنامه در شهرداری تهران تدوین خواهد شد و در همه کمیسیون‌ها از گروه‌های کارشناس و اعضای شورای شهر دعوت می‌شود تا همزبانی بین شورای شهر و شهرداری جلوه‌گر شود.

وی آسیب‌شناسی روند توسعه شهر تهران و ارزیابی میزان تحقق طرح جامع و طرح تفصیلی را از دیگر اقدامات انجام‌شده برشمرد و گفت: آن چه که در برنامه گذشته شهرداری مغفول مانده، تقویت نهاد برنامه‌ریزی، بی‌توجهی به نظام حکمرانی شهری، بی‌توجهی به کسب و کار، عدم توجه به ویژگی‌های آمایشی، نادیده گرفتن هویت‌های هر منطقه و … است.

او تهران را یک شهر از ریخت افتاده تلقی کرد و اذعان داشت: توسعه تهران یک توسعه ناهم‌فاز و ناپایدار و ناموزون است؛ به عبارت دیگر بین حوزه‌های فیزیکی با حیطه‌های فرهنگی هم‌فازی وجود نداشته است.

میرزایی خاطرنشان کرد: کسی امروز مسئولیت الگوی توسعه و اتفاقاتی که در شهر تهران رخ داده است را گردن نمی‌گیرد. الگوی توسعه یک الگوی شهردارمحوری می‌باشد که این تمرکز از دیگر معایباست.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری شهردار تهران ادامه داد: تشکیل ۱۷ کارگروه تخصصی از نخبگان شهر تهران یکی از اقدامات مهم بوده که ۶۰۰ صاحب‌نظر شناسایی شدند‌. مطالعه بیان کرد: برنامه سوم باید تلاش کند تا آلودگی‌های زیست‌محیطی را بکاهد و همچنین دسترسی به آب باکیفیت را ارتقاء دهد. یکی از مسائل اساسی که مدیران دائما مطرح می‌کنند، آسیب‌پذیری نظام مالی شهر تهران است که بر پایه ساخت و ساز بنا شده است.

او افزود: رکود ۶ ساله مسکن اثرات بسیاری در نظام مالی داشته و اتکاء بیش از حد به ساخت و ساز، ما را با حجم انبوهی از پروژه‌های نیمه‌کاره مواجه کرده است که حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان برای اتمام آن‌ها نیازمندیم.

دیدگاه کاربران