عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی :

راه اندازی گلخانه های شهری نیاز به تغییر کاربری ندارد

کد خبر: 90313
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸ ب.ظ

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: راه اندازی گلخانه های شهری با هدف تولید محصولات کشاورزی گلخانه ای در تمام شهرهای کشور نیاز به تغییر کاربری ندارد.

به گزارش ندای مردم ،محمدعلی طهماسبی افزود: مسئولان جهاد کشاورزی در تمام شهرهای کشور ملزم به همکاری با متقاضیان اجرای این گونه طرح ها برای سالم‌سازی هوای شهرهای آلوده یا در معرض آلودگی هستند.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی از هرگونه فعالیت و اقدام منجر به توسعه شتابزده پرهیز می کند، گفت: راه اندازی و ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی و باغداری در حیطه کاری بخش خصوصی است.

به گفته وی ، مسئولان اجرایی در هر یک از مناطق فاقد صنایع تبدیلی می توانند با ارائه بسته های حمایتی به سرمایه گذاران بخش خصوصی نسبت به راه اندازی این گونه صنایع برای بسته بندی محصولات کشاورزی و باغی و ایجاد اشتغال برای بخشی از بیکاران اقدام کنند. وی همچنین اظهار کرد: دوره کشاورزی و باغداری سنتی در ایران به‌سر آمده و تحول در این دو بخش برای افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه‌ها ضروری است.

طهماسبی افزود: با توجه به کمبود منابع آبی در کشور و ضرورت تولید محصولات کشاورزی مرغوب برای رقابت با محصولات کشاورزی سایر کشورها استفاده از روش های سنتی گذشته در هر دو بخش کشاورزی و باغداری امروزه جوابگوی نیاز جامعه نیست.

او اظهار کرد: ایجاد تحول در بخش کشاورزی و باغداری با استفاده از تکنولوژی روز، مکانیزه کردن کشاورزی، تغییر الگوی کشت ، اصلاح باغات ، جایگزینی ارقام مقاوم در مقابل سرما و خشکسالی و استفاده از روش های آبیاری نوین تحت فشار برای افزایش راندمان تولید و هزینه های تمام شده محصول در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

وی گفت: همراه با در نظر گرفتن تسهیلات کم‌بهره بانکی برای استفاده کشاورزان و باغداران امسال بیش از ۴۰ میلیون اصله نهال میوه اصلاح شده و کددار برای توزیع در بین باغداران کشور از سوی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. وی افزود: براساس تحقیقات و بررسی های انجام شده بیش از ۴۰ درصد تلفات آب در بخش کشاورزی و باغداری کشور ناشی از استفاده از روش های منسوخ انتقال آب ازسوی کشاورزان و باغداران از جمله انتقال آب از طریق کانال و یا نهرهای هدایت آب است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه استفاده از کانال و آبرو برای انتقال آب کشاورزی با توجه به کاهش روزافزون منابع آبی در کشور ضمن افزایش نیاز آبی هزینه‌های تولید محصولات کشارزی و باغی را افزایش می‌دهد، گفت: دولت با هدف ترویج فرهنگ استفاده از روش های آبیاری نوین تحت فشار در بین کشاورزان و باغداران ۸۵ درصد از هزینه های اجرای طرح های آبیاری نوین را در اختیار مجریان این گونه طرح ها قرار می دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰۰ ایستگاه تحقیقات کشاورزی در کشور در اصلاح الگوهای کشت و تولید ارقام پرمحصول و کم هزینه کشاورزی و باغبانی فعالیت دارند برای راه اندازی ایستگاه تحقیقات کشاورزی در شهرستان کوثر استان اردبیل قول مساعد داد.

طهماسبی با اشاره به تولید قابل توجه گردو در خلخال و میوه به در شهرستان کوثر بر لزوم ایجاد نهالستان گردو و به برای حمایت از باغداران منطقه جنوب استان و در اختیار گذاشتن آخرین یافته های علمی کشاورزی و باغداری برای افزایش راندمان این گونه میوه ها در دو شهرستان جنوب استان اردبیل تاکید کرد.

طهماسبی توسعه کشاورزی شهری با هدف افزایش سرانه فضای سبز و مقابله با پدیده آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور را از برنامه های در دست اجرای وزارت جهاد کشاورزی ذکر کرد.

وی تشریح کرد: دعوت از پروفسور ییلماز از کشور ترکیه و برگزاری دوره های آموزشی از سوی هیئت اعزامی از این کشور به ایران در بین تولید کنندگان گردو در استان های همدان و آذربایجان شرقی نتایج خوبی را در بحث افزایش راندمان تولید به همراه داشته است. وی از برگزاری دوره آموزشی برای باغداران گردوی خلخال با دعوت مجدد از این هیئت ترکیه ای در آینده خبر داد.

دیدگاه کاربران