عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس شورای شهر تهران :

تمرکز بر وظایف زمین‌مانده شهرداری بجای ورود به فعالیت‌های مشترک با سازمان فرهنگی، تبلیغی، اجتماعی و دینی

کد خبر: 90380
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲:۵۳ ب.ظ

رئیس شورای شهر تهران گفت: انتظار شهروندان تهرانی از مدیریت شهری، تمرکز بر وظایف زمین مانده تخصصی خود بجای ورود به حیطه مشترک شهرداری با سازمان فرهنگی، تبلیغی، اجتماعی و دینی است.

به گزارش ندای مردم، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در سی و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران که امروز یکشنبه، یکم بهمن‌ماه درحال برگزاری است با اشاره به فرارسیدن ماه بهمن و تبریک آخرین سال دهه چهارم انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ‌لازم است در ابتدا به دو مناسبت روزگذشته اشاره کنم؛ ابتدا نخستین سالگرد حادثه پلاسکو، که یاداور فاجعه‌ای تلخ برای تهران و خاطره‌ای ماندگار از رشادت‌ها و فداکاری‌ها آتش‌نشانان عزیز بود؛ هرچند گزارش ملی حادثه پلاسکو، از سوی کمیته منتخب ریاست محترم جمهور تدوین و در صحن علنی شورای پنجم نیز ارائه شد اما به نظر افکارعمومی و بازماندگان و آسیب‌دیدگان از این حادثه نسبت به برخورد با مقصران‌، تضمین عدم تکرار حوادث مشابه و نوسازی ساختمان پلاسکو به اقناع کافی نرسیده باشند.

وی ادامه داد: احساس امنیت واعتماد شهروندان به سیستم ایمنی ونهادهای نظارت بر ساخت وبهره‌برداری از اماکن شهری، با فروریختن ساختمان پلاسکو‌، ترکی عمیق برداشت و نهادهای ذیربط بخصوص شهرداری تهران، بایست حداکثر تلاش خود را برای بازگرداندن این اعتماد وجبران خلل وارد آمده به سرمایه اجتماعی متمرکز کنند.مناسبت دیگر روز گذشته سالروز درگذشت مهندس بازرگان از چهره های رنج کشیده ودلسوز ایران معاصر بود.

هاشمی افزود: این چهره ارزشمند که حدود چهل سال فعالیت سیاسی اثرگذار داشت از ابتدای نهضت ملی شدن صنعت نفت در کنار دکتر مصدق حضور داشت و پس از کودتای ۲۸ مرداد‌، با تایید دکتر مصدق نهضت آزادی ایران را بهمراه آیت الله طالقانی، بعنوان گرایش مذهبی جبهه ملی ایران تاسیس کرد و بدلیل فعالیت‌های سیاسی وروشنگری خود در دهه سی و چهل دستگیر و زندان وتبعید را تجربه کرد و بدلیل تخصص، تجربه‌، سوابق درخشان و خدماتی که به کشور کرده بود از سوی امام خمینی(ره) به‌عنوان نخست وزیر دولت موقت برگزیده شد.

وی اضافه کرد: مهندس بازرگان اولین مجری سیستم لوله کشی آب تهران ودر دوره‌ای با حکم دکتر مصدق مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بود. در دوران پس از انقلاب نیز علاوه بر نخست وزیری دولت موقت‌، وی بعنوان نماینده تهران در دوره اول مجلس شورای اسلامی حضور یافت. آنچه که باید در این فرصت کوتاه به آن اشاره کنم، لزوم پاسداشت وگرامیداشت شخصیت‌های نظیر مهندس بازرگان برای تاریخ و نسل‌های آینده است.

‌‌رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با بیان اینکه اختلاف سلیقه و اختلاف نظرهایی که بین مرحوم بازرگان با امام خمینی‌، شهید بهشتی و آیت الله هاشمی رفسنجانی وجود داشت‌، نباید موجب این شود که ما خدمات این چهره‌ها را نادیده بگیریم و آنان را مقابل انقلاب فرض کنیم، مهندس بازرگان تا آخرین روز فعالیت مجلس اول و در اوج اختلاف نظر این طیف با خط امام(ره) در اوج جنگ، حضوری فعال وجلساتی مداورم با رئیس وقت مجلس آیت الله هاشمی رفسنجانی داشت که نشان می‌دهد حفظ منتقد و مخالف در درون سیستم می‌تواند به بالندگی آن بیافزاید. اگرچه تفاوت فکری و مواضع مهندس بازرگان در دهه نخست انقلاب با نیروهای خط امام مشهود بود اما وی نیز در طول بیش از ۴ دهه فعالیت سیاسی خود‌، تغییر فکری را تجربه کرد و گرامیداشت شخصیت وی‌، به معنای تایید تفکر وی پیش از تحول یا بعد از آن‌، نمی‌باشد.

هاشمی در ادامه با اشاره به ارائه لایحه بودجه از سوی شهردار تهران به شورا، گفت: این نخستین تجربه همکاری شورای پنجم با شهردار منتخب خود در تدوین وتصویب بودجه سالانه است. ‌همانگونه که بارها گفته شده است، کاهش هزینه وافزایش شفافیت، یکی از اولویت‌های اصلی مورد مطالبه شهروندان تهرانی است که بودجه سالانه از مهمترین مصداق‌های آن محسوب می‌شود. بودجه شهرداری تهران از حیث حجم و منابع ومصارف، از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که در مواردی، بودجه معاونت‌های زیربط در شهرداری از بودجه وزارت خانه‌های مشابه خود در دولت حجم بیشتری دارد، بنابراین تدوین واجرای صحیح این لایحه اهمیت بسزایی در برقراری انضباط مالی در مدیریت شهری دارد.

وی تصریح کرد: همزمانی آغاز شورای پنجم با بحران مالی و کمبود نقدینگی در شهرداری تهران که ناشی از عملکرد انبساطی و مصرف بی‌رویه منابع مالی در گذشته است‌، موجب رکود در فعالیت‌های زیربنایی و اختلال در انجام تعهدات شهرداری تهران شده است. بنابراین در لایحه بودجه سال ۹۷، کاهش هزینه‌های غیرضروری، حذف ردیف‌های غیرشفاف و در اولویت‌های قرار دادن ضرورت‌های مدیریت شهری‌، رویکرد اصلی شورای پنجم در بررسی لایحه بودجه خواهد بود.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه ‌انتظار شهروندان تهرانی از مدیریت شهری، تمرکز بر وظایف زمین مانده تخصصی خود بجای ورود به حیطه فعالیت‌های مشترک شهرداری با سازمان فرهنگی، تبلیغی، اجتماعی و دینی است، افزود: کاهش معضل آلودگی هوا وترافیک با تقویت سیستم حمل ونقل عمومی، نوسازی بافت‌های فرسوده وکاهش آسیب‌پذیری در برابر زلزله، کاهش آسیب‌های اجتماعی و توجه به محیط زیست از اولویت‌های شهر تهران است که امیدواریم به اولویت‌های اختصاص منابع و بودجه نیز تبدیل شود.

دیدگاه کاربران