عضویت در خبرنامه الکترونیک

روحانی: نیاز به مذاکرات با هیچ کسی و توافق با هیچ قدرت نداریم

کد خبر: 90484
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶ ق.ظ

رئیس‌جمهور گفت:مسئولین ما برای توانمندی دفاعی‌شان نیاز به مذاکرات با هیچ کسی و توافق با هیچ قدرت ندارند و نخواهند داشت.

به گزارش نداي مردم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح ۱۰ مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در ۱۰ استان کشورکه صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: در هر جنگ و دفاعی قبل از بحث سخت‌افزارها باید به فکر نرم‌افزارهای آن دفاع و جنگ باشیم. اولین نرم‌افزار برای یک دفاع و ایجاد حماسه در برابر متجاوزین مشروعیت آن دفاع است. اگر نتوانید روشن کنید که دیگری تجاوز کرده و ما مدافع هستیم و آغازگر نیستیم و می‌خواهیم از سرزمین‌مان، ملت‌مان، شرف‌مان و از استقلال‌مان دفاع کنیم، ملت پای کار نمی‌آید و از آن جنگ خسته می‌شود.

وی ادامه داد: اگر مشروعیت جنگ برای مردم روشن نمی‌شد که این جنگ دفاع، ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز است، ممکن است جنگ ۸ تا ۱۰ سال طول بکشد. علاوه بر آنکه در یک جنگی فرمانده آن جنگ مرجع تقلیدی و شخصیتی باشد که همه مردم به او عشق می‌ورزیدند، جنگی که همه مردم، فرهیختگان، علما، صاحب‌نظران و همه اقشار مردم به خوبی حس می‌کردند که در برابر این فرد متجاوز باید ایستادگی کنند و راهی جز این وجود ندارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم به خوبی برایشان روشن شد که نه سازمان ملل، نه کشورهای منطقه و نه حتی کشورهای دوست که عددشان خیلی نبود کسی نیست که از کشور و ناموسشان دفاع کند، افزود: مشروعیت نرم‌افزار اصلی برای دفاع و جنگ در برابر متجاوزین است. جنگ فراز و نشیب دارد. شهید و مجروح دارد، افرادی اسیر و خانه‌هایی ویران می‌شود. کار سختی است و همه اینها را مشروعیت آسان می‌کند.

روحانی در ادامه با اشاره به اهمیت اعتماد مردم در دوران ۸ سال دفاع مقدس، یادآور شد: اگر مردم به سازمان رزم، به فرماندهان میدان، به فرماندهان دفاع، به مقامات ارشد سیاسی کشور اعتماد نداشته باشند، نه خودشان به میدان جنگ می‌آیند و نه اجازه می‌دهند همسران و فرزندانشان به میدان جنگ بیاید. اینکه می‌بینید مردم عزیران خود را با افتخار بدرقه می‌کردند و با لبخند با آنها خداحافظی می‌کردند، اگر جنازه آنها برمی‌گشت به آن افتخار می‌کردند برای این بود که به فرماندهی جنگ اعتماد داشتند. اگر اعتماد به فرماندهان جنگ نبود و بنا بود هر روز تردید کنیم و برای هر عملیات ساعت‌ها بحث کنند آیا می‌شد جنگ را اداره کنیم یا نمی‌شد.

رئیس جمهور افزود: هفته‌های اول جنگ مجلس شورای اسلامی (مجلس اول) بر مبنای احساس وظیفه‌شان مخصوصا نمایندگان استان‌هایی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند در مجلس هر روز یک بحثی بود. بعضی‌ها می‌آمدند داد و فریاد می‌زدند و می‌گفتند فرماندهان را بخواهید چرا اینجا و آنجا اینچنین شد. خب مشکلات هم زیاد بود. نه ارتش آنچنان آماده بود نه سپاه. ما آمادگی برای چنین جنگی نداشتیم و سال‌های اول انقلاب بود و هر روز یک مشکلی داشتیم.

روحانی با اشاره به شرایط روزهای اول جنگ تحمیلی و پیگیری‌های نمایندگان دوره اول مجلس شورای اسلامی، گفت: هر روز یک فرماندهی مخصوصا از فرماندهان ارتش را به مجلس احضار می‌کردند. سر و صدا و داد و فریاد راه می‌انداختند. حالا یا قانع می‌شدند یا نمی‌شدند؛ هفته بعدش امام(ره) پیغام داد که مجلس به این کارها ربطی ندارد و به کار خودش برسد. اگر می‌خواهد پشتیبانی و کمک کند این کارها را انجام دهد. اینجا جلسه احضار فرماندهان نیست. نیروهای مسلح فرمانده دارد و از طرف من افرادی هستند که نظارت می‌کنند. مقام معظم رهبری و مرحوم ایت‌الله هاشمی رفسنجانی نمایندگان امام در زمان جنگ بودند.

وی اضافه کرد: اگر مجلس می‌خواست به آن کار ادامه دهد و هر روز می‌خواست برای هر عملیاتی تحقیق و تفحص کند، آیا این روند برای کشور در آن زمان مناسب بود؟ واقعیت این است که اگر ما کار را به اهلش واگذار نکنیم و به آن اعتماد نکنیم. بخواهیم قدم به قدم راجع به مسائل، فرقی نمی‌کند در جنگ یا مسائل دیگر کار پیش نمی‌رود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگرپروژه‌ای را به یک پیمان کاری واگذار کنیم و هر روز بخواهیم از آن ایراد بگیریم، آیا کار پیش می‌رود؟ افزود: یکی از مشکلات امروز کشور ما این است که زیادی احساس وظیفه می‌کنیم و همه می‌خواهیم راجع به همه مسائل احساس وظیفه کنیم. در حالی که یک چارچوب و مقرراتی است. فردی مسئول شده، دولت مسئول شده، نیرویی مسئول شده است. اگر این اعتماد به سازمان رزم، مدیریت جنگ و مدیریت کشور حاصل نمی‌شد، گاهی نصیحت امام گاهی نهیب امام گاهی کمک امام حاصل نمی‌شد، جنگ اداره نمی‌شد. این همه فراز ونشیب و این همه مشکلات در آن زمان حل نمی‌شد.

وی اضافه کرد: در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی روز به روز این اعتماد بیشتر شد و هرچه رو به جلو رفتیم کار پیش رفت. آن لحظه اول که جنگ شروع شد مردم در بهت فرو رفتند، کسی فکر نمی‌کرد و برنامه ریزی نشده بود. اطلاعیه داده نشده بود. ناگهان ساعت ۲ بعدازظهر مرکز فراوانی از کشور از جمله تهران بمباران و جنگ آغاز شد.

رئیس‌جمهور گفت:‌ باید آماده باشیم تا تهدیدات را از سر مردم دفع و رفع کنیم، برای این کار ملت ما، مسئولین ما برای توانمندی دفاعی‌شان نیاز به مذاکرات با هیچ کسی و توافق با هیچ قدرت ندارند و نخواهند داشت. صحبت و بحث می‌کنیم. مقامی آمد سؤال کرد به آن جواب می‌دهیم و جواب قاطع و محکم به آن می‌دهیم. جواب ما هم بسیار روشن است. اما آنچه برای دفاع از این کشور هر نوع سلاحی با هر نوع قدرتی اگر نیاز داشته باشیم در چارچوب مقررات وقوانین و فتاوای رهبری‌مان تهیه خواهیم کرد. ما دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم. هم به خاطر تعهدات بین‌المللی واز آن بالاتر به خاطر فتوای رهبری و اخلاق و دین‌مان.

دیدگاه کاربران