عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر راه و شهرسازی:

منشاء ۷۷ درصد آلودگی هوای تهران وسایل متحرک است

کد خبر: 90513
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱:۱۸ ب.ظ

وزیر راه و شهرسازی گفت: براساس پیمایشی که در شهر تهران انجام شد منشا ۷۷ درصد آلودگی های هوای تهران به وسائل متحرک بر می گردد،­ ۲۵ درصد به کامیون های درون شهری و ۳۰ درصد به اتوبوس های واحد و سرویس های ادارات است.

به گزارش ندای مردم ، ­عباس آخوندی در همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و اشتغال زایی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد گفت: قطعاً نوسازی ناوگان نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد و با توجه به اینکه سهم حمل و نقل عمومی در مسافرت درون شهری بر اساس اعلام شهرداری تهران ۴۵ درصد­و سهم حومه کمتر از ۵ درصد است این بسیار برای کلان شهر تهران کم است.

وی­ افزود: روزانه ۵۵۰ هزار خودرو به تهران وارد و ۵۵۰ هزار از تهران خارج می شود که ۹۵ درصد سفرهای حومه ای با خودروهای شخصی صورت می گیرد و مخاطرات ایمنی، آلودگی هوا و ترافیک در پی دارد.

آخوندی گفت: براساس برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور ­در انتهای این برنامه باید روزانه ۱۶ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت فسیلی داشته باشیم نیاز به نوسازی ناوگان داریم.

وی افزود: با توجه به توسعه تجارت که حمل و نقل عمومی یکی از شاخص های بسیار مهم آن است و ما مدعی هستیم که در چهارراه جهانی قرار داریم قاعدتا داشتن ناوگان مدرن و با بنگاه های بزرگ مقیاس و سیستم های کاهش مصرف سوخت یک امر ضروری است.

آخوندی گفت: کار رانندگی بسیار دشوار است و آنها حق دارند در رفاه باشند و کارکردن با کامیون های قدیمی باعث کمردرد، گردن درد و آرتروز برای رانندگان می شود.

وی­ ادامه داد: در دولت یازدهم با هماهنگی وزارت نفت و برای­­­ اجرای قانون بند ق و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و تصویب شورای اقتصاد سنگ بنای نوسازی ناوگان گذاشته شد و ۱۳ هزار قرارداد بسته شد.
آخوندی گفت: تاکنون هزار و ۶۵۰ دستگاه واگذار شده است و امیدواریم­ روند واگذاری سرعت بیشتری بگیرد.

دیدگاه کاربران