عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو مجمع نمایندگان استان تهران :

شهرداری ۵۰هزار میلیارد تومان بدهی دارد/افزایش ۲۵درصدی نرخ بلیت مترو عادلانه است

کد خبر: 90519
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱:۳۸ ب.ظ

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با یادآوری‌اینکه شهرداری به دلیل بدهی ۵۰هزار میلیاردی قادر به ارتقای کیفیت خدمات شهری نیست، افزایش ۲۵درصدی نرخ بلیت مترو را تصمیم عادلانه‌ای دانست.

به گزارش ندای مردم ،عبدالرضا هاشم زایی با ارزیابی مثبت از افزایش ۲۵درصدی بلیت مترو گفت: این اقدام تنها با افزایش ۲۰۰ تومان نرخ کنونی بلیت مترو را به ۱۰۰۰ تومان می‌رساند و بعید به نظر می‌رسد که پرداخت آن حتی برای خانوارهای کم درآمد همچون کارگران و کارمندان نیز مشکل باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شهرداری برای تامین منابع مالی خود ناچار به افزایش نرخ بلیت وسایل حمل و نقل عمومی است ادامه داد: هم‌اکنون در لایحه بودجه ۹۷ تنها ۱۰ درصد برای بودجه عمرانی در نظر گرفته شده و ۹۰ درصد مابقی به بودجه جاری اختصاص داده شده است که نشان می‌دهد سال به سال این بودجه کاهش می‌یابد در حالی که بر اساس برآورد متخصصان امور اقتصادی و مالی اگر کشور را به همین منوال اداره کنیم با گسترش بدنه دولت باید تمام بودجه را به صندوق‌های بازنشستگی اختصاص دهیم و در این صورت نمی‌توان اعتباراتی را به بخش عمرانی کشور اختصاص داد.

وی تصریح کرد: بی‌تردید افزایش ۲۵ درصدی نرخ بلیت مترو نه تنها برخلاف عدالت نیست، بلکه تصمیمی عادلانه است، چرا که قرار است درآمد حاصل از آن برای ارتقای کیفیت خدمات شهری از جمله توسعه خطوط و تعداد واگن‌های مترو هزینه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: بر اساس آماری که شهرداری به اعضای مجمع نمایندگان استان تهران ارائه داده است، این نهاد بیش از ۵۰هزار میلیارد بدهی دارد کمااینکه ناچار شده است برای پرداخت حقوق دو ماه گذشته نیروهای خود از بانک وام بگیرد.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، در بیان علل ایجاد این میزان بدهی برای شهرداری افزود: هم‌اکنون شهرداری ۱۳۰هزار نیرو دارد که ۱۳ هزار نفر آنها در مدت سه ماه در دوره مدیریت سابق آن استخدام شده‌اند و این در حالی است که شهرداری لندن که در شرح وظایف خود رسیدگی به وضعیت آب و برق را نیز برعهده دارد، تنها ۱۵ هزار نفر نیرو دارد یا سئول که ساختاری مشابه تهران دارد ۴۵هزار نیروی فعال در شهرداری دارد، بنابراین بزرگ کردن بدنه شهرداری یکی از مهم‌ترین علل ایجاد این میزان بدهی بوده است./

دیدگاه کاربران