عضویت در خبرنامه الکترونیک
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران :

دولت یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده شهری را پرداخت می کند

کد خبر: 90523
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲:۳۱ ب.ظ

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از پرداخت ۸۰۰ میلیارد ریال بابت پرداخت قسمتی از تعهدات یارانه سود تسهیلات نوسازی مسکن در بافت های فرسوده شهری خبر داد.

به گزارش ندای مردم ، ‘ هوشنگ عشایری’ سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران افزود: این مبلغ در اجرای مصوبه شماره ۰۴۵۳/ ت۶۶۵۱۱ ه ـ ۸ مورخ هشتم آبان ماه سال ۹۳ سازمان برنامه و بودجه برای انجام نوسازی بافت های فرسوده در طی سال های ۹۳ و ۹۴ پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه تخصیص این مبلغ به منظور عمل به تعهدات دولت و همچنین کمک به ساکنان محدوده های هدف در نوسازی واحد مسکونی خود بوده است، گفت: دولت پرداخت این مبلغ را در اولویتهای خود قرارداده است تا به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده باشد.
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تاکید کرد: انتظار داریم سازمان برنامه بودجه پرداخت این مبلغ را عملیاتی و و تا پایان سال جاری تخصیص دهد.
بنا به این گزارش، بیش از ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور وجود دارد و دولت در صدد است با تخصیص اعتبارات مورد نیاز این بافت ها در یک دوره ۱۰ ساله نوسازی و بهسازی شود و تقریبا یک سوم جمعیت کشور در این بافت ها از بد مسکنی رنج می برند.
بافت های فرسوده نیازمند نوسازی و مقاوم‌سازی به منظور پیشگیری از وقوع حادثه‌های ناگوار در زمان‌های بحران هستند؛ بافت های قدیمی، فرسوده، گاهی تاریخی و بدون ایمنی بیشتر در نقاطی از شهرها قرار دارند که دارای حجم تردد، سکونت و شلوغی قابل توجهی است و به همین دلیل، این مکان ها یکی از بزرگترین تهدیدها در زمان بحران به حساب می‌آیند.
بناهایی که در بافت فرسوده قرار دارند با گذشت زمان مستهلک شده و کارایی و مقاومت خود را از دست داده اند، بنابراین با کوچک‌ترین بلایای طبیعی مانند زلزله، سیلاب ناشی از بارش های رگباری، آتش سوزی و سوانح دیگر، یا به راحتی تخریب می شوند و خسارت های زیادی را به جامعه تحمیل می کنند و یا امدادرسانی را با مشکل مواجه می کنند که در این صورت هم آسیبی برای جامعه محسوب می‌شوند.
بافت های فرسوده شهری به دلیل مغایر بودن با ضوابط شهرسازی جدید، نفوذناپذیری، قدیمی و مستهلک بودن، تهدیدی برای شهروندان است، تراکم ساختمانی بالا، مشکلات بهداشتی، دسترسی نداشتن به درون بافت، ناامنی در برابر زلزله، آسیب پذیری و معضلات اجتماعی از مشکلات بافت های فرسوده است که اقدام مداخله ای از جمله بهسازی، نوسازی و بازسازی این بافت ها را برای رفع این معضلات ضروری کرده است.
بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به مناطقی از شهر اطلاق می شود که در سال های گذشته عناصر تشکیل دهنده آن اعم از تاسیسات روبنایی، زیربنایی، ابنیه، خیابان ها و دسترسی ها، دچار فرسودگی و ناکارآمدی شده و ساکنان آن از مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی رنج می برند.

دیدگاه کاربران