عضویت در خبرنامه الکترونیک

نگاهي به گزارش مطبوعات از پایان سی و ششمین ضیافت سینمای ایران

کد خبر: 90597
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۵۰ ق.ظ

 سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در حالی به ایستگاه آخر خود رسید که هیات داوران با تکثیر سیمرغ های بلورین به دنبال نوعی ایجاد رضایت برای همه بودند اما این امر هم نتوانست از حاشیه های آن کم کند و مانند تمام فستیوال‌ های جهانی نسبت به عملکرد هیات داوران نقد و نظرهایی وجود داشت.

نداي مردم – مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

نداي مردم، موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی کرده است.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌ های «مصادره» مهران احمدی، «سوء تفاهم» احمدرضا معتمدی، «دارکوب» بهروز شعیبی و همچنین «کارکثیف» خسرو معصومی و مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» رضا فرهمند و با تمام حاشیه‌ هایش به پایان رسید هر چند همیشه اعتراض بوده و هست و دوره ‌های گذشته نیز حواشی بسیار داشته است و اعضای هیات داوران نیز منزه از اشتباه نبوده و نیستند. از این رو این تجربه نشان داد که برای دوچندان کردن نقش فرهنگ و هنر در جامعه باید امکانات، قابلیت ها و ظرفیت های ملّی و بین المللی را ارتقاء داد.

روزنامه «ایران» در یاداشتی با عنوان «سیمرغ‌ها روی شانه منتخبان آرام گرفتند» به قلم نرگس عاشوری آورد: مسابقه پر سر و صدا و حساس سینمای ایران، شامگاه روز یکشنبه ۲۲ بهمن‌ماه با معرفی برگزیدگان این دوره به نقطه پایان رسید. سی و ششمین جشنواره فیلم فجر همان طور که پیش‌بینی می‌شد، روال منظم، بدون دردسر و حاشیه را پشت سرگذاشت؛ برخلاف دوره گذشته نه از جنجال‌سازی برنامه‌های تلویزیونی خبری بود و نه از هجمه سنگین سینماگران به این رویداد. در نهایت داوری مثل همیشه با پرسش‌ها و تردیدهایی همراه بود که البته برای جشنواره‌ای با گذشته و تاریخچه فیلم فجر عادی است.

اختتامیه این دوره از جشنواره اما یک تفاوت ماهوی با دیگر دوره‌ها داشت؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای سخنرانی‌های معمول با پیامی از بالاترین مقام اجرایی کشور پشت تریبون قرار گرفت تا صحبت‌های حسن روحانی مبنی بر ایجاد امکان نقد و گفت‌وگو برای گروه‌های مختلف جامعه و تزریق امید با سینما را برای اهالی آن قرائت کند. در متن پیام رئیس جمهوری حسن روحانی با تأکید بر اهمیت فرهنگ آمده است: «ظهور همزمان سه پدیده؛ اینترنت، تلفن‌های همراه هوشمند، شبکه‌های اجتماعی که سودای غلبه بر نظام رسانه‌ای، قلب و روح ساکنان کره خاکی را دارند، دست‌‌اندرکاران سینمای ما را بر آن می‌‌دارد تا به مثابه محتوای فکری و هنری، این ابزار و امکانات را به کمال به خدمت بگیرند و سینمای مقتدرِ ما در این عرصه، ابتکار عمل را در دست خود داشته باشد».

در ادامه این گزارش می خوانیم: با معرفی سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه و با حضور داوران روی صحنه بخش اهدای سیمرغ سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر آغاز شد. برندگان با حضور روی سن از عوامل و همکارا‌ن‌شان تقدیر کردند. در بخشی از مراسم خانواده شهید معز غلامی شهید مدافع حرم برای اهدای یک جایزه متفاوت روی سن آمدند. حاضران در اختتامیه ایستاده این خانواده شهید را تشویق کردند. در این بخش مرتضی شعبانی تهیه‌کننده «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به همراه «نورالحلی» خبرنگار عراقی روی سن آمدند و لوح تقدیر را از دستان دبیر جشنواره و مادر شهید معز غلامی گرفتند.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «تکثیر سیمرغ ها برای رضایت همه» نوشت: شامگاه شنبه ۲۱ بهمن ماه بعد از آخرین اکران‌های جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت، اعضای هیات داوران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بهرام بدخشانی، کمال تبریزی، حسن خجسته، خسرو دهقان، رسول صدرعاملی، محمدرضا فروتن و فرشته طائرپور در محل نشست خبری حاضر شدند تا کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین در این دوره از جشنواره را اعلام کنند.از آنجایی همواره در تمام فستیوال‌های جهانی نسبت به عملکرد هیات داوران نقد و نظرهایی وجود دارد، جشنواره فیلم فجر نیز از این قاعده مستثنی نیست. بر همین مبنا حواشی کاندیدها از همان روز آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

در ادامه این گزارش آمده است: سال اختتامیه و اهدای جوایز شامگاه ۲۲ بهمن برگزار شده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه برای فیلم «کامیون» به کامبوزیا پرتویی رسید. لازم به ذکر است که کامبوزیا پرتویی که رکود‌دار دریافت سیمرغ است. پرتویی از اینکه سعید آقاخانی در بخش بازیگر نقش اول مرد دیده نشد، ابراز ناراحتی کرد و سیمرغ خودش را به او تقدیم کرد. دومین سیمرغ بهترین فیلمنامه به هومن سیدی برای «مغزهای کوچک زنگ زده» رسید. هومن سیدی می‌گوید: «داشتم فکر می‌کردم اختتامیه جشنواره را اشتباه اومدم.» او از تمام عوامل فیلم و هیات داوران تشکر می‌کند. جایزه ویژه هیات داوران برای فیلم «بمب- یک عاشقانه» به پیمان معادی رسید. معادی ابراز خوشحالی کرد و از تهیه کننده فیلم تشکر کرد. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی برای فیلم «به وقت شام» به ابراهیم حاتمی‌کیا رسید.

دومین سیمرغ بهترین کارگردانی به بهرام توکلی برای فیلم «تنگه ابوقریب» رسید. حاتمی‌کیا پس از دریافت سیمرغ پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد که فیلمساز وابسته است و از کارهایش پشیمان نیست و کارآفرینی کرده است. همچنین او فریاد زنان از تلویزیون و رضا رشیدپور انتقاد کرد و اظهار کرد که شکایتش را به خدا می‌برد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به سعید ملکان برای فیلم «تنگه ابوقریب» رسید. جایزه نگاه ملی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به سید حامد حسینی برای فیلم «سرو زیر آب» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران با حضور منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما به هومن سیدی برای فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده» رسید. هومن سیدی به همراه سعید سعدی، نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی روی سن آمدند و آخرین سیمرغ را دریافت کردند.

روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «اعتراض به وقت سیمرغ» آورده است: سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در حالی به ایستگاه آخر و به روز اختتامیه رسید که یکی از پرحاشیه‌ترین جشنواره های یک دهه گذشته بوده است.در حالی که برای روزهای متوالی بحث جدی جابه جایی مکان جشنواره مطرح می شد و پس از چند سال که تقریبا محل برگزاری جشنواره محل بحث های کمتری شده بود ، حاشیه نخست با جابه جایی مکان جشنواره ایجاد شد.تغییرمکان از برج میلاد به پردیس سینمایی ملت یک انتخاب به شدت اشتباه بود.مکان نامناسب جشنواره بیش از همه در ۱۰ روز گذشته به ترافیک بالای منطقه افزود و در مرحله دوم گسیل نیروهای راهنمایی و رانندگی برای نظم‌دهی به منطقه راپدید آورد. عدم تخصیص پارکینگ مناسب به جشنواره در کنار عدم دسترسی راحت بخش بزرگی از خبرنگاران و اصحاب رسانه و جداسازی محل جسنواره هنرمندان و منتقدان مشکلاتی عدیده را به وجود آورده بود.اما امسال با شگفتی های مثبتی هم در رابطه با حضور هیات داوران در میان اصحاب رسانه مواجه بودیم.

در ادامه می خوانیم: درجشنواره سی وششم برای نخستین بارهیات داوران جشنواره درنشست خبری حاضر شدند وحاصل آرای خود را برای خبرنگاران خواندند.«مغزهای کوچک زنگ‌زده» و فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» با ۱۱ نامزدی رکودداران این دوره از جشنواره محسوب می‌شوند و در ادامه «بمب، یک عاشقانه» و «دارکوب» با ۱۰ نامزدی قرار دارند و مرتبه بعدی به دو فیلم «سرو زیر آب»‌ و «به وقت شام» با ۸ نامزدی می‌رسد.در این میان نامزدی «لاتاری» فقط در یک رشته جلوه‌های ویژه از نکات قابل توجه بود و همچنین حضور پژمان جمشیدی در جمع نامزدهای بازیگر مکمل مرد به دور از حواشی نماند، هر چند پژمان جمشیدی در سال های اخیر نشان داده است که توانایی های بسیاری دارد که در سال های آتی بیشتر از او خواهیم شنید.در این میان حضور نداشتن حمید نعمت‌ا… کارگردان «شعله‌ور»‌ نیز در جمع نامزدهای بهترین کارگردان و اثرش در جمع نامزدهای بهترین فیلم برخی انتقادها را به همراه داشت.

 

دیدگاه کاربران