عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران :

محله هرندی نیازمند برنامه توسعه با چارچوبی تئوریک است

کد خبر: 90811
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰ ب.ظ

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران شهرداری تهران باید محل تلاقی انگیزه، منابع مالی و سرمایه انسانی برای مداخله در محلات نیازمند باشد گفت:مداخله در محله هرندی نیازمند برنامه توسعه با یک چارچوب تئوریک است.

به گزارش ندای مردم ، حجت اله میرزایی در جلسه برنامه تحول محله هرندی افزود: در صورت نداشتن برنامه تئوریک نمی توان به هدف و مقصود اصلی دست پیدا کرد.
وی دلیل شکست بسیاری از اقدامات عملیاتی را نداشتن چارچوب تئوریک ذکر کرد و افزود: برنامه توسعه باید شامل فعالیت هایی در سطوح کلان، خرد و در افق بلندمدت و کوتاه مدت باشد.
میرزایی ادامه داد: برنامه سوم شهر تهران در سه فاز فضایی شامل کلانشهر، مناطق ۲۲ گانه و محله های نیازمند مداخله تدوین می شود.
وی با بیان اینکه براساس مطالعه عدالت در شهر، محلاتی که نیازمند مداخله هستند مشخص خواهد شد اظهارداشت: برخی از محلات شمالی مانند فرحزاد و زیر پل مدیریت نیازمند مداخله هستند.
معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه تعداد محلات نیازمند مداخله در جنوب شهر تهران بیشتر است خاطرنشان کرد: محله هرندی در منطقه ۱۲، خاک سفید در منطقه ۴ و باغ آذری در منطقه ۱۶ از جمله این محلات است.
وی با اشاره به اینکه پنج محله شاخص نیازمند مداخله در تهران وجود دارد تصریح کرد: تهران در دیدگاه مدیران گذشته شهری شیک تصویر می شد که یک زباله دان نیز برای آن در نظر گرفته شده بود.
میرزایی افزود: حضور شهرداری و سایر نهادهای حکومتی در این محلات حداقلی بود و اغلب مداخلاتی که در گذشته انجام شده بیشتر جنبه انتظامی داشته است.
وی با اشاره به پیشینه تاریخی، وجود نهادهای محلی و سرمایه های مهم در شهر نشان می دهد امکان مداخله و توسعه در محله هرندی وجود دارد گفت: وظیفه اخلاقی، انسانی، قانونی و دینی ضرورت ساماندهی محلات نیازمند مداخله با حداکثر توان را آشکار می کند.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری تهران مصمم است در تدوین برنامه سوم شهر به این موضوع بیش از گذشته توجه کند، تأکید کرد: امکان توسعه و مداخله در محله هرندی وجود دارد و دغدغه توسعه محلات نشان می دهد بتوان در این محله مداخله موثر داشت.
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با بیان اینکه محله هرندی یک برند اجتماعی منفی دارد گفت: بعضی از واحدهای نوسازی شده این محله به مدت ۶ تا ۱۰ سال بدون تقاضا مانده اند.
میرزایی تأکید کرد: در برنامه توسعه این محله باید نقش شهرداری، نهادهای عمومی، بخش خصوصی و خیریه ها دیده و از همه دیدگاه ها استفاده کرد.
احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه با بیان اینکه در دوره های مختلف با یک دیدگاه اقدامات مختلفی در این منطقه انجام شد اظهار کرد: متأسفانه این دیدگاه در طول دهه های گذشته نتیجه ای نداشته است.
وی افزود: این محله در گذشته پشتیبان بازار بوده و کالاهای مورد نیاز بازار در این محله تولید و بسته بندی می شده است.
مسجدجامعی با بیان اینکه محله هرندی در گذشته از انسجام بالایی برخوردار بوده است گفت: برای فهم تاریخ فرهنگی و اجتماعی تهران نمی توان از این محدوده صرف نظر کرد.
وی خاطرنشان کرد: امکان تبدیل ضعف ها، آسیب ها و مشکلات این منطقه به فرصت های بزرگ وجود دارد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه بافت اجتماعی محله هرندی باید مورد مطالعه قرار گیرد افزود: امکان استفاده از ظرفیت های محلی در این منطقه با محدودیت روبرو شده است.

دیدگاه کاربران