عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا :

اراضی کویری کرج باید شناسایی شود تا در آینده تبدیل به منبع ریزگردها نشود

کد خبر: 90921
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱:۲۹ ب.ظ

چهل و هفتمین جلسه شورای شهر کرج با پرداختن به موضوعاتی مانند الحاق بخشی از شهر کرج به فردیس، طرح مطالعاتی احداث ترن شهری و بازسازی گلزار شهدای امامزاده محمد(ع) برگزار شد.

به گزارش ندای مردم ، چهل و هفتمین جلسه شورای شهر کرج صبح امروز در صحن علنی شورای شهر کرج برگزار شد.

عباس زارع رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در ابتدای این جلسه در نطق پیش از دستور، با اشاره به روند روز درختکاری در باغ سیب مهرشهر کرج، اظهار داشت: شورای شهر کرج باید به بخش محیط زیست و فضای سبز در کرج نگاه جدی کند چراکه شهرک اصلاح بذر محمدشهر مجموع خدمات مناسبی را از شهرداری کرج دریافت نمی‌کند.

وی درباره مشکلات خدماتی، حقوقی و اسنادی این شهرک اقماری، گفت: اصالت شهرک اصلاح بذر ۵۰ ساله است که یک برند و نمونه کشاورزی برای استان البرز محسوب می‌شود و نباید خدمات شهری برای این شهرک با منت انجام شود.

زارع با اشاره به اینکه مشکلات آسفالت و پل عابر پیاده این شهرک باید سریع‌تر برطرف شود، بیان کرد: پل عابر پیاده این منطقه در زمانی جا به جا شد که باید مجدد برای آن‌ها تخصیص یابد و در طرح تفضیلی شهری نیز این منطقه دیده شود.

الحاق بخشی از کرج به فردیس سیاسی‌کاری است

عضو شورای شهر کرج با بیان اینکه صحبت‌هایی درباره جدا شدن بخش‌هایی از شهر کرج به گوش می‌رسد، تاکید کرد: فرمانداری فردیس در حال پیگیری این موضوع است تا بخش‌هایی از کرج را به فردیس ملحق کند که این روند سیاسی‌کاری است.

زارع با انتقاد از روند الحاق بخشی از شهر کرج به فردیس که در حال پیگیری فرمانداری فردیس است، عنوان کرد: محله‌های با پسوند کرجی نمی‌تواند به فردیس ملحق شود و استانداری البرز و وزارت کشور باید به خواسته مردم این محله‌ها نگاه و مراجعه کنند.

وی ادامه داد: صحبت‌های دیگری درباره شهرستان شدن کمال شهر با الحاق مهرشهر به آن به گوش می‌رسد که جای بسیار نگرانی دارد و دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی باید از این تقسیم بندی‌ها و انفصال شهری در کرج جلوگیری کنند و شهرک‌های اقماری جزو جداناپذیر از شهر بزرگ کرج است.

محمدی رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج هم درباره مصوبه محیط زیستی شورای شهر کرج، اظهار داشت: ایجاد یک سند راهبردی در زمینه محیط زیستی برای همگون سازی بخش‌های مختلف بسیار اهمیت دارد و برای زیست محیطی کرج یک ساختار متشکل نیاز است.

وی با بیان اینکه طرحی در کمیسیون تلفیق شورا برای خرید ۴ میلیارد تومان تجهیزات مدیریت بحران در شهرداری کرج مصوب شد، عنوان کرد: خرید ۸۳ قلم تجهیزات برای شهرداری کرج مورد موافقت قرار گرفت و در کمیسیون محیط زیست نیز ۴ میلیارد تومان برای جنگل و درختکاری مناطق بیابانی کرج در نظر گرفته شده است.

بزنی بیرانوند عضو دیگر شورای شهر کرج با اشاره به ۴۰ هزار هکتار اراضی بیابانی در کرج، گفت: اراضی کویری در سطح کرج باید شناسایی شود تا به منبع ریزگردها تبدیل نشوند.

“ترن شهری” به کرج می‌رسد

در ادامه جلسه مصوبه بند ۲ سرمایه‌گذاری “ترن” شهری در کرج مطرح شد که احد رسولی عضو شورای شهر کرج درباره این موضوع، عنوان کرد: کشورهای همسایه‌ مانند ترکیه، امارات و عمان در حال عملیاتی کردن این حمل و نقل شهری هستند و سیستم حمل و نقل پاک، ارزان و قابل دسترس برای تمام شهروندان است.

عضو شورای شهر کرج با تاکید بر اینکه امکان عملیاتی کردن “ترن شهری” در کرج وجود دارد، تصریح کرد: این طرح می‌تواند به صورت مطالعاتی در دستور کار شورای شهر کرج در سال ۹۷ قرار گیرد.

در ادامه، غدیرمهدوی عضو شورای شهر کرج با بیان اینکه باید برای رهایی از مشکلات آلودگی زیست محیطی طرح‌های نو در دستور کار قرار گیرد، گفت: ترن شهری کرج از طریق دانشگاه امیرکبیر به صورت مطالعاتی به شورای شهر کرج ارسال می‌شود.

این موضوع که طرح باید به صورت مطالعاتی در سال آینده به شورای شهر کرج ارسال شود و در صحن شورا با تمام اعضا مورد بررسی قرار گیرد با اکثریت آرا به تصویب رسید.

رای مثبت شورای شهر به تخصیص اعتبار برای بازسازی گلزار شهدا امامزاده محمد(ع)

در ادامه جلسه طرح بازسازی گلزار شهدای امامزاده محمد(ع) و احداث فاز اول آن توسط شهرداری کرج که ۲۰۰ میلیون تومان در بودجه سال ۹۶ و دو میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان در بودجه سال آینده نیاز است، مورد بررسی قرار گرفت.

میروکیلی معاون فرهنگی شهرداری کرج درباره این مصوبه، عنوان کرد: بازسازی این گلزار شهدا دو سال در حال پیگیری است و این طرح بیش از یکسال ساماندهی شد و امروز به شورای شهر ارسال شده و از ۵ میلیارد تومان برای بازسازی، ۵۰ درصد آن بر عهده شهرداری کرج است.

زارع درباره دلایل مخالفت این موضوع در کمیسیون، بیان کرد: مقرر شد در بودجه سال ۹۷ به این موضوع به صورت ویژه پرداخته شود و دلیل مخالفت با توجه به رقم پیشنهادی برای سال آینده قابل توجه است از منابع سال آینده اعتبار تخصیص یابد.

ایلیات عضو دیگر شورای شهر کرج، تاکید کرد: شهرداری باید برای بازسازی گلزار شهدا امامزاده محمد(ع) باید کلیات را مناقصه انجام دهد و این اعتبار مساعدت شود.

منصور وحیدی نایب رئیس شورای شهر کرج با اشاره به اینکه بنیاد شهید درباره گلزار شهدا خواستار همکاری بودند، گفت: تاکید شهرداری بر این است که اعتبار این موضوع در سال جاری انجام گیرد.

در ادامه با لایحه شهرداری جهت تخصیص اعتبار در سال جاری برای بازسازی گلزار امامزاده محمد(ع) با اکثریت آرا موافقت شد.

دیدگاه کاربران